www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Ieftina Customizata?


Axel Goia
 Share

Recommended Posts

Hmmm....Pai nu iesi tot p-acolo? Adica, uite, eu unul ador chestia asta http://www.thomann.de/be/kramer_guitars_s_211_custom_fb.htm

Hmmm...nici nu stiu, s-arunc niste emg-uri in ea daca-o iau?

Sau..ce-ar iesi dintr-un Squier cu emg-uri?

 

EMG-urile sint doze active, brotha. Cumva au caracterul lor. Squier + EMG active va suna mai mult a EMG activ si mai putin a Squier. 

 

Initial voiai un ML ieftin pe care sa-l modifici in timp. Acum ai ajuns la Squier. Esti sigur ca stii ce vrei? :))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

.... si daca tot ajungi la Squier Bullet, nu mai cauta aiurea pe sait-uri sau in magazine, sunt aici de vanzare vreo 3 parca, nu conteaza ca e SSS sau HSS, oicum ii schimbi electrica, dozele, etc. Nici culoarea nu conteaza, o vopsesti cum iti place. De aici o iei cu 250-300 de lei, de ce sa dai 500 pe una noua, varianta putin mai scumpa HSS, daca tot nu folosesti humbucker-ul cu care vine stoc?

Numai ca tu oscilzezi rau de tot, intai vrei un ML, apoi intrebi se Squier Vntage Modified, dupa aia de Squier Bulet, apoi de Kramer in forma de LP si iar de Dean... nu seamana intre ele. De fapt ce vrei sa stii? Cam cum ar arata EMG-urile pe ele? :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce vreau? Hmm...o chitara pe care sa se poata canta. Cum Dean-ul e bolt-on, am zis s-o las asa. Kramerul(lp) e setneck dar are dit-mai jointul:))))
Totusi, cred ca raman la s-211 de la Kramer.


EMG-urile sint doze active, brotha. Cumva au caracterul lor. Squier + EMG active va suna mai mult a EMG activ si mai putin a Squier. 

 

Initial voiai un ML ieftin pe care sa-l modifici in timp. Acum ai ajuns la Squier. Esti sigur ca stii ce vrei? :))

Pai stai, cine a spus ca vreau sound de Squier?:))) EMG-urile au mai putin HUM si meh....nu stiu, ''e active si e mistoace''.
Si da, dar un ML SH e 17-18 mil, si in magazin, e 18-19, deci am renuntat la ideea aia.
Am scris mai sus ca raman la un Kramer. Hmm...


N-are treaba cu EMG-urile, adica nu tin mortis. Eu ma gandeam la un Alternative8 in bridge si un PAF in neck. dar...:-??

Link to comment
Share on other sites

Cum zicea mai sus,am impresia ca nici tu nu prea stii ce cauti....

Daca tot vrei chestii cu distoarse dure,te-ai gandit sa pastrezi chitara actuala si sa incerci o pedala ce iti da un ton mai hardcore? un Ibanez SM7 s-ar putea sa iti fie pe plac

Avand in vedere tonul care vrei sa il obtii, chitara nu prea conteaza (acum nu sariti iara cu polemici despre tonul perfect de metale) ,adica si din jacksonul tau ai putea scoate un ton de genul ala - ridici doza bridge pana in "buza",iei o pedala de distors si eventual una de boost si te-ai scos - parerea mea; cu toata instalatia asta iesi in 200-400 de lei,cat o doza cu high output mai rasarita

 

sau bagi in jackson un humbucker activ si tot pe acolo esti

chiar asa tare te-ai plictisit de el?  :clown:

 

ps- am un prieten,care cand era de varsta ta era innebunit dupa metallica si vroia doze active- si-a luat chitara cu active si dupaia si-o dadea de cap ca nu reusea sa scoata un ton de clean care sa-i placa...so....

Link to comment
Share on other sites

Nu am o trupa dupa care ma iau. Nici nu m-am gandit prea mult la active pana acum vreo 2 zile. Ideea era sa iau o chitara ieftinuta si sa schimb electronica, sa ecranez cavitatile...etc.

M-am gandit la Dean ML pentru ca imi place forma.

Hmm...Jacksonul vreau sa-l dau, asta era ideea. Asa raman doar cu 2. Ambele de blues-rock. Deci, imi trebuie ceva mai serios.

Link to comment
Share on other sites

Hmmm....Pai nu iesi tot p-acolo? Adica, uite, eu unul ador chestia asta 

 

 Nu. Am folosit ce am avut la indemana, EMG-urile (81+85, faine doze) erau baza. Tu vrei sa cumperi chestii noi pe care sa le modifici, te costa mult mai scump. Deci vrei metale, ok, iti iei ceva doze suparate pe viata (noi sau second) si le pui pe ce ai/ce vrei (noi sau second). Recomand second pt. experimentele astea.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Nu. Am folosit ce am avut la indemana, EMG-urile (81+85, faine doze) erau baza. Tu vrei sa cumperi chestii noi pe care sa le modifici, te costa mult mai scump. Deci vrei metale, ok, iti iei ceva doze suparate pe viata (noi sau second) si le pui pe ce ai/ce vrei (noi sau second). Recomand second pt. experimentele astea.

E clar ca m-am uitat si la SH. Dar aici, preturile la chestiile sh(chitare/doze..etc) sunt aproape la fel ca cele din magazin, sa zicem 4/5 din pret. Deci, mai bine ma duc spre chestii noi. :-??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://www.squierguitars.com/guitars/stratocaster/affinity-series-stratocaster-hss-rosewood-fingerboard-olympic-white/

http://www.squierguitars.com/guitars/stratocaster/bullet-strat-with-tremolo-hss-rosewood-fingerboard-arctic-white/

PS: nevermind, am uitat de tastieră. Deci se pare că nu este, dar probabil cel mai simplu ar fi să iei unul SSS și să schimbi/modifici pickguardul.

Edited by FiveseveN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Well, dupa lupte seculare tot n-am putu gasi un strat(squier) alb cu tastiera din artar si hss. Are cineva vreo idee?

Nici nu stiu daca s-a fabricat vreodata asa ceva dar...

 

 

La Squier nu prea, eventual modelul deluxe http://www.squierguitars.com/guitars/stratocaster/deluxe-stratocaster-maple-fingerboard-pearl-white-metallic/care e cam scump pentru ce vrei tu si nu e HSS, desi asta nu-i important, nu pickguard HSS gasesti usor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

la 500 de dolari gasesti fenderuri second.... daca ai "curaj" si esti sigur ca ai gasit squierul SSS fara probleme,poti sa il frezezi foarte usor pt humbucker- bine,nu tu,dar unul care are freza si a mai facut asa ceva sigur poate; asta inseamna ca nu mai ai garantie la el :)

 

dar,care e faza cu fretboard din artar,e ceva legat de look,sau e "magic tone" & co? 

Link to comment
Share on other sites

Oh, imi place mie mai mult decat rosewood.

Asa, gasesc Fenderuri mexicane la 420€, noi. Da, nu au humbuckere.

M-am tot gandit si am ajuns la concluzia ca e mai bine sa ma duc la tele-uri. Iar modelele astea-mi fac cu ochiul intr-un hal...nici nu-ti inchipui.

 

https://m.thomann.de/be/fender_sq_v_modi_cabronita_telebigsby.htm?o=38&ref=mal_a_38&search=1432468603

 

https://m.thomann.de/be/fender_sq_v_modified_cabronita_tele.htm?ref=mpd_aa_1

 

Acum...bigsby-ul ala...nu cred c-o sa-l folosesc vreodata. Iar in bridge are singlecoil. Hmm...still searching. Dar, probabil unul din modelele astea.

http://www.squierguitars.com/guitars/stratocaster/affinity-series-stratocaster-hss-rosewood-fingerboard-olympic-white/

http://www.squierguitars.com/guitars/stratocaster/bullet-strat-with-tremolo-hss-rosewood-fingerboard-arctic-white/

PS: nevermind, am uitat de tastieră. Deci se pare că nu este, dar probabil cel mai simplu ar fi să iei unul SSS și să schimbi/modifici pickguardul.

Pickguard-ul ca pickguard-ul dar frezat-ul ala...

Link to comment
Share on other sites

M-am tot gandit si am ajuns la concluzia ca e mai bine sa ma duc la tele-uri. Iar modelele astea-mi fac cu ochiul intr-un hal...nici nu-ti inchipui.

Dean ML, apoi superstrat, apoi Squier cu EMG, apoi tele...

Am ajuns la concluzia ca orice sfat oferit tie este, in cel mai bun caz, pierdere de vreme. Nu imi pasa de asta. Dar am o problema cu faptul ca ai oferit altor persoane sfaturi. Tine ideile tale pentru tine, mi-ar parea rau de un copil in necunostiinta de cauza care se ia dupa ce debitezi tu din auzite.

Edited by eduard.alexandru
Link to comment
Share on other sites

Dean ML, apoi superstrat, apoi Squier cu EMG, apoi tele...

Am ajuns la concluzia ca orice sfat oferit tie este, in cel mai bun caz, pierdere de vreme. Nu imi pasa de asta. Dar am o problema cu faptul ca ai oferit altor persoane sfaturi. Tine ideile tale pentru tine, mi-ar parea rau de un copil in necunostiinta de cauza care se ia dupa ce debitezi tu din auzite.

Well, si mie. Incerc sa fiu cat de ''obiectiv'' posibil cu altii. Dar da, stiu si eu ca am pitici. But, am sa-mi fac timp sa clarific.

ML: Am ajuns la concluzia ca  un ML e incomod(dupa ce am cantat pe unul vreo 2 zile).

Superstratul: Am cantat pe unul care mi-a placut dar, fuck FR.

Squier: Am ramas la Squier. E cat se poate de ''versatil'' iar pentru ca mi-am vandut amp-ul si am ramas cu un combo Kustom de 100w, am zis sa incerc altceva. Si de ce n-as incerca un tele? Adica, nu am gasit nimic la strat-uri care sa-mi placa si am cautat alta solutie. Ceva pe ce se poate canta orice. Pentru ca stiu ca in ultimii 2 ani am trecut de la black la death, la thrash, la blues,la manele(glumesc) apoi iar la thrash. Prin urmare, sunt un om foarte dificil. 

Well, cred ca m-am lamurit. Ne vedem cand o sa-mi iau ceva. Si am o impresie ca n-o sa fie tele...(just kiddin')

Link to comment
Share on other sites

Clar, dar nu gasesc modelul care-mi place mie, fara floyd.


unul din cele mai confortabile design-uri de instrument, si tocmai tu ai gasit-o incomoda.

 

bless your heart, cum ar zice americanu

E nasol de cand stai in picioare, tre' s-o tii ciudat pentru ca-i mare si ma doare mana stanga(probabil pozitia mea e nasoala)

Link to comment
Share on other sites

nu cred ca faci o alegere prea buna cu teleul - tu esti foarte "cameleonic"  :death:  iar teleul are un ton"de nisa" ,  daca o sa cauti "tele twang" pe youtube o sa vezi la ce ma refer

in ce priveste comoditatea dintre un dean ML si un tele....nu ai prea nimerit-o - din cate am vazut,ML e neck through,ceea ce inseamna ca are un neck heel finut,pe cand la fender ai o "grinda" de lemn care iti sustine gatul 

schepsisul e sa nu freci cu chitara pe jos cand canti,si asa nici nu iti tii mana ca o crosa de golf 

 

PS - go buy a d@mn fuck1ng guitar, oricare te va multumi cateva zile,dupa care o vei vrea sa o schimbi ca vrei altceva ce nici tu nu stii - alta metoda sa alegi chitara e ca la 6/49 cu o urna si cu biletele,rezultatul e acelasi 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oh, mie unul imi pare mult mai incomod un ML decat un tele. Si nu, nu cant cu ea pe la genunchi, o tin cam pe la brau. Deci, nu cred ca asta e problema. E ok pana pe la fretul 15, dupa ma rupe la incheietura. Hmm...
Si da, varianta cu 6/49 cred ca e cea mai buna acum. :)))


nu cred ca faci o alegere prea buna cu teleul - tu esti foarte "cameleonic"  :death:  iar teleul are un ton"de nisa" ,  daca o sa cauti "tele twang" pe youtube o sa vezi la ce ma refer

Bai, nu stiu tu, dar nu cred ca un humbucker pe un tele o sa mai sune a ''tele'':))

Link to comment
Share on other sites

Hm...chiar ma uitam la modelul ala a lu' Jim. But neah, not for me.
http://www.squierguitars.com/guitars/telecaster/vintage-modified-cabronita-telecaster-maple-fingerboard-black/

Cred ca raman totusi la asta, iar daca gasesc p-aici unul cu bigsby, schimb doza din bridge(pe care as fi schimbat-o si la ala) cu un DiMarzio si aia e.

Link to comment
Share on other sites

 

si baietu asta canta cu un thinline cu H H, care e chitara hollow body...bine,ca are distorsuri+fuzz ,acordaje joase si alte nebuni e alta treaba

daca as fi in locul tau,mi-as cauta un ibanez cu bridge fix din seria S sau RG ,au printre cele mai faine gaturi (din mai multe bucati => stabilitate in plus),imbinarea gatului cu corpul nu deranjeaza la cantat  si cu o reglare facuta de unul care se pricepe ai "racheta"  

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.