www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Focusrite Scarlet 2I2 (Studio Version) Cu Cubase Le 5


Recommended Posts

Buna seara RGC ! De curand mi-am cumparat un Studio Set Scarlet 2i2 (vine cu tot cu casti ,microfon si Cubase le 5) dar am o problema . Am facut exact ce zice in tutorialul de instalare , inregistrez pe mono si monitorizez volumul ca sa nu apara distorsiuni ale sunetului dar apare un fel de fasait care ma seaca( de exemplu : https://www.youtube.com/watch?v=cOeC57BYbZU ) . Cablurile sunt in regula , le-am cumparat odata cu interfata si am un intel® core i5-4400 3.16 Ghz , 3.10 Ghz . Care poate fi problema ?

Link to comment
Share on other sites

Buna seara RGC ! De curand mi-am cumparat un Studio Set Scarlet 2i2 (vine cu tot cu casti ,microfon si Cubase le 5) dar am o problema . Am facut exact ce zice in tutorialul de instalare , inregistrez pe mono si monitorizez volumul ca sa nu apara distorsiuni ale sunetului dar apare un fel de fasait care ma seaca( de exemplu : https://www.youtube.com/watch?v=cOeC57BYbZU ) . Cablurile sunt in regula , le-am cumparat odata cu interfata si am un intel® core i5-4400 3.16 Ghz , 3.10 Ghz . Care poate fi problema ?

Pai pune fasaitul ..

Link to comment
Share on other sites

Cred ca te referi la respiratia ta, ala e singurul fasait care il aud eu. Si ala nu e nici un fel de problema.

 

Am asa o senzatie ca ai pus problema doar ca sa faci vizualizari. Videoclipul nu are nici un fel de problema dar lumea va asculta ca sa detecteze problema.

 

Urat!

Edited by ADIDAS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Fasaitul chiar se aude si imi acopera sunetul cateodata -_- ( daca voiam sa-mi asculte cineva cover-ul il puneam in alta sectiune , dar asculta atasarea , exact la inceput se aude si se mai aude si in alte portiuni ) sa fie o problema de mix/master ? Adica , dupa ce inregistrez e normal sa se auda ? Si cum as putea sa-l scot ?

I see fire(last one).mp3

Edited by Andrei Mihai_15512
Link to comment
Share on other sites

Fasaitul chiar se aude si imi acopera sunetul cateodata -_- ( daca voiam sa-mi asculte cineva cover-ul il puneam in alta sectiune , dar asculta atasarea , exact la inceput se aude si se mai aude si in alte portiuni ) sa fie o problema de mix/master ? Adica , dupa ce inregistrez e normal sa se auda ? Si cum as putea sa-l scot ?

 

Fasaitul ala e respiratia ta. Ce nu intelegi? Chiar vrei sa ma exprim altfel? Vrei sa pui cabluri care iti taie respiratia? Se poate, daca te spanzuri cu ele.

Link to comment
Share on other sites

Fasaitul chiar se aude si imi acopera sunetul cateodata -_- ( daca voiam sa-mi asculte cineva cover-ul il puneam in alta sectiune , dar asculta atasarea , exact la inceput se aude si se mai aude si in alte portiuni ) sa fie o problema de mix/master ? Adica , dupa ce inregistrez e normal sa se auda ? Si cum as putea sa-l scot ?

De Esser

 

 

caci nu-i fasait ci sasait

 

https://www.google.ro/search?q=de+esser+plugin&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=XzU9VYqGEYHqOv3EgJAC

 

Ai accentuat prea tare inaltele ,...probabil nici nu ar fi nevoie de "de esser" daca inregistrezi si filtrezi de la inceput mai corect .

 

Oricum pare ca tu ai introdus un efect de " contur "  ...se simte de parca un gate  la un anumit nivel introduce inalte de "contur" ..  ...ca apoi sa-l scoti cu alt efect ...??

 

Regleaza mai cuminte "conturul" ...coompresorul , etc ce ai pe acolo .

 

Se utilizeaza "contur" si " harmoniser "  ca sa dea armonice vocii ..ptr sa sune mai plin si sa fie mai inteligibil chiar si la volum mic si sa se detaseze dintre instrumente  ...

 

Ai voce faina !!  si restul ...OK , cu mixajul te mai joci pana ajungi la un rezultat OK ..

 

 

Canti extraordinar !!

 

De ce nu esti deja la Vocea Romaniei sau  la "Talent" .."X Factor " .. ????????!!!!!!!!!!

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De Esser

 

 

caci nu-i fasait ci sasait

 

https://www.google.ro/search?q=de+esser+plugin&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=XzU9VYqGEYHqOv3EgJAC

 

Ai accentuat prea tare inaltele ,...probabil nici nu ar fi nevoie de "de esser" daca inregistrezi si filtrezi de la inceput mai corect .

 

Oricum pare ca tu ai introdus un efect de " contur "  ...se simte de parca un gate  la un anumit nivel introduce inalte de "contur" ..  ...ca apoi sa-l scoti cu alt efect ...??

 

Regleaza mai cuminte "conturul" ...coompresorul , etc ce ai pe acolo .

 

Se utilizeaza "contur" si " harmoniser "  ca sa dea armonice vocii ..ptr sa sune mai plin si sa fie mai inteligibil chiar si la volum mic si sa se detaseze dintre instrumente  ...

 

Ai voce faina !!  si restul ...OK , cu mixajul te mai joci pana ajungi la un rezultat OK ..

 

 

Canti extraordinar !!

 

De ce nu esti deja la Vocea Romaniei sau  la "Talent" .."X Factor " .. ????????!!!!!!!!!!

Multumesc mult ^^ Sunt incepator cand vine vorba de mix/master si mai ales in Cubase . Lucram inainte cu Audacity si acum am schimbat pe Cubase si nu ma pricep prea bine inca . Si , la X Factor nu am avut timp inca , dar urmeaza , cat de curand ^^

Link to comment
Share on other sites

Crezi ca imi poti trimite track-urile (fiecare instrument plus voce - SEPARAT) de la piesa asta (sau alta daca doresti), sa incerc si eu sa le mixez - vedem ce iese?...

 

Format track-uri: WAV, 24/32bit format, cel putin 48kHz, de preferabil 96kHz frecventa esantionare (sample rate)

Link to comment
Share on other sites

Crezi ca imi poti trimite track-urile (fiecare instrument plus voce - SEPARAT) de la piesa asta (sau alta daca doresti), sa incerc si eu sa le mixez - vedem ce iese?...

 

Format track-uri: WAV, 24/32bit format, cel putin 48kHz, de preferabil 96kHz frecventa esantionare (sample rate)

Desigur ca da ^^ Tocmai ce lucram la alt proiect :D E doar chitara si voce de data aceasta . Iti las un mesaj ^^

Link to comment
Share on other sites

La castigat toate concursurile de voce , la cantat  cu tine !!

 

In afara de scoala   ,numai ptr ast asa ai timp ...castiga concursurile !!

 

lasi la oparte fete , prieteni etc ...te ocupi NUMAI de castigat careva concurs .

 

Rogi  parinti sa te ajute cu tot ce pot , sa te sustina .

 

Acum este timpul sa te apuci ,mai tarziu nu vei mai avea ocazia caci nu vei mai avea timp .

 

Pana esti acasa la parinti inca nu ai grija zilei de maine acum este timpul sa inveti la scoala si as te lansezi in muzica .MaI TARZIU ESTE FOARTE GREAU SAU CHIAR IMPOSIBIL ! 

 

Este OK  cum se aude sunetul  videoului . .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

MIX-ul nu e cum trebuie. Iti trebuie un De-Esser si un GATE, neaparat un Gate, am impresia ca deja ai pus unul si nu l-ai setat bine pentru ca-ti taie din respiratie si suna artificial si taiat dintr-o data. Chorusul nu e facut bine nici ala, nu sta bine in mix si tot ce ai facut a fost sa canti aceleasi note si sa pui un reverb mai mare si probabil ai umblat la faderul de la volum. Trebuia intrat cu Melodyne scanate notele si trase mai jos/sus cu o cvinta perfecta si redus volumul considerabil, dupa care dublat track-ul respectiv si facut inca un scan cu Melodyne si sa le ridici/cobori cu o septima sau chiar o octava. 

 

Sunt tutoriale sute pe YouTube, iti recomand sa urmaresti toate zecile alea de ore de tutoriale si sa inveti mixaj si master adevarat si o sa fie mult mai bine pe viitor. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.