www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

De La Combo La Head


the outsider
 Share

Recommended Posts

Acum ceva vreme mi-am cumparat un Vox AD50VT XL am scos din el toata amplificarea si mi-am facut la colegul nostru PFR o amplificare pe lampi pt el,schema e un de Fender Deluxe Reverb numai ca nu are reverb si tremolo(nu am dorit eu,imi fac efectele exclusiv din pedale),dupa ceva vreme in aceasta combinatie a mers foarte bine,ampul e foarte ok,ca si sunet si ca constructie,e genul de amp care cred ca il lasi la nepoti mostenire,asa de solid cred ca e facut.

Oricum,recent am avut ocazia sa ascult un amp pe un cabinet 2x12 marshall 1936 lead care mi-a placut foarte mult,foarte mult :D.

Si normal ca mi-am cumparat si eu unul :)),am incercat sa dau combo-ul meu la mica publicitate,chiar si la pret de nimic si nu vrea nimeni sa se atinga de el,oricum aveam mari retineri de a vinde acest combo asa ca m am gandit sa-l fac head.

Ce voi folosi?Voi folosit cabinetul pe care voi incerca sa-l reduc ca dimensiune pana la dimensiunile unui head,vom vedea ce va iesi,daca are cineva o incinta pentru head,voi fi mai mult decat bucuros sa fac schimb cu cabinetul meu,in caz ca nu il voi cioparti pe asta si gata.

Revin cu poze pe parcusul lucrarii. :D

post-11546-0-06624400-1429848966_thumb.jpg

post-11546-0-17304700-1429848975_thumb.jpg

post-11546-0-71284800-1429848985_thumb.jpg

post-11546-0-12970800-1429848999_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

....daca are cineva o incinta pentru head,voi fi mai mult decat bucuros sa fac schimb cu cabinetul meu,in caz ca nu il voi cioparti pe asta si gata.

 

Mai bine fă carcasa headului de la zero și închide carcasa combo-ului, astfel vei rămâne cu un cabinet 2x12. Să-l tai pe ăsta nu mi se pare o idee prea grozavă, deorece va arăta ca un... cabinet VOX retezat... :)

Adică, efortul va fi cam tot ăla, cârpind comboul, deci, părerea mea, fă-i carcasă nouă !

 

 Baftă cu lucrarea !

 

.

Edited by ramurel
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

sunt de acord cu Calin, mai bine faci o carcasa noua pentru head si apoi poti revenii mai usor la varianta intiala.

odata ce ai taiat combo, mai greu revii la forma initiala.

cat despre vanzarea lui, sunt si eu posesorul unui head PFR (copie Marshall 5w) si sunt foarte multumit de el, accepta foarte bine pedale in fata si pretul a fost super bun. 

Link to comment
Share on other sites

Mai bine fă carcasa headului de la zero și închide carcasa combo-ului, astfel vei rămâne cu un cabinet 2x12. Să-l tai pe ăsta nu mi se pare o idee prea grozavă, deorece va arăta ca un... cabinet VOX retezat... :)

Adică, efortul va fi cam tot ăla, cârpind comboul, deci, părerea mea, fă-i carcasă nouă !

 

 Baftă cu lucrarea !

 

.

Am pus si separat cabinetul,nu il ia nimeni asa,daca imi fac head apoi raman cu o carcasa goala care nu o vrea nimeni nu castig nimic,macar o fac pe asta mai mica,pastrez cat de cat un aspect frumos,asa daca fac eu o cutie, o sa iasa ca dracu si o sa arate si urat.

Link to comment
Share on other sites

Am pus si separat cabinetul,nu il ia nimeni asa,daca imi fac head apoi raman cu o carcasa goala care nu o vrea nimeni nu castig nimic

 

A, ai dat afară speakerele din el, nu le mai ai ...

 

Păi, atunci desfaci fundul, tai de la grilaj în jos, scoți sigla aia cu Vox Valvetronix, atașezi fundul acolo și gata. Dacă tai îngrijit și nu faci tolexu' franjuri la tăietură o s-arate bine.

 

Dar, pt atâta lucru nu cred ca merita sa faci un topic DIY, credeam că vrei faci ceva mai deosebit.

Link to comment
Share on other sites

A, ai dat afară speakerele din el, nu le mai ai ...

 

Păi, atunci desfaci fundul, tai de la grilaj în jos, scoți sigla aia cu Vox Valvetronix, atașezi fundul acolo și gata. Dacă tai îngrijit și nu faci tolexu' franjuri la tăietură o s-arate bine.

 

Dar, pt atâta lucru nu cred ca merita sa faci un topic DIY, credeam că vrei faci ceva mai deosebit.

Mai am difuzoarele,le pun la mica publicitate acusi,asta si intentionam sa fac,sa tai de la grilaj in jos,tolexul o sa il dezlipesc mai intai oleaca de mai jos de unde voi face taietura ca apoi sa il lipesc parte peste parte sa nu se vada asa urat,am pus topicul asa ca mi sa parut interesant sa fie ceva de genu,poate mai are cineva niste sfaturi and stuff.

Link to comment
Share on other sites

Am pus si separat cabinetul,nu il ia nimeni asa,daca imi fac head apoi raman cu o carcasa goala care nu o vrea nimeni nu castig nimic,macar o fac pe asta mai mica,pastrez cat de cat un aspect frumos,asa daca fac eu o cutie, o sa iasa ca dracu si o sa arate si urat.

 

daca vrei o cutie de head la comanda iti pot da pont. 

Link to comment
Share on other sites

Desi nu stau prea bine cu timpul, te pot ajuta in ambele variante pentru ca:

1. Am mai facut operatiunea de "conversie" dar oricum nu e foarte complicata.

2. Tre' sa fac si eu o cutie de head in curand, iti pot pune la dispozitie sculele si putem imparti o coala de placaj.

Ms mult de oferta,dar deja am inceput si cred ca raman pe directia asta,pana acum asta am facut.

post-11546-0-06152800-1429904775_thumb.jpg

post-11546-0-58207300-1429904813_thumb.jpg

post-11546-0-64840400-1429904840_thumb.jpg

post-11546-0-39774800-1429904870_thumb.jpg

post-11546-0-78846400-1429904897_thumb.jpg

post-11546-0-32924500-1429904937_thumb.jpg

post-11546-0-35849500-1429904959_thumb.jpg

post-11546-0-23160900-1429904987_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu le am inghesuit deloc,compartimentul amplificatorului(unde se afla trafurile,lampile)are aceiasi marime,ba chiar un 1-2 cm mai mare in inaltime fata de cand era combo(incinta difuzoarelor si cea a ampului erau separate de o placa,vezi primele poze cu el desfacut).

Link to comment
Share on other sites

O sa-i dau eu o sigla Variant, sa arate frumos. :)

Nu se incalzeste asa tare, 6V6-urile, mai ales JJ, care-s facute mai spre 6L6, nu se incalzesc de regula foarte tare, adica nicidecum ca o pereche de EL84, de exemplu, care frig ca naiba cand functioneaza, chiar si bias-ate mai jos.

Transformatoarele care se incalzesc inseamna ca nu-s calculate bine, sunt subdimensionate,ceea ce nu e cazul aici; deci spatiul mai mic nu e deloc o problema, plus ca are fante de ventilatie suficiente.

Edited by pfr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.