www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epiphone Aj28S


dobradany
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

Tocmai am primit de la un prieten un Epiphone AJ28S, fabricat in 1998, Korea. Are o crapatura intre neck si body dupa cum se vede in pozele atasate. Cat de grava e situatia ? Credeti ca ar putea avansa in timp si cat ar costa o astfel de reparatie? Sau daca e vreo metoda "home made" de reparatie? As vrea sa stiu ce parere aveti de modelul asta si cam la ce pret e estimat? Chitara in rest e impecabila.

 

Multumesc :)

 

 

 

 

post-32505-0-94234600-1429637778_thumb.jpg

post-32505-0-87957900-1429637779_thumb.jpg

post-32505-0-67255800-1429637780_thumb.jpg

post-32505-0-53424900-1429637781_thumb.jpg

post-32505-0-45614500-1429637783_thumb.jpg

post-32505-0-69580700-1429637785_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

pai,poti tu sa ne zici cam cat costa unul second facand o cautare pe net iar noi o sa iti zicem daca merita sau nu reparata

 

din ce vad,pare destul de nasoala crapatura,caci nu s-a facut pe linia de llipire,ci s-a "sfasiat" lemul,iar ruptura nu e una dreapta 

solutii ar fi,dar nu-s chiar cele mai simple - injectarea de adeziv si strangerea nu cred ca rezolva mare branza

 

PS- chitrile nu se repara home made cum nici operatile de apendicita sau extractiile dentare nu se fac acasa  :) 

Link to comment
Share on other sites

Nu am gasit nici un pret orientativ online, altfel nu intrebam. Ceva post in SUA zicea de un 200 dolari second, da nu stiu cat de incredere e sursa, plus ca era vechi anuntul. Cred ca e exagerata comparatia cu operatia de apendicita facuta acasa...:) Normal ca o chitara nu se repara acasa, de aia am si pus ghilimelele, dar ma gandeam daca nu e ceva grav poate e vreo solutie mai la indemana pt un necunoscator. Bineinteles ca nu s-ar compara cu o reparatie profesionista. Chitara se afla in Danemarca si aici ar costa foarte mult o reparatie de genu'...vreau sa aflu care e starea doar. Dupa ce i-am pus corziile crapatura nu da nici un semn ca ar avansa.

 

Multumesc pentru raspuns :)

Link to comment
Share on other sites

Nu vroiam sa te descurajez sau ceva ,sper ca nu te-ai suparat 

TI-am spus faza cu operatia ca o glumita ; zona aceea de la chitara e printre cele mai "sensibile" parti din cauza ca acolo descarca forta corzilor iar inbinarea nu e una tocmai simpla ; lemnul a cedat din cauza ca era de proasta calitate (fapt care nu totdeauna e vizibil cu ochiul liber) 

O reparatie profesionala probabil ar insemna dezlipirea bucatii defecte si lipirea uneia noi  ,pe langa asta ar necesita si o refinisare - tragand linia la final,toata aventura s-ar sfarsi cu un cost cat al chitarei ,care nu se justifica la o asa valoare

Fara reparatie,s-ar putea sa te trezesti intr-o zi cu o balama in loc de chitara

 

 

http://www.andymartinguitars.com/wp-content/flagallery/duende-build/5-heel-carving-small.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.