www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

My Stuff And Ideas


Recommended Posts

Momentan sunt riffuri despre... nimic.

Un riff trebuie să aibă un ritm și o melodie, care să îți ”sară în ochi”. Notele trebuie să fie suficient de diversificate ca să nu pară banale (că le-ai mai auzit undeva) și în acelși timp trebuie să fie suficient de repetitive pentru a rămâne în cap la ascultător.

Momentan doar cauți note pe grif, sau cel puțin asta e impresia lăsată din înregistrări.

Nu o lua ca pe un atac, dar trebuie să mai studiezi și să faci compoziție mai serioasă decât câteva note luate aleator.

 

Orice chitarist cu ceva experință scoate vreo 20 de riffuri de astea doar la încălzirea de dinainte de repetiție.

Nu te lăsa păcălit de efecte (reverb, delay) care fac cam orice să sune interesant. Studiază game, arpegii și eventual riffuri celebre, după care lucrează la propriile riffuri la modul serios, dacă vrei să fii luat în serios.

 

 

Mult spor la cântat!

Link to comment
Share on other sites

Mersi de sfaturi,tin insa sa mentionez ca scopul post-ului e doar de genul unui dump file in care bag chestii de moment,pasaje sau idei,nu creatii complete.Nu m-am gandit la ce o sa fac inainte sa apas record si daca o sa am de gand sa pun ceva munca intr-un riff clar n-am de ce sa-l inregistrez cu microfonul pe care-l am acum. I just play around.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.