www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cat De Slab Sunt?:)


rroby93
 Share

Recommended Posts

Va salut,numele meu este Robert,am 22 de ani,pana acum ,exceptand generala unde profesoara ma vroia la corul scolii,exceptand tot generala cand bunicul ma vedea preot,nu am mai avut tangente cu muzica

Am zis ca nu este tarziu niciodata,cineva mi-a spus de canto..

Credeti ca as putea sa ma imbunatatesc?

Multumesc

Am facut cateva inregistrari pe telefon,dar nu stiu cum as putea sa le pun aici

Link to comment
Share on other sites

titlul intreaba o chestie, paragraful spune o alta poveste iar ultima intrebare e din alt film :)

 

daca zici ca n-ai avut tangente cu muzica, inseamna ca n-ai ce sa imbunatatesti. Dar apuca-te sa studiezi. In schimb, daca de fapt tu intrebi daca nu e prea tarziu, atunci iti pot spune cu mare placere ca nu este deloc prea tarziu si ca poti face orice vrei, chiar daca te apuci la 22 de ani. Chiar si performanta supe-mega-cum-vrei-tu.

Link to comment
Share on other sites

prietene, daca nu te auzi in momentul in care canti ca esti pe langa note, asta se poate indrepta prin exercitiu si studiu.

 

Dar daca ascultand inregistrarea nu te auzi, cred ca ar fi mai bine sa te lasi. Nu vreau sa par foarte destept, nici sa mi se spuna sa cant eu mai bine, e doar o parere personala. Eu studiez vocea doar de 1 an, desi de chitara m-am apucat acum vreo 5. Inca nu stapanesc nici macar intervalele correct. Dar scopul meu e sa ajung sa cant correct pe notele respective, chiar daca nu am voce wow. Tu daca nu intelegi ca esti aproape tot timpul pe langa note din ce ai postat aici, sincer, iti spun din nou, lasa-te. Niciun professor nu va reusi sa te faca sa auzi altfel. Desi s-ar putea cu multe cursuri de ear training, dar nu merita efortul.

 

In rest, felicitari pentru curaj, si incearca pentru inceput melodii cu intervale simple, mult mai simple decat ce ai incercat tu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Motivul pentru care nu se comenteaza e ca oamenii incearca sa nu fie rai, si incearca sa nu te incurajeze in acelasi timp. Insa tu insisti pentru un feedback. E ok pentru mers prin padure, betie la foc... daca vrei sa canti , canta tare, si asculta-te in timp ce canti. Nu mai sopti. Cantatu nu vine din falci. din plamani si din corzile vocale. Asa ca daca tu te auzi bine. iti place dar suna rau... las-o. Daca nu iti place cum suna inseamna ca auzi bine, si mai incearca, mai bea si tu un ou crud, fa exercitii. Am uitat ceva... NU MAI CANTA IN ENGLEZA. NU POTI. nici in latina sau alte limbi in care nu gandesti. Eu unu stiu ca nu pot sa cant, nu am exercitiu necesar dar aud bine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

PS: Am peroane in gasca mea cu care cant pe la gratare la chitara si cu vocea care au voce mult mai buna ca a mea, atat barbate cat si femei, dar asta nu le ajuta cu mare lucru daca exact cand trebuie sa ia un interval il iau aiurea rau, desi restul melodiei a sunat bine. De asemenea nu le ajuta foarte mult daca nu stiu sa fie in timp cu masurile, adica daca o iau pe aratura cu timingul. E mai bine sa canti IN TIMP, chiar si cateodata fals, dar nu in punctele esentiale ale melodiei, sau modificand gama melodiei cat sa fie confortabila, chiar daca nu suna la fel ca originalul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Motivul pentru care nu se comenteaza e ca oamenii incearca sa nu fie rai, si incearca sa nu te incurajeze in acelasi timp. Insa tu insisti pentru un feedback.

 

Totally agree cu Andrei Dragan. A, si inca ceva. NU MAI CANTA A CAPELLA. A Capella pot canta bine numai solistii care au auz perfect, ca sa stie cand trebuie sa intre exact pe nota respectiva. Ceea ce nu e si cazul tau. Bine, asta nu te face mai bu sau mai prost decat altii, sunt foarte multi solisti sau instrumentisti care n-au auz perfect, care nu stiu sa recunoasca o singura nota, de exemplu, un DO. Dar daca au auzit DO - SOL, imediat au recunoscut perfect 5th.

 

Andrei Dragan, ref la faza cu padurea, daca as fi cantat eu asa la padure cu ai mei mi-ar fi zis demult sa ma las. Adica m-ar fi acceptat o data, de 2 ori, dar de cand am inceput sa evoluez si eu si mai canta si ei cu mine, au vazut ca se poate mai bine. Acuma nu sunt wow, sau ceva, dar nici nu am asta ca scop. Scopul meu este ca intr-un an sa reusesc sa cant CORECT, pe notele care trebuie.

 

Cred ca e bine in situatia de fata ca omul cere feedback, sau nu te-ai plictisit de la concursurile de genul Romanii au Talent de cati vin pe acolo crezand ca sunt cel putin AXL Rose, Baniciu, Pavarotti, samd.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cand is la betie... nu prea imi pasa cum canta ceilalti... la asta ma refeream... si la focu de tabara tot asta se intampla. Hai sa nu-l mai crucificam pe bietu om. si... Robert, si pe mine m-a luat profa de muzica la cor, chiar cantam bine.... DAR am trecut prin pubertate, fumez, nu mai pot avea pretentia ca pot sa cant. UN SFAT ! daca tu chiar vrei sa canti... CANTA MAI !!! principiul libertatii si democratiei e ca poti sa faci ORICE atata timp cand nu faci rau nimanui... si aici... trebuie tu sa lucrezi. CANTA IN OGLINDA ! ma gandesc la fata ta cand canti si mi-am imaginat ca sta cineva cu bata langa tine si te forteaza.... uita-te la tine. zambeste, canta cu suflet nu citind versuri de pe versuri.ro

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi

Cum am spus,experienta mea este inexistenta

Am cantat pentru cateva rude,au zis ca am voce,dar trebuie lucrata,cam atat

Nu pot emite pretentii,nu am o baza in spate

Am cantat incercand sa nu falsez,m-am concentrat pe acest aspect efectiv,m-am concentrat pe emiterea unor sunete placute,cred:)

Stiu ca sunt pe langa note,tocmai de axeea am incercat sa ma concentrez ca un om de stinta,poate ca a fost gresit

Fara soptit

Cantat in Romana

Ales cantece mai usoare

Cantat din suflet,sa ma simt bine,retinut:)

Orice alta critica este binevenit,doar asa putem evolua ,orice sfat este primit cu placere

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acum am vazut cateva clipuri postate de Soprana Diana Pap,mi-am dat seama ca eu cant din gat

Limba mea este tot timpul incordata,tinuta putin in spate,incerc sa scot sunete doar din gat

Am inteles ca trebuie sa ai diafragma incordata,ceva de genul

Pana acum nu prea deschideam gura,in sensul ca nu prea eram expresiv,cantam in gat

De maine o sa incerc sa cand exclusiv din diafragma,sa vedem ce se poate schimba:)

Link to comment
Share on other sites

Salut si bine ai venit in domeniul solisti :)

 

am trei intrebari:

ai zis ca nu ai mai avut tengente cu muzica , de ce acum?

cand ausculti piesele roman sau international cum te simt?

in acest moment de auscultare ce face vocea ta? canta? nu canta?

 

Parerea mea e ca vocea ta e inca :

 

rusinoasa

febrila

are nevoie de exercitele technici

are nevoie de obisnuinta cu urechie tale

 

 

puncti positivi sunt:

foloseasca un rythm correct

notele sunt modulat chiar nu sunt perfect.

simt ca iti place cand canti. VERY GOOD POINT.

 

Cat de Slab esti? in o scala de 10 esti la nivelul 1 .... desastru? NU!!!! toate incepatorii a fost la nivelul 1

Credeti ca as putea sa ma imbunatatesc? Sigur ca DA!!!! e mai grau de inbunatatire cand ajungem exemplu nivelul 9 si 10 !!!! inseamna ca ai mult lucruri care trebuie sa studiezi SI multe placere in momente acesti de distractie si inbunatatire :)

 

nu te decurajezi , ai rabdare cu vocea ta si ai grija e un instrument precios si care sa rupe usor daca face nebunie, exercitile de respiratie cu profesoara ta daca faci bine o sa schimba total ce simti cand canti ... si ce simtim :)

 

te salut , cu încurajarea mea.

Edited by Ink
Link to comment
Share on other sites

Salut,ms pentru opinie:)

Pana astazi nu am mai avut timp pt muzica,am inceput serviciul

Ieri,am discutat din intamplare cu cineva din domeniu

Cantandu-i ceva m-a oprit si mi-a spus urmatorul lucru"Opreste-te,iti distrugi vocea"

Mi-a aratat un amanunt important,pana atunci eu cantam total incorect,nu trimiteam sunetul acolo unde trebuie,adica in rezonatorii facialii

Cantam ca si cum vorbeam,nu eram stapan pe voce ,smd

Mi-a spus sa incerc sa cant in rezonatori,spre sinusuri,sa pun mana acolo ,sa simt ca acolo merge sunetul

Astazi,am facut acest exercitiu,ma rog,am incercat

Am observat o imbunatatire,in primul rand in voce,in vocea vorbita,are cursivitate,dictie

Am mai incercat sa xant ceva piese,mici franturi,piese pop romanesti,au sunat mult mai bine acum:)

Am inteles ca daca trimiti sunetul acolo unde trebuie,canti mult mai bine

Link to comment
Share on other sites

Multumesc:)

Nu am avut timp sa repet,sa cant,etc,doar 5-10 min dupa munca ,dar nu imi vine sa cred,cat de mult poate sa iti schimbe vocea acea chestie,ma rog chesti

Astept sa ma pun la punct cu munca sa imi gasesc o chirie ,sa nu mai pierd timpul cu naveta,apoi..cel putin 2 ore zilnic pentru cntat,exersat,poate si canto

Nu credeam ca iti poti imbunatatii vocea semnificativ cunoscand tehnica

Ps:sa nu credeti ca diferenta este enorma,dar pentru mine,este ceva imens,dupa maxim o ora de cantat corect,am inceput sa fiu mai increzator:)

Link to comment
Share on other sites

cine a spus "Nu credeam ca iti poti imbunatatii vocea semnificativ cunoscand tehnica"? si ce inseamna semnificativ?

 

cum ai zis pentru tine e imens ... astept un pic pentru ca o sa fi mai mai mai mai imens. ai credinta in tine :)

 

Dar cand zici ''cant 5-10 min pe zi dupa munca" faci gamele sau canti immdiat? ai grija 5-10 min in acest timp putem sa facem cel putin o incalzire (si nu e prea suficent)

So poti sa canti mai mult , pe timpul de munca poti (daca e permis)  o sa adoptezi mai usor technici o sa fi mai natural  mai relaxat.

 

Salut.

Link to comment
Share on other sites

Salut

5-10 min cant usor,nu fortez,din pacate asta e,acum nu am timp

La munca nu pot canta,lucrez ca frizer deci..;))

Sper sa rezolv cu chiria,atunci minim 2 ore o sa le pot aloca cantatului

Oricum,zilnic incerc sa fac exercitii de respiratie,plus o serie de exercitii banale care,te fac sa pari ridicol dar functioneaza de minune

Este un tip pe youtube,Eric Arceneaux,are niste tutoriale

Sunt cateva exercitii care m-au ajutat foarye mult

Professional Vocal Warmup "Opening up the voice"

M-au ajutat enorm,acel facut ca si calul din buze,a dat rezultate

Fiind la inceput,ma bucur ca vad rezultate in voce,m-am mai informat in legatura cu respiratia,rezonatorii,smd

Dar,cel mai mult m-a ajutat domnul Eric si ale lui tutoriale,acum,dupa ce cat de cat am vazut cum sta treaba,mi-a crescut increderea in mine cu cateva nivele

Induferent ce se va intampla,nu o sa ma opresc :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Buna . I'll keep it short to ya , parere sincera si fara ocolisuri . Deocamdata canti prost , da , asta este adevarul si marea problema este ca nu corectezi asta ( adica sa atingi notele corect ) . Nimeni nu incepe perfect dar ideea este ca tu in momentul asta ar trebui sa poti distinge intre cum suna o nota cantata fals si cum suna o nota curata . Tehnicile vocale pe care vrei sa le inveti tu de pe internet sunt destul de greu de stapanit ( tin sa precizez de acum , cant de 4 ani si nu vreau sa par un expert sau cum zicea cineva mai sus sa arat ca pot canta mai bine ) . Deocamdata , pentru tine , ar fi recomandat sa incepi cu exercitiile vocale de incalzire ( nici un vocalist nu canta fara a se fi incalzit inainte , e regula generala de tinut minte PS: Antreneaza-ti urechea sa atinga notel curat ) si sa incerci sa te inveti de acum sa sa deschizi gura cat mai tare posibil . De asemenea frazarea si respiratia sunt tehnicile pe care trebuie sa le deprinzi cat mai repede cu putinta .In rest pot doar sa-ti urez multa bafta ^^ 

Link to comment
Share on other sites

Canta ...inregistreaza-te ...si asculta ce iese ...apoi incearca sa corectezi unde nu-i OK

 

Daca nu auzi /observi unde nnu este OK e nasol caci nu te vei putea corecta , plus chiar daca ai un "antrenor " pana nu auzi tu ! unde nu-i OK nui poti face nimic ptr imbunatatire .

 

Deci canti+inregistrezi , asculti/ analizezi , compari , corectezi ...iar canti/inregistrezi ...si tot asa ...

 

Mai urmareste exemplificari cu vocalisti pe ioutube ...clipuri gen " how to sing like XYZ " unde explica cantaretul de obicei bun imitator ce si cum este important ..

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.