www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Niste Doze Noi


rawel_sr
 Share

Recommended Posts

Majoritatea Ltd-urilor cat de cat scumpe au doze activa ( Emg 81/60 sau 81/85) sau mai sunt cu Duncane. Fiecare doza suna intre-un fel, depinde spre ce gen muzical te indrepti, dozele Emg au output mare facandu-le foarte bune pentru genurile acestea mai agresive, dar acestea sunt doze active care necesita alimentare de la o baterie. Daca chitara ta acum este echipata cu doze pasive, iar in cavitatea unde sunt potentiometrii nu prea ai loc de o baterie si nu vrei sa scobesti corpul chitarei atunci ar fi bine sa te indrepti catre dozele pasive (DiMarzio sau Duncan) 

Link to comment
Share on other sites

Majoritatea Ltd-urilor cat de cat scumpe au doze activa ( Emg 81/60 sau 81/85) sau mai sunt cu Duncane. Fiecare doza suna intre-un fel, depinde spre ce gen muzical te indrepti, dozele Emg au output mare facandu-le foarte bune pentru genurile acestea mai agresive, dar acestea sunt doze active care necesita alimentare de la o baterie. Daca chitara ta acum este echipata cu doze pasive, iar in cavitatea unde sunt potentiometrii nu prea ai loc de o baterie si nu vrei sa scobesti corpul chitarei atunci ar fi bine sa te indrepti catre dozele pasive (DiMarzio sau Duncan) 

 

 

dhvsdfgthsvdfh_zpsjwvb7wf8.jpg

 

:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pai stai, intrebarea e practic: "Ce doze imi recomandati pentru rock?"

http://www.thomann.de/be/emg_hz_h4a_bk.htm
http://www.thomann.de/be/dimarzio_dp104_super2_blk_humbucker.htm

Hmm....astea-si fac treaba. Daca nu ai un buget de 120 de euro sau mai mult, iti recomand guitarfetish. Modelele pe care le am(linkurile de mai jos) suna bine.

Bridge:
http://www.guitarfetish.com/GFS-Power-Rails-Crushing-power-Killer-Tone-Black-on-Black-Bridge-Pickup_p_345.html

Neck:
http://www.guitarfetish.com/VEH-Vintage-Extra-Hot-Alnico-Zebra-Neck-Position_p_808.html

Good luck!

LE: Transportul e undeva la 12 euro.

Edited by Axel Goia
Link to comment
Share on other sites

Singura metoda ca sa afli ce iti place si ce ti se potriveste pt ce vrei tu sa faci e sa le cumperi, sa le incerci si apoi daca nu iti plac sa le vinzi mai ieftin pe forum.

 

Eu am incercat cam toata seria de humbuckere de la DiMarzio mai demult dar nu as putea sa iti recomand ceva anume. In mod normal pt metale ai nevoie de output mare dar e posibil sa obtii output-ul pe care ti-l doresti dar sa NU ai tonul pe care il vrei. S-ar putea sa ti se para prea deschis sau prea inchis tonul unei doze si vei vrea sa o schimbi.

 

Nu tine totul de output. Nimeni nu poate sa ghiceasca ce iti place tie in materie de doze. Singurul lucru pe care pot altii sa ti-l spuna e ce le-a placut lor. Oricum din experienta mea cu doze sunetul depinde si de ce fel de bridge ai. Si bridge-ul influenteaza mai mult ton-ul decat nut-ul. Cel putin la mine a fost asa. Mie unul nu imi plac chitarile cu Floyd pur si simplu din cauza tonului. Cu schimbatul corzilor m-am obisnuit chiar era un ritual distractiv.

 

In materie de doze de metale cred ca cel mai mult mi-au placut Blackouts de la Seymour Duncan. Oricum tonul de metal se poate rezolva si cu ajutorul unor pedale potrivite dar si acolo trebuie sa incerci mai multe sa vezi care din ele iti ofera ce iti doresti tu.

 

Uite un tip care iti da niste ponturi cum sa scoti ton de metal dintr-un Squier strat si din ce aud eu suna destul de bine ce face el:

 

 

Deci nu cred ca e indicat sa sari direct la doze. Trebuie sa intelegi ce se intampla cu semnalul, cum calatoreste si cum e amplificat pt a produce acel ton de "metal".

 

Orice decizie iei eu astept sa postezi aici niste inregistrari sa auzim si noi care e rezultatul.

 

Multa bafta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Singura metoda ca sa afli ce iti place si ce ti se potriveste pt ce vrei tu sa faci e sa le cumperi, sa le incerci si apoi daca nu iti plac sa le vinzi mai ieftin pe forum.

 

Eu am incercat cam toata seria de humbuckere de la DiMarzio mai demult dar nu as putea sa iti recomand ceva anume. In mod normal pt metale ai nevoie de output mare dar e posibil sa obtii output-ul pe care ti-l doresti dar sa NU ai tonul pe care il vrei. S-ar putea sa ti se para prea deschis sau prea inchis tonul unei doze si vei vrea sa o schimbi.

 

Nu tine totul de output. Nimeni nu poate sa ghiceasca ce iti place tie in materie de doze. Singurul lucru pe care pot altii sa ti-l spuna e ce le-a placut lor. Oricum din experienta mea cu doze sunetul depinde si de ce fel de bridge ai. Si bridge-ul influenteaza mai mult ton-ul decat nut-ul. Cel putin la mine a fost asa. Mie unul nu imi plac chitarile cu Floyd pur si simplu din cauza tonului. Cu schimbatul corzilor m-am obisnuit chiar era un ritual distractiv.

 

In materie de doze de metale cred ca cel mai mult mi-au placut Blackouts de la Seymour Duncan. Oricum tonul de metal se poate rezolva si cu ajutorul unor pedale potrivite dar si acolo trebuie sa incerci mai multe sa vezi care din ele iti ofera ce iti doresti tu.

 

Uite un tip care iti da niste ponturi cum sa scoti ton de metal dintr-un Squier strat si din ce aud eu suna destul de bine ce face el:

 

 

Deci nu cred ca e indicat sa sari direct la doze. Trebuie sa intelegi ce se intampla cu semnalul, cum calatoreste si cum e amplificat pt a produce acel ton de "metal".

 

Orice decizie iei eu astept sa postezi aici niste inregistrari sa auzim si noi care e rezultatul.

 

Multa bafta.

Omul a spus c-o sa cante blues-rock, nu metal.

Dar da, SD sunt bune. Dar cine are bani sa le testeze pe toate?

Link to comment
Share on other sites

"....Singura metoda ca sa afli ce iti place si ce ti se potriveste pt ce vrei tu sa faci e sa le cumperi, sa le incerci si apoi daca nu iti plac sa le vinzi mai ieftin pe forum....."

CORECT !

 

Dar poti sa le tii si sa faci un muzeu ...ca mai tarziu sa-ti amintesti ...

 

Daca vrea cineva "output MARE"  cumpara un preamp-EQ  ce se monteaza in chitara si treaba este rezolvata .

 

Preampliful se poate alimenta prin cablu , similar cum sunt si microfoanele cu "phantom power ",deci nu este nevoie sa "scobesti" chitara. Eventual cel mai simplu cu un cablu cu doua fire centrale ...cele de microfon ..la capatul cablului  langa jack-ul  de semnal poate fi o montura ptr baterie ..etc , sau eventual se ia tensiune "phantom" daca exista ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Omul a spus c-o sa cante blues-rock, nu metal.

Dar da, SD sunt bune. Dar cine are bani sa le testeze pe toate?

 

Sorry amice nu am citit cu atentie. :)

 

Multumesc pentru atentionare. Oricum treaba ramane valabila si la blues-rock. Le cumperi, le testezi. 

 

Treaba e relativ mai simpla pt. ca nu mai ai o problema cu output-ul si cred ca tonul conteaza mai mult.

 

Dar depinde si ce inseamna pt el rock-blues, cat crunch/overdrive vrea si cat de mult vrea sa foloseasca si tonuri de clean. Cam tot la incercat ramanem, doze sau pedale. :) Dar sa tina cont de fiecare aspect al problemei.

 

Eu as cumpara pt asa ceva un strat cu humbucker in bridge sau un strat la care i-as pune un minihumbucker in bridge, tot acolo.

Link to comment
Share on other sites

Blues-rock pentru mine inseamna Gilmour, Moore....d-astea asa... Nu stiu, se poate obtine ton de blues-rock si cu singlecoil, deci...

Dar imi sustin parerea, ca sa testesi ''multe'' doze, iti trebuie bani.

Rawel, ce LTD ai?

 

Indiferent ce crezi tot acolo ajungi. Asculti parerea unuia sau a altuia, cumperi doza, nu iti place, apoi asculti parerea altuia, iarasi nu iti place, iei alta si tot asa.

 

Nici macar daca mergi pe mana cuiva care canta aceleasi piese care iti plac si tie nu o sa iasa schema pt ca cel mai probabil respectivul are alta chitara, alt amp etc.

 

Cei de la Andertons propuneau clientilor sa vina la magazin cu propriul amplificator atunci cand cumpara o chitara noua. Deci...

Link to comment
Share on other sites

Haha, chiar ieri am fost in Andertons. :) (bak in Belgium today)

Cap Lee was there. He signed some shit for me.

Inteleg ce spui. E clar ca n-o sa sune la fel dozele de pe-o chitara pe alta. Dar...de testat tot ce e pe piata e greu.

Eu am tot intrebat in ''lumea chitaristilor'' ce pasive sunt bune pentru ceva mai ''heavy'' si toata lume ma indruma spre SD Alternative 8. Si tot Dimarzio mi-am luat. Si tot am sa le schimb si pe astea. E un subiect pur SUBIECTIV. Ce-mi place mie n-o sa-i placa lui. Vorba ta, sa testeze cat mai multe.

Edited by Axel Goia
Link to comment
Share on other sites

Da, omul a intrebat ce si cum. Eu alea le-am testat si pot spune ca suna ''bine'' din punctul MEU de vedere. Cum am mai spus, mi-au spus sa ma duc cu SD si eu am ales Dimarzio. De ce? Pentru ca din seria filmelor si pentru ca doze.

Omul vrea sa-si faca o idee generala. Nu cred c-o sa asculte de noi.

 

LE:Am spus, ce-mi place mie poa' sa nu-i placa lui.

Edited by Axel Goia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca cineva vrea sa obtina un anumit sound trebuie sa copieze tot lantul de sunet.

 

De exemplu ai auzit un ton misto la cineva si vrei sa sune si la tine ca la el. Atunci iti cumperi amplificator ca si al lui, chitara ca si a lui cu doze ca si ale lui si cu corzi ca si ale lui. Daca foloseste si pedale iti vei lua si pedale ca si ale lui.

 

Exista tot felul de retete pt diverse tipuri de tonuri si genuri de muzica.

 

Uite niste exemple in care se ia in considerare intregul lant de semnal:

 

 

Apoi poti sa inveti cum sa folosesti poturile de ton si de volum ale chitarii cam ca si aici:

 

 

 

Apoi poti sa inveti cum sa setezi amplificatorul pt tonurile de blues cam ca si aici:

 

https://www.youtube.com/watch?v=J2tPGbJVEt4

 

Poate mai inveti ceva si de aici:

 

 

Una peste alta dozele conteaza cel mai putin in obtinerea unui anumit ton. Nu se poate spune ca ele nu conteaza, pentru ca si ele conteaza la fel ca si celelalte componente dar problema ta asa cum a sugerat Ironside ar putea fi in alta parte.

 

Daca dupa ce ai urmarit cu atentie toate videoclipurile sugerate si ai incercat totul, nu ai reusit sa obtii ce vrei atunci poti sa incepi sa schimbi pe doze.


Daca te duci pe site-ul Seymour Duncan gasesti la sfaturi si samples-uri privind dozele lor,

pentru orice tip (generic) de chitara si orice gen muzical,ca nu ai timp sa le citesti (asculti)

pe toate.Fa asa mai bine si lasa dracului sfaturile si parerile.

 

Sfaturile alea sunt la fel de bune ca si sfaturile orcarui alt utilizator ba chiar uneori sunt mai proaste si mai aiurea in copac decat ti-ar putea sugera un prieten. Oamenii aia vor sa vanda doze. PUNCT

Edited by ADIDAS
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sugestii in primul rand :)

 

Intr-adevar, sunt multe luat in calcul cand vine vorba de "sound". Motivul pentru care vreau sa mi le schimb e, mai ales, ca sunt dozele originale ale chitarii, pe care o am de 5-6 ani si as vrea sa caut ceva nou; pe deasupra, s-au mai si deteriorat normal, si cred ca as mai putea reduce si din zogomotul de fond si poate si un semnal mai puternic(mai ales pe cozile subtiri)

 

Si da nu am asa multi bani incat sa incerc o duzina de doze

Edited by rawel_sr
Link to comment
Share on other sites

as vrea sa caut ceva nou

Cumpără-ți un "egalizator". Vei fi uimit.

 

s-au mai si deteriorat normal

Dozele o să-și păstreze proprietățile cu mult timp după ce tu vei fi hrănit râme.

 

as mai putea reduce si din zogomotul de fond

SNR-ul e un produs al întregului sistem. Într-adevăr e ideal să ai semnal cât mai puternic la sursă, dar în cazul dozelor pasive asta vine cu consecințe inevitabile și nu neapărat dorite.

 

un semnal mai puternic(mai ales pe cozile subtiri)

Ai poli reglabili la doze? Știi de ce?

 

nu am asa multi bani incat sa incerc o duzina de doze

Ghinion. Caută-ți alt hobby.

PS: alternativ, poți învăța electronică, dar presimt că nu e o variantă fezabilă.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

si ce anume nu e bun la dozele astea de ti-a dat tie cu parerea sa le schimbi? :)

Sunt vechi ...deci ..trebuiesc unele noi .Asta-i ca si cu costumele si cu pantofii .

 

Doze colectia Primavara-Vara !

 

Vrei "alt ton "  trebuie ALTA CHITARA ( alt tip sau chiar acelasi tip ..dar pe alese /.incercat  live )

 

EQ doar ptr limitat banda de frecvente  este OK dar ptr cate un "ton" balansat nu o sa rezulte pe toate pozitiile .

-

Doar foarte usor cu +/-  2 sau max.3 dB  se poate colora si in centrul benzii de frecventa .

Un reglaj de EQ ptr corzile groase pe primele 5 pozitii nu corespunde cu cel ce ar trebui ptr  corzile subtiri si viceversa .Doar ptr cate un riff pe o pozitie de maxim 1 octava  la o inregistrare merge dar ptr un ton global ,,nu prea .Ma refer la un ton aparte format filtrat  din EQ multiband sau unul parametric /semiparametric cu reglaj "adanc"  pe medii ( taiat sau ridicat 8-12dB  ) , daca se filtreaza moderat ( cel mai indicat numai taiere usoara in mijloc ) cu grije ca capetele de banda sa fie din "acelasi film" mai merge daca nu ai alta chitara ptr un sound anume .

 

OK cu distors agresiv poti sa tai si sa faci mai multe , dar vorbesc de tonul chitarei ...

In caz de distors agresiv nu conteaza ce doza ai ,,adica conteaza doar marimea semnalului  ce este OK sa fie mare ca sa nu trebuiasca preamplif prea sensibil ( sensibilitate/amplificare  mare => zgomot daca preampliful nu-i ceva foarte calitativ ) .

 

Ptr ton mai "cald" ar trebui singlecoil  dar vor capta zgomot ..humbucker ..taie din inalte si joase ..deci compromisul este  undeva  la mijloc ...

 

Cel mai "Blues Rock " ptr mine este Leslie West  iar tonul sau era "metal " inca de la WOODSTOCK  canta la inceput cu Gibson Junior  numai cu doza bridge ...dar a trecut la altele cred ca nu din motive de doze ci face reclama la un tip de chitara ...mai ia un ban cinstit ca si ceilalti chitaristi ..

 

 

OK . daca nu sunt bani stai si canta apoi cand faci bani din cantat cunperi de toate ce-ti trece prin minte .

Asta-i o " boala " ..eu de ex sunt cu boala difuzoarelor ..hehe de ma arunca afara nevasta cu ele cu tot ...dar ...am vazut niste boxe /amplifuri combo in talcioc ...m-am abtinut sa nu cumpar dar tot cumpar inca una ......era un combo dragut ..mic superb ..adica finisajul si aspectul general ..mi-a ramas inima la ...si am mai vazut cateva cu alte dati ,,,..boala grea ..

Cu dozele mi-a trecut ..dupa ce am incercat o groaza si am si confectionat de toate tipurile pana m-am plictisit ...ptr chitara bass am facut cu patru (4) bobine de 1K in paralel adica 250 Ohm ! ca sa am "inalte/medii " ca la slapisti..suna la fel de bass ca si alta doza cu 7 sau 14K .si ce sa vezi pana la urma problema era ca nu alegeam corzile adecvate ..l-am rugat pe un prieten basist sa-mi spuna care sunt cele cu acel sound si iaca acum am soundul dorit ..fara EQ fara doze speciale ..

La o chitara JazzBass Reghin  am "splitat' dozele ( sunt humbucker ) deoarece aveam semnal enorm ..si nu suficient de plescait tonul ....drept care semnalul a scazut dar plescaitul tot nu a aparut   ..tot corzile au rezolvat ..

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.