www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bazait Chitara Clasica


Luca's Guitar
 Share

Recommended Posts

Buna ziua!

Ieri mi-am achizitionat o chitara framus 4/4 si am o problema cu coarda E (a 6-a coarda-cea mai groasa) , atunci pe moment nu mi-am dat seama dar astazi am descoperit un bazait de-a dreptul sacaitor (tin sa mentionez ca sunt incepator- am doar 3 luni de cand m-am apucat :) ) .Tind sa cred ca nu este de la pragus sau calus , am impresia ca se loveste de o tasta (corzile sunt putin ruginite- sunt cele puse din fabrica).Astept pareri.Multumesc!

Link cu chitara : http://www.fly-music.ro/chitare-chitari-clasice-chitara-clasica-corzi-plastic-nylon/1787-framus-classic-4-4-set.html

Link to comment
Share on other sites

S-ar putea ca grif-ul sa fie curbat si coarda loveste un fret (tasta).

Ia chitara in mana si uita-te de-alungul grif-ului. Nu stiu cum sa explic. Iei chitara in mana si te uiti de-alungul grif-ului ca si cum te-ai uita printr-o luneta. Nu stiu daca intelegi.

Oricum, el trebuie sa fie drept. Daca ai o curbura "n" sau "u" atunci trebuie indreptat. La curbura "n" apare fretbuzz.

Fretbuzz mai apare si daca chitara a fost retastata si n-au fost pilite cum trebuie, deci unul iasa in evidenta.

Poate sa fie si de la bridge, sau cordar, cum se mai spune. Daca e facut din materiale ieftine se uzeaza. Corzile fac un santulet in el, astfel lasandu-le mai jos. Ceea ce ar rezulta in fretbuzz.

Si pragusul poate cauza aceasta problema daca santurile nu sunt taiate cum trebuie.

Link to comment
Share on other sites

La chitarile din gama asta de pret e ceva normal sa ai fret buzz pe anumite pozitii - asa sunt facute ele,nu sta nimeni sa niveleze freturile din pacate

Ai nevoie de un liniar scurt,perfect drept,sau o bucata de metal/cartela telefonica,care neaparat trebuie sa acopere distanta dintre 3 freturi (adica sa fie mai lunga decat distanta nut-fretul 3) -iei unealta si o plimbi peste freturi uitandu-te atent,cand vezi ca face ca un balansoar,inseamna ca una din taste e ridicata ;dupa ce o identifici trebuie sa o pilesti putin cu ceva,dar aici ai nevoie de rabdare,daca ai luat prea mult,nu mai poti pune la loc

Link to comment
Share on other sites

lol, pe ce ai dat prietene 190 de lei, pe corzi? Sau pe chitara? Daca atata ai dat pe corzi te-a pacalit rau de tot magazinul/persoana.

 

Intrebarea era irelevanta din moment ce tu ai zis ca sunt corzile ruginite. Inainte sa suspectez orice ref la chitara (saddle, nut, truss-rod, neck problems) sau de tehnica ( apasare prea tare sau prea incet a corzilor ) as fi inceput cu corzile

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.