www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Exerciții Pentru Dejte


WaterlooPitt
 Share

Recommended Posts

Salutare! 

 

Nu știu sigur cât de tembelă e întrebarea asta dar dacă tot m-am apucat... :))

 

Mi-ar putea recomanda cineva ceva exerciții pentru degete? Treaba e în felul următor: de cum revin acasă, luna viitoare, îmi cumpăr o chitară electrică la care plănuiesc să învăț să cânt. Dacă nu fac ceva nou, dacă nu-mi ocup mintea cu ceva o să explodez. Deci e foarte important pentru mine să învăț să cânt la chitară. Fiind mare pasionat de rock, se înțelege alegerea mea. 

 

Dar m-am tot uitat la câteva (multe...) solouri de chitară pe sfântul internet și sunt o grămadă de oameni care cântă foarte bine. Ceea ce am observat este coordonarea excelentă, stânga - dreapta. Există ceva exerciții pe care l-aș putea face pentru a-mi dezvolta puțin abilitatea de a face lucruri foarte diferite, simultan, cu cele două mâini? Nu știu de ce dar să schimb notele cu stânga și să zdringălesc cu dreapta, concomitent mi se pare destul de greu. 

 

Sau e doar mintea mea care se agită?

Mulțumesc!

Link to comment
Share on other sites

Ai putea să muncești niște exerciții de genul, începi încetișor și când le stăpânești poți să mărești viteza, preferabil cu un metronom ca să știi dacă le stăpânești sau nu la un anumit bpm. http://www.guitarhabits.com/the-eight-amazing-spider-exercises-for-dexterity/

 

Eu personal am cântat riff-uri care-mi plăceau și m-am jucat pur și simplu sau am cântat cu alții, și abia mai târziu am încercat să fac și exerciții din astea, când deja știam să cânt

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

exact ce a zis Winston ...

 

nu exersa degetele separat de cantatul la chitara! e ca si cand o sa iti antrenezi muschii, tendoanele, concentrarea, atentia, auzul, anduranta, statul in picioare, etc. iar la sfarsit tot nu o sa poti sa canti la chitara pe o scena :) fa-le cu o coeziune in cantatul la chitara ca atare, nu le separa gen "exercitii pentru degete"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare! 

 

Nu știu sigur cât de tembelă e întrebarea asta dar dacă tot m-am apucat... :))

 

Mi-ar putea recomanda cineva ceva exerciții pentru degete? Treaba e în felul următor: de cum revin acasă, luna viitoare, îmi cumpăr o chitară electrică la care plănuiesc să învăț să cânt. Dacă nu fac ceva nou, dacă nu-mi ocup mintea cu ceva o să explodez. Deci e foarte important pentru mine să învăț să cânt la chitară. Fiind mare pasionat de rock, se înțelege alegerea mea. 

 

Dar m-am tot uitat la câteva (multe...) solouri de chitară pe sfântul internet și sunt o grămadă de oameni care cântă foarte bine. Ceea ce am observat este coordonarea excelentă, stânga - dreapta. Există ceva exerciții pe care l-aș putea face pentru a-mi dezvolta puțin abilitatea de a face lucruri foarte diferite, simultan, cu cele două mâini? Nu știu de ce dar să schimb notele cu stânga și să zdringălesc cu dreapta, concomitent mi se pare destul de greu. 

 

Sau e doar mintea mea care se agită?

Mulțumesc!

Cumperi , downloadezi metoda de chitara , urmaresti exemploficari video pe net ,,,faci pe rand exercitiile si treaba se va dezvolta "de la sine " .

Idea ar fi ca odata cu procesul "plictisitor " de a invata gamele , pozitia notelor , ..cantat melodii/exercirtii SImple incet in timp cu complexitatea tot mai mare ..duce la rezultatul dorit .

Adica concomitent cu invatarea va merge si exersarea ..daca incerci sa le faci separat vei pierde timp si rezultatul va fi ..nesatisfacator ..

Nu invata numai lickuri  pana nu ai formata degetatia pe game , arpegii ...din lickuri nu observi ( caci nici nu stii ) din ce franturi de exercitii ale gamelor /arpegiilor  face parte acel lick !!

Deci imitarea reproducerea "mecanica" al cate unui lick nu este OK , trebuie insusita tehnica de  executare /cantat al gamelor in diferite ( mai multe  pozitii , cat si arpegiile  in diferite rasturnari pozitii ) 99% din lickuri sunt parti din aceste exercitii invatate exersate inainte ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc de sfaturi :) Deci ideea este că trebuie să aștept să ajung acasă, la chitara propriu zisă. Doar că așa nu mai am răbdare... 

Chitara care vreau să o cumpăr vine și cu lecții gratuite de la e-Media, probabil o să mi se explice acolo mai în detaliu, cu exemple, practică, etc. Sunt conștient că e de muncă dar sunt sigur că o să și merite :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

waterloo, daca vrei neaparat sa inveti si nu esti persoana care se plictiseste repede si pentruc are chitara e doar un moft asa de-a incerca si altceva iti recomand pe youtube canalul lui pebber brown, e un playlist cu mastering scales sau asa ceva. 

De cand l-am descoperit s-a facut lumina pentru mine in modul de a exersa game fara a te plictisi.

De ce spun ca trebuie sa ai rabdare, omul e foarte meticulous si foarte repetitive, adica face exercitii pentru gama majora in 18 filme sau asa ceva.

Ideea lui insa de a adauga incremental cate o nota la fiecare exercitiu mi s-a parut de departe cea mai buna.

Bine, acuma daca ma uitam la el cand m-am apucat de chitara si voiam sa zdranganesc acordurile de la Andrii Popa il injuram si ii dadeam si delete ca nu aveam rabdare. Daca si tu esti in situatia asta atunci invata acordurile, ritmul, cateva melodii sau mai multe. Muzica e 90% ritm si 10% solo. Acuma depinde in ce directie vrei tu sa te indrepti.

Deci omul e dus rau inspre perfectiune, are un video pe canal la el de 1 ora si 42 de minute in care zdrangneste numai o coarda cu alternate picking ca sa inveti alternate si sa-ti intre sunetul corzii bine de tot in cap.


pe langa digitatia pe care ti-o formeaza exercitiile alea, incepe sa le adauge in timing, adica o ia cu 2/4, 3/4, 4/4, 5/4, 6/4, 7/4. Apoi are ear training unde canti cu notele odata din gura, atat cat te ajuta vocea, dar cat sa  recunosti secventele de note ( intervalele ). samd

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Nu știu care e regula cu înviatul topicelor (cică așa e corect, nu topicuri...) din morți dar sunt foarte entuziasmat pentru că tocmai am trimis comanda pentru prima mea chitară pe care o să o ridic Marți. Luni e ultima mea zi de serviciu pe anul ăsta deci o să fie timp berechet de zdrăngănit noua minunăție :)) Mult entuziasm, multă bucurie. 

 

Am mers pe un Slash „AFD” Epiphone Les Paul Special II. De obicei nu cad în capcana comercialului și prefer produsul peste marcă dar un Epiphone LP Special II + toate accesoriile e cam la același preț cu Slash „AFD”. Plus, galbenul ăla mă omoară. Plus autotunerul, un accesoriu bine venit. Plus husă, pickupuri, cabluri, coardă, etc. Iar ca și amp. am ales un Laney LX-12 (ceva ieftin pentru secatul meu buget...). 

 

 

Ceva sfaturi pentru prima zi post-achiziționare? 

Link to comment
Share on other sites

Felicitări pentru chitară ! S-o stăpânești sănătos !

 

 

Ceva sfaturi pentru prima zi post-achiziționare? 

 

 Schimbă-i corzile cu un set nou de corzi, cine știe de când are corzile pe ea. 

 

Fă-ți rost de un curs de bază pentru chitară, uită deocamdată de ce-ai scris la postul #1, cu solourile și coordonarea stânga-dreapta, etc.

 

Foarte frumos organizat mi s-a părut cursul lui Steve Krenz, "Learn & Master guitar". Pleacă de la zero, cu bazele, cu teme și exerciții... Dacă tot ai timp, fă-o temeinic și bine !

 

Baftă !

 

.

Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc mult de urare @ramurel! 

 

Produsul achiziționat vine cu 

 

PRODUCT FEATURES
  • Free eMedia™ lessons

dar habar nu am ce anume înseamnă asta. Lecții de chitară, evident dar care oare? eMedia oferă o grămadă de pachete. Să fie oare Guitar Method aia? 

 

Și da, bine zici. Să schimb corzile. 

Alți bani, altă distracție, cum s-ar zice  :rock:   :wee:

Edited by WaterlooPitt
Link to comment
Share on other sites

 Să schimb corzile. 

Alți bani, altă distracție, cum s-ar zice  :rock:   :wee:

 

 

Fii serios, mai mult de 35-40 de lei n-ai de ce să dai pe corzi ! Corzi mai rigide, gen GHS, sau mai moi, gen Ernie Ball, la alegere. Ca mărime, ia ceva gen 10-50 în prima fază.

 

Despre free eMedia, nu știu ce să zic, eu n-am avut așa ceva... Vazi pachetul de bază, ar trebui sa fie suficient. Oricum, dă linkul ala unde-ai citit, să văd și eu

Link to comment
Share on other sites

Fii serios, mai mult de 35-40 de lei n-ai de ce să dai pe corzi ! Corzi mai rigide, gen GHS, sau mai moi, gen Ernie Ball, la alegere. Ca mărime, ia ceva gen 10-50 în prima fază.

 

Despre free eMedia, nu știu ce să zic, eu n-am avut așa ceva... Vazi pachetul de bază, ar trebui sa fie suficient. Oricum, dă linkul ala unde-ai citit, să văd și eu

 

Ce anume, mai exact? :D Care link?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.