www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Troubleshoot: Coarda Subtire Nu "functioneaza"


ruali
 Share

Recommended Posts

Salut RGC, aceasta e prima mea postare :). Problema e ca am si eu o copie de V (Harley benton) si de curand coarda subtire (High E) suna ciudat, are un bazait, si chestia ciudata e ca, atunci cand o ciupesc cat am degetul pe tasta 12, in loc sa urce cu o octava, urca de la E la D#. Aveti vre-o idee ce are si ce as putea sa-i fac? Multumesc anticipat !

Link to comment
Share on other sites

Salut RGC, aceasta e prima mea postare :). Problema e ca am si eu o copie de V (Harley benton) si de curand coarda subtire (High E) suna ciudat, are un bazait, si chestia ciudata e ca, atunci cand o ciupesc cat am degetul pe tasta 12, in loc sa urce cu o octava, urca de la E la D#. Aveti vre-o idee ce are si ce as putea sa-i fac? Multumesc anticipat !

 

Daca spui ca problema e recent aparuta si urca doar de la E la D# inclin sa cred ca's corzile vechi si incep sa falseze la octava. Asta e ..corzile sunt consumabile, materialul oboseste in timp , mai ales la E subtire sau la B si trebuie schimbate. Preferabil ar fi sa le schimbi sau sa probezi cu un mi de rezerva inainte sa umbli la trussroad sau sa faci alte minuni. Totusi, inainte de asta poti verifica si cum trece  coarda la nut si saddle, e posibil sa nu mai alunece cum trebuie prin canalele respective.Daca nu se remediaza problema, atunci chiar poate fi o problema mai naspa, de curbare/rasucire a grifului, dar sa speram ca nu e cazul

Edited by John Petrecce
Link to comment
Share on other sites

Cum zice si Crypto,probabil are action jos si un fret mai "istet" ridicat putin mai mult care iti face un fretbuz calumea de iti si "apasa" gresit nota

E dubioasa faza deoarece daca apesi pe fretul 12 si unul din freturi e mai sus,ar trebui sa ai o nota mai inalta decat MI iar tu ai cu un semiton mai jos,RE diez ceea ce inseamna ca fretul problematic e numarul 11 - care actioneaza ca un nut ... ia un liniar scurt si perfect drept si pune-l peste freturi la nr 12,ar trebui sa observi problema

Link to comment
Share on other sites

SIngura situatie in care apasand pe o tasta se produce un sunet mai grav decat cel corect e atunci cand intonatia e setata gresit. Odata ce coarda se sprijina pe tasta respectiva nu mai exista nicio contributie de la freturile precedente, dinspre headstock.

 

Bazaitul apare din mai multe motive, pe care le-au enumerat colegii mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Ar putea sa fie si de la bridge? Are un tune-o-matic btw, oricum cel mai probabil nut-ul e de vina


Ar putea sa fie si de la bridge? Are un tune-o-matic btw, oricum cel mai probabil nut-ul e de vina, l-am verificat si e destul de tocit.


Corzile nu sunt foarte vechi( au undeva pe la o luna, am avut si 3 luni aelasi set de corzi si nu au aparut probleme) , si chestia cu falsatul notelor se intampla pe orice fret. Am sa incerc totusi sa-i schimb corzile cand am timp, sa speram ca a fost doar din cauza corzii. Multumesc pentru ajutor, voi reveni cand am pus alta coarda.


Update: am incercat sa-i setez intonanta, tot asa face. 

Link to comment
Share on other sites

Sigur ai setat corect intonatia? am impresia ca nu ,de aceea falseaza pe orice fret , citeste cateva tutoriale spre cum sa faci treaba asta si mai incearca iar ; dupa ce umbli la bridge,intinde bine corzile (cu degetele) si acordeaza iar - repeta operatia asta de cate ori e necesar 

Daca nota de pe fretul 12 e mai joasa decat ar trebui,ca in cazul tau,atunci trebuie sa duci "papucul" pe care sta coarda inspre headstock

Bridgeul nu ar trebui sa fie de vina,doar in cazul in care a fost montat gresit cu cativa milimetri ,mici sanse sa fi patit asta

Link to comment
Share on other sites

Ia o rigla si masoara distanta de la nut la tasta 12 si de la tasta 12 la saddle pentru coarda cu probleme. In mod normal ar trebui ca a doua sa fie cu ~2mm mai lunga la Mi-ul subtire si cam cu 5mm la Mi-ul gros. Pune corzi noi si regleaza intonatia comparand nota de la tasta 12 cu flagioletul din dreptul tastei.

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

Salut RGC, aceasta e prima mea postare :). Problema e ca am si eu o copie de V (Harley benton) si de curand coarda subtire (High E) suna ciudat, are un bazait, si chestia ciudata e ca, atunci cand o ciupesc cat am degetul pe tasta 12, in loc sa urce cu o octava, urca de la E la D#. Aveti vre-o idee ce are si ce as putea sa-i fac? Multumesc anticipat !

Cumperi corzi noi si le inlocuiesti . ( daca e doar ptr exersat acasa poti sa inlocuiesti doar cele subtiri "nematisate"  ) ca sa fie mai ieftina treaba .

 

Cu bazaitul  vezi ca s-au scris romane fluviu aici p rgc.ro , cauta-le si citeste  gasesti zeci de descrieri si sfaturi .

Cel mai simplu ar fi sa "ridici " din "sadle " ( calus ) ca sa se departeze coarda de gat ..depinde de ce probleme mai sunt ...

Gatul drept ...? Gatul convex ...?  Gatul ( tastiera ,limba ) trebuie sa  fie usor "concava " ...etc etc

 

Prima data schimba corzile ...ca sa poti face "intonatia" .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.