www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tacoma Dm14 E7 - All Solid - Made In Usa


GrigB
 Share

Recommended Posts


Chitara electroacustica Tacoma DM14 E7, all-solid wood, made in USA.

 

Top: Sitka Spruce Solid (Molid)

Spatele si lateralele: Mahon solid (original)

Griful: Mahon solid, dintr-o singura bucata

Tastiera: Ebony

Bridge: Ebony

Doza: B-Band undersaddle, activa (nu are butoane de reglaje, doar o baterie de 9V intr-un compartiment in chitara)

Case original Tacoma, inclus.

Modelul asta, nou, cu case inclus si doza mentionata, a costat 1600 dolari (si concureaza si chiar bate chitari de 2500 dolari).

 

Cateva informatii despre Tacoma:  Initial fabrica a produs soundboards (placi de rezonanta) pentru pian. Apoi, avand la indemana lemn de cea mai buna calitate, din padurile detinute chiar de catre ei, au inceput sa vanda lemn celor mai cunoscute branduri de chitari din SUA. Vazand cat de cautat era lemnul lor si faptul ca era folosit pe chitarile high-end din SUA, au decis sa deschida si o fabrica de chitari acustice. Pentru ca erau noi pe piata, au incercat sa aduca diverse inovatii in producerea acusticelor, schimband bracingul si bridge-ul (care are grosime diferita sub corzile groase fatza de corzile subtiri). Au reusit sa obtina chitare superbe, de o calitate extrem de buna, si in cativa ani, deja Tacoma incepeau sa concureze, ca numar de vanzari, primele 3 locuri in SUA (asta o vorbeau si ziarele, mirate ca o companie asa de tanara deja lupta cu Taylor, Martin si Gibson). Pentru ca Taylor e cunoscuta ca firma inovatoare, care produce chitari moderne (pe cand Martin si Gibson au piatza lor de chitari clasice si vintage), Tacoma a ajuns sa fie concurentul principal al lui Taylor: facea chitare de o calitate exceptionala, la un pret cu aroximativ 50% mai ieftin decat Taylor, din moment ce aveau acces la lemn foarte bun, din ograda lor.

 

De ce nu ati auzit de Tacoma? Va zic eu: pentru ca Fender! :)) Fender a cumparat firma (probabil ca-i interesa mai mult lemnul decat firma) si a inceput sa produca chitare Guild in aceasi fabrica. La inceput au promis ca o sa continue si Brandul Tacoma, dar apoi l-au pus pe pauza. Brandul Tacoma era nou (de prin anii 90), pe cand Brandul Guild era mai vechi si Fender a decis sa duca mai departe Guild-ul, ca, se stie, brandul se vinde mai bine decat calitatea.

 

Deci chitarele Tacoma nu se mai fabrica, desi Fender inca sustine ca au in plan relansarea lor (bla bla).

 

Ca sunet...rup tot :) Am doua chitari Tacoma, cea care e la vanzare si o Tacoma EKK19CE (all koa - solid). 

 

Tacoma DM14 am comparat-o cu Taylor 310 CE (ce pe care am vandut-o recent), Taylor 510 CE (pe care inca o detin), Taylor 414 CE Koa Limited Edition. Prietenii mei chitaristi care au cantat pe ea au comparat-o cu Martin-uri si Gibson-uri. Votul in unanimitate este pentru Tacoma DM14. Lumea zice ca suna oarecum asemanator cu Gibson (eu nu am cantat pe Gibson, deci nu stiu cum suna). Eu o aud in felul urmator: are medii si bas foarte pronuntat, sunet adanc, de lemn (dupa ce am cantat prima data pe ea am inteles la ce se refera lumea cand zice ca o chitara suna "woody"). Ciupita suna foarte melodios, cald si "moale", sunetul nu e strident.

 

Chitara are o problema cu lacul pe laterale, problema intalnita la 90% din chitarile Tacoma. Problema aparea doar la cativa ani de la fabricarea instrumentului si deja erau multe chitari vandute cand Tacoma a aflat de problema si a remediat-o (umiditatea din incaperea in care se lacuiau nu era mentinuta in limitele corecte). Cat timp inca fabrica functiona, primeau chitarile inapoi pentru re-lacuire acoperita de garantie, dar Fender nu mai vrea sa onoreze garantiile Tacoma (desi erau garantate pe viata). La un moment dat, Fender acceptase sa ofere la schimb un Guild de valoare similara pentru chitarile Tacoma cu probleme de lac, dar proprietarii de Tacoma nu au acceptat schimbul si au preferat sa ramana cu chitarele nelacuite, decat sa renunte la ele.

 

Chitara am cumparat-o anul trecut si era noua, nefolosita (New Old Stock). Am cumparat-o de la un dealer care a primit ultima transa de chitari din stocul Tacoma, trimisa de Fender. Nu stiu anul de productie, pentru ca Fender a mazgalit cu carioca peste codul din chitara si apoi a lipit o noua eticheta peste cod, din care nu se poate deduce data fabricatiei. Toate chitarile Tacoma care inca erau in stoc cand Fender a cumparat fabrica, au fost stantate cu "USED" si vandute asa.Au facut treaba asta pentru a nu se mai poate vinde ca si chitara noua si astfel sa nu mai trebuiasca sa acorde garantia (stiind ca o mare parte din ele vor trebuii relacuite).

 

O vand pentru ca vreau sa cumpar un model de Tacoma high-end (daca asta suna asa beton, sunt curios cum suna una mai scumpa, din rosewood).

post-30391-0-42178400-1428326890_thumb.jpg

post-30391-0-28256800-1428326893_thumb.jpg

post-30391-0-16377700-1428326949_thumb.jpg

post-30391-0-37987900-1428326962_thumb.jpg

post-30391-0-39806700-1428326972_thumb.jpg

post-30391-0-11343400-1428327003_thumb.jpg

post-30391-0-97679000-1428327007_thumb.jpg

post-30391-0-40804600-1428327020_thumb.jpg

post-30391-0-56961400-1428327135_thumb.jpg

post-30391-0-00584300-1428327164_thumb.jpg

post-30391-0-52852800-1428327716_thumb.jpg

post-30391-0-97930100-1428327728_thumb.jpg

post-30391-0-50542300-1428327734_thumb.jpg

post-30391-0-63107600-1428327747_thumb.jpg

post-30391-0-54085900-1428327751_thumb.jpg

post-30391-0-10899200-1428327795_thumb.jpg

post-30391-0-84759900-1428327802_thumb.jpg

post-30391-0-48240500-1428327819_thumb.jpg

post-30391-0-85261100-1428327827_thumb.jpg

post-30391-0-66817600-1428327830_thumb.jpg

post-30391-0-65879200-1428327834_thumb.jpg

post-30391-0-07331500-1428327842_thumb.jpg

post-30391-0-93205200-1428327851_thumb.jpg

Edited by GrigB
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pe controlate si pe luate! Puteti aduce orice chitara la duel, indiferent de pret sau numele stantzat pe cap. Sa vedem care pe care!:) O Tacoma poate fi batuta doar de o alta Tacoma! :D Glumesc (putin), dar chiar sunt curios daca vreo chitara o bate la sunet (inafara de McPherson de 15.000 de dolari :)) ). Am comparat-o cu un Martin mai low end, dar Martinul suna ca o Hora pe langa Tacoma. Tot ma uitam atent la eticheta din Martin sa ma asigur ca nu-i vreun fake, pentru ca ma asteptam sa rupa tot, mai ales la scorurile la care se vand... :D Apoi, un prieten care cantase pe Tacoma, a avut drum prin Germania si a intrat intr-un magazin de instrumente muzicale si a luat la rand Martinuri scumpe de mii de euro. M-a sunat dezamagit sa-mi spuna ca nici cele scumpe nu se apropiau de Tacoma.

 

Oare daca i-as sculpta putin headstockul si as scrie Gibson pe ea, cu cat s-ar vinde? :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Serios?! Ce tare. Nu ma asteptam sa mai gasesc in Romania pe cineva cu Tacoma, pentru ca "perioada lor de glorie" (cand deja ajunsesera pe locul 3 la numarul de chitari high-quality produse si vandute in State, dupa Taylor si Martin) a fost scurta. Eu am aflat de ei oarecum "accidental" si m-a impresioant foarte tare sunetul lor, asa ca mi-am pus in cap sa-mi iau si eu. Dupa vreo 8-10 ani, mi-am permis :)) Am doua Tacoma acum si vreau sa-mi iau unul din modelele lor cele mai scumpe, sa vad ce le poate capul, asa ca sunt nevoit sa vand una din ele ca sa pot cumpara alta. Plus ca am mai multe chitari decat sunt in stare sa cant si e pacat sa le tin doar de mobilier (si inca scump :))  ).

 

Si-a luat si un prieten o Tacoma, dupa ce a cantat pe a mea, si apoi a comparat-o cu niste Martinuri scumpe rau. M-a sunat dezamagit de Martin si incercand sa caute scuze: ca poate aveau corzi naspa pe ele, ca poate pentru ca erau noi inca nu sunau bine, ca poate umiditatea din magazin nu era corecta, etc. Chitara lui a luat-o de noua, ar fi costat vreo 1800 dolari, a cumparat-o dupa ce fabrica s-a inchis si a dat sub 1000 dolari pe ea, dar face de rusine Martinuri de mii de euro. Nu zic ca Martin sunt slabe, da' de unde! Zic doar ca avem o sansa sa luam niste chitari comparabile sau mai bune, la pret de Fender si Takamine "medium-level", doar pentru ca Fender a hotarat sa-i puna crucea lui Tacoma (pe atunci, Fender deja cumparase si Ovation, Guild, Takamine, PE LANGA acusticele Fender pe care le facea, deci nu cred ca au vrut sa mai duca in spate inca un brand, ci probabil au vrut mai mult lemnul si fabrica lor, din moment ce au inceput sa produca Guild in fabrica Tacoma).

 

In acelasi timp inteleg perfect si fenomenul care se petrece pe la noi: banii nu-s pe toate gardurile ca sa-si permita lumea sa-si ia de toate. Omul viseaza de multi ani sa-si ia Taylorul ALA sau Martinul ALA si strange bani "de cand era fecior" si cand in sfarsit ii are, prefera sa ia BRANDUL la care a visat atata timp, chiar daca e un model mai ieftinuc (probabil laminat), dar macar e BRANDUL. Si eu am facut la fel si desi deja aveam Tacoma si eram foarte incantat de ea, tot am vrut Taylorul ALA la care visam si nu m-am linistit pana nu l-am luat. E o chitara foarte buna, lucrata impecabil, cu sunet foarte clar si melodios, dar comparat cu Tacoma, eu inclin spre Tacoma (poate ca parerile ar fi impartite, dar deja vreo 10 prieteni care le-au cantat au votat la fel). Sunetul Taylor e foarte diferit fata de Tacoma, fiecare avand ceva caracteristic, deci nu poti zice ca unul e mai BUN decat celalalt, ci doar ca per ansamblu, prefer ceea ce ofera Tacoma: are un sunet mai plin, mai adanc, cu bas mai mult, sunet mai cald, mai moale. In schimb, Taylorul se potriveste foarte bine cu vocea mea, fiind mai clar si mai deschis. Tacoma "concureaza" putin cu vocea mea, pe cand Taylor parca o complementeaza.

 

Deci v-am zis si bune si nebune :)

 

Tu ce model de Tacoma ai? 

Edited by GrigB
Link to comment
Share on other sites

Reduc pretul la 700 euro cash SAU 600 euro + inca ceva la schimb in valoare de 150 euro. Nu uitati ca vine si cu o cutie originala, faina de tot, care poate valoreaza vreo 100 euro si doza B-Band activa, in valoare de 160 euro. Deci faceti un calcul si vedeti ca luati chitara la pret de...Epiphone :)) Apropo de Epiphone, am comparat-o fatza in fatza cu un Epiphone Masterbuilt (care e tot din lemn masiv, chitara de TOP de la Epiphone), dar sincer, nu am avut ce compara.

 

Mi-e jena sa o dau la banii astia, chitara "noua", facuta in SUA, din lemn masiv, folosita cateva luni, dar am o oferta pentru o Tacoma model mai scump si nu o pot lua fara sa vand o chitara. Ca si informatie, modelul pe care il vand eu, DM14, este un model profesional de la Tacoma, nu entry-level (sub DM14 mai sunt 3 nivele: DM9, DM10 si DM12). Peste DM14 mai exista 3 nivele, DM16, DM18 si DM28, diferenta fiind doar bling-bling-ul mai mult si lac lucios (gloss finish), comparat cu DM14 care are lac lucios doar pe fatza si mat (satin) pe spate+laterale (ca aspect, imi place mai mult cum arata mat).

 

Daca nu se vinde, inseamna ca e vreun "semn de Sus" sa o pastrez si sa ma bucur eu de ea :) Vorba aia: SOARTA! :)) E o chitara prea buna pentru banii astia (pentru cei care stiu sa aprecieze o chitara de rangul asta). Ca sunet, bate chitare de peste 2000 euro. Se poate testa in Baia Mare (si poate in Timisoara ca am de mers la o nunta in 17 Mai si o pot lua cu mine).

Edited by GrigB
Link to comment
Share on other sites

Un lucru pe care am uitat sa-l mentionez: griful este foarte subtire si comod. Se apropie de griful de chitara electrica, Stratocaster, deci pentru cei obisnuiti cu grif de electrica, o sa fie usoara tranzitia pe chitara asta. E mai subtire si decat cel de Taylor. N-am mai cantat pe acustica cu grif asa de subtire.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.