www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara "de Brand" Vs Chitara Asiatica (Si "diferentele" De Ton Date De Tipul De Lemn Folosit) - Pentru Chitare Electrice


GrigB
 Share

Recommended Posts

Mersi fratilor! Cate un pic de la fiecare deja face sa se contureze o idee.

FiveseveN, sa stii ca de multe ori ma tenteaza sa raspund ironic sau sa dau cate un exemplu care "te lasa prost", dar incerc sa ma abtin, pentru a fi pace. Plus ca, si eu imi schimb parerile in timp, in functie de informatiile la care am acces, de modul in care le pricep si de experientele prin care trec, asa ca, daca altii au rabdare cu mine sa spun prostii, incerc sa am si eu rabdare cu altii. Si rabdandu-ne reciproc, vrand nevrand, mai invatam unul de la altul.

 

Mi-a prins bine ce s-a discutat si fiecare parere m-a ajutat sa inteleg putin mai bine subiectul si modul in care e perceput de lume.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Credeam ca cei experimentati si testati, sunt oarecum grupati cam in aceasi categorie si au ajuns la aceleasi conlcuzii, ca doar adevarul nu poate fi si ALB si NEGRU... Eu, cu capul meu matematic de Automatist-Programator, sunt obisnuit sa gandesc "in 1 si 0" :)) Acum, se pare ca in cazul de fatza, fie muzica e GRI, fie oamenii sunt GRI (subiectivi) si de aia nu se ajunge la numitor comun (oricare ar fi el).

 

 

Adevarul mai mereu e si alb, si negru, neica. Lumina e particula sau unda? Plus ca, vorba lui 57, discuti estetica, nu fapte dure.

 

Si daca vrei sa scoti un rezultat, iti conduci testul in directia aia. Personal nu stiu sa existe vre-un test clar care chitara suna mai cum. Incerci si vezi ce si cum. Vrei sa sune la fel? Distors la greu si dai in ea ca surda-n clopot. Vrei sa sune diferit - clean sau usor OD + amp spre hi-fi si piscatura cu armonice. Vrei sa afli o chestie, planifica un test si ruleaza-l. Fugi la magazin si incearca ce scule vrei tu in ce conditii vrei, asculta-le cu urechea ta si decide-te.  Ce vezi si auzi pe net....

 

PS. Si urechea evolueaza, ce auzi acum nu e musai ce auzi peste 5 ani :)

 

LE. Double post, sorry. Dati vina pe laptop :)

Edited by leopold
Link to comment
Share on other sites

Cred ca problema e prost pusa si de-aici toata vinzoleala.

 

Argument de pozitie: eu sint (ca si '57) adeptul compararii lucrurilor cuantificabile. Masurabile DAR NUMAI cu izolarea variabilelor, altfel nu se poate decela care chestie face ce . Se poate masura raspunsul in frecventa al unui lemn? Da, s-a facut. Al unei doze? Da. Corzi? Da? Nut? Da. Bridge? Da. Si cite-or mai fi. Le-ai schimbat pe doua si-ti place? Bravo. Ti-a iesit, probabilitatea era maricica s-o dai in bara, nu trage concluzii abupte.

 

Argumente de tip artistic:

- gusturile sint individuale. Ce-mi place mie (si poate altor citorva milioane) nu e neaparat placut altora. Reciproca e la fel de valabila.

- un anume sunet prost se poate foarte bine integra intr-o anume parte a unei bucati. Mike Oldfield e doar unul dintre multele exemple, foloseste uneori un sunet foarte puternic fuzz-at spre a reda ce i-a trecut prin cap. Si rezultatul e exceptional desi in opinia mea sunetul respectiv e prost. Nu conteaza atita timp cit isi are locul acolo si rezultatul artistic e cel dorit. Exemple in muzica culta sau in jazz sint cu ghiotura.

- mie nu-mi place cum suna SRV (si nici multi altii). Deloc. Dar nu conteaza, omu' a fost cine-a fost si mai este.

- un sunet narod rau, cel folosit indeobste in unele genuri de country: scos din context ramine un sunet "nespalat", asa-i zic eu, dar acolo suna exact cum trebuie si "defineste" cumva genul. Da-mi-l mie si va suna ca porcu' :)))

- Brian May. My Dear Doctor! Pai el vine cu sunetele lui dintotdeauna. Unele de nu-ti vine sa crezi: chestia de pe Good Company e amutitoare! Mai apoi: ani de zile (vreo 20...) am crezut ca pe Love Of My Life e un violoncel. Aiurea, e Red Special din capul lui! Scoate din context unele dintre sunetele bunului doctor. Sint, cu tot respectul umilului fan ce ma aflu, proaste. Dar puse acolo cum le-a pus el sint arta. Dixit!

- spune Leopold mai sus: "urechea evolueaza". Perfect de acord, stai sa treaca anii si vei vedea. Sau nu :) In ce ma priveste chiar vad ca incep de vreo 2-3 ani sa prefer single coils. Habar n-am de ce si nu-mi pun problema macar o secunda. Don't give a dime, just pay for the stuff :P

Edited by Posho
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Lumina e particula sau unda?

It's all fields. Deci undă, dacă vrei să te încadrezi în respectiva dihotomie.

 

incerc sa am si eu rabdare cu altii

După nouă ani de pus aceleași întrebări și primit aceleași non-răspunsuri, eu am rămas fără răbdare. Dar apreciez atitudinea.

Poate găsești de folos și seria asta de articole: http://www.premierguitar.com/articles/The_Cult_of_Tone

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.