www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Zafar -Luna


DAN Tudor
 Share

Recommended Posts

@Dan Tudor, sper sa intelegi ca nu am absolut nimic cu tine si ca raspunsul meu aici vine ca feedback si atat.

Versurile sunt plate, expirate,uzate,/same old-bullshit-pe-care-l-am-auzit-in-o-mie-de-piese : " sa ne ascundem in noapte", " stinge luna si stelele ", " vino mai aproape ", " in bratele tale vreau sa ma ascund " , " in parul tau sa ma pierd ", " nu pot sa te scot din mintea mea ", " pe drumuri uitate vom ajunge departe ", etc. Astea sunt versuri de mega-image. Le gasesc si la shop&go si la mega-imageu' ala mai maricel din intersectie.

Muzica e ok.

 

Numai bine!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Dan Tudor, sper sa intelegi ca nu am absolut nimic cu tine si ca raspunsul meu aici vine ca feedback si atat.

Versurile sunt plate, expirate,uzate,/same old-bullshit-pe-care-l-am-auzit-in-o-mie-de-piese : " sa ne ascundem in noapte", " stinge luna si stelele ", " vino mai aproape ", " in bratele tale vreau sa ma ascund " , " in parul tau sa ma pierd ", " nu pot sa te scot din mintea mea ", " pe drumuri uitate vom ajunge departe ", etc. Astea sunt versuri de mega-image. Le gasesc si la shop&go si la mega-imageu' ala mai maricel din intersectie.

Muzica e ok.

 

Numai bine!

Te cred numai daca-mi dai ca ex. o piesa in care se aude *stinge lunasa ne ascundem in noapte",daca nu....nu te cred ! :)
Link to comment
Share on other sites

are elton john o melodie cu versul asta, mai are si luna amara ceva asemanator...+  ca nu e cine stie ce gaselnita. Dar sa presupunem ca metafora asta ar fi una tare si ar fi folosita de voi pentru prima data in istoria muzicii: atunci ar fi  ca si cand mi s-ar servi o capsuna confiata pe un c***t proaspat si cald. Cu o floare nu se face primavara la fel cum  o capsuna pusa cu design pe un c***t n-o sa ma faca in veci sa-l mananc! :)

Edited by tudorzzz
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

are elton john o melodie cu versul asta, mai are si luna amara ceva asemanator...+  ca nu e cine stie ce gaselnita. Dar sa presupunem ca metafora asta ar fi una tare si ar fi folosita de voi pentru prima data in istoria muzicii: atunci ar fi  ca si cand mi s-ar servi o capsuna confiata pe un c***t proaspat si cald. Cu o floare nu se face primavara la fel cum  o capsuna pusa cu design pe un c***t n-o sa ma faca in veci sa-l mananc! :)

Daca stii care piese da un copy paste ca altfel nu te cred !

Acu o intorci un pic ca la Ploiesti... da cu o floare nu se face, dar la ZadaR in texte chiar gasesti mai multe *flori* !

Asculta si-ai sa auzi/vezi ! :)

--------------------

Sa ne intelegem nu am nimic cu critica sau criticii mai ales cand aceasta e constructiva !

A face critica la subiect , cu argumente si solutii e ceva ce denota ca respectivul stie ce zice , ca o face sa ajute sa inbunatateasca ceva , dar cand

vad oameni care critica fara argumente/solutii mi se face greata !

Deunazi critica un ziarist pe FB un o bucata din text de la piesa TU ,care suna ceva de genu * cu ochii larg inchisi* sunand ca e un cliseu si ca e foarte folosit in multe cantece romanesti.

Cand i-am zis - da frate si mie un text unde exista metafora asta (exista un film cu numele asta) nu stia !!!

Cand i-am zis - ok esti ziarist la Catavencii si faci critica pe texte la trupe, da-mi si mie un text scris de tine !

Si...pauza....nu avea.......

Deci....ma lesi ?

Edited by DAN Tudor
Link to comment
Share on other sites

http://www.versuri.ro/versuri/eeeidj_autentic-in-bratele-tale.html

http://www.versuri.ro/versuri/ldljl_nicolae-guta-eu-te-rog-nu-te-juca-beton.html

 

Doar cateva piese care contin aceleasi clisee :D

 

Si bonus, un site de statusuri si sms-uri: http://gofelicitari.com/index/de_dor/0-27

 

In rest, linia melodica e faina.

Link to comment
Share on other sites

A face critica la subiect , cu argumente si solutii e ceva ce denota ca respectivul stie ce zice , ca o face sa ajute sa inbunatateasca ceva , dar cand

vad oameni care critica fara argumente/solutii mi se face greata !

 

Pai io am adus ca argumente vesuri din piesa de mai sus. Mai clar de atat nu cred ca se putea. Tu ar trebui sa aduci contrargumente cum ca versurile semnalate de mine in piesa voastra nu sunt de duzina. Eu unul nu vad nimic " distructiv " in critica mea. Din contra. Nu inteleg ce intelegi tu prin critica constructiva. Dar...daca tu chiar nu vezi cat de banal si lipsit de valoare este textul piesei tale...atunci you've got  a problem my friend :)...se vede si de pe luna ( stinsa sau aprinsa ).

 Si io am primit critici naspa de multe ori ( din mai multe directii si pe mai multe paliere creative :)...) care m-au scos din sarite la inceput, pentru ca apoi sa-mi dau seama ca ceea ce scrisesem/compusesem/desenasem/etc era intr-adevar de c***t.

 

P.S. nu pra cred io ca baietii de la Catavencii angajeaza ziaristi fara portofoliu :)

Link to comment
Share on other sites

Deunazi critica un ziarist pe FB un o bucata din text de la piesa TU ,care suna ceva de genu * cu ochii larg inchisi* sunand ca e un cliseu si ca e foarte folosit in multe cantece romanesti.

 

 

Sa nu zici ca voi ati inventat expresia ca iti dau in cap cu titlul filmului. Expresii super copiate care vreti sa le prezentati originale.

 

Dupa ce faceti toate cacanariile va plangeti ca nu iesiti in fata pt ca industria nu va lasa. Doamne Dumnezeule mare.

 

Copiatorii de cartier se vor trupa cu pretentii.

Link to comment
Share on other sites

Sa nu zici ca voi ati inventat expresia ca iti dau in cap cu titlul filmului. Expresii super copiate care vreti sa le prezentati originale.

 

Dupa ce faceti toate cacanariile va plangeti ca nu iesiti in fata pt ca industria nu va lasa. Doamne Dumnezeule mare.

 

Copiatorii de cartier se vor trupa cu pretentii.

**** verde , am scris ca e titlul unui film , nu vazusi ?

Cine unde se plange ? :)

Link to comment
Share on other sites

Faza cea mai penibila a fost atunci cand ai postat prosteala aia cu " kiki riki miki " cu pretentia de satira, cand de fapt si voi folositi aceleasi versuri cliseu pe care chipurile vroiati sa la parodiati :)

 

Sorry dude. Eu ma retrag acum. Stiu ca nu o sa pui la suflet ce zic, ada ca iti urez MULTA INSPIRATIE !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

**** verde , am scris ca e titlul unui film , nu vazusi ?

Verde neverde, trupa ta nu place la nimeni.

 

Ori schimbi trupa ori angajati un textier serios.

 

Cine unde se plange ? :)

 

Ia de aici.

 

 

Posted 28 January 2014 - 08:51 PM

Ah... in tara asta din muzica *de sub pamant* nu poti traii ! Ca sa mai prinzi un concert la o zi de oras,ca sa-ti scoti macar cheltuielilii de bere ,e nevoie si de muzica din asta...

Piesa facuta intr-o varianta mai rock,cu trupa ne-ar place si noua mai mult,dar nu la *media* ! ...astia cand aud o chitara,zici ca-l aud pe satan ! smile.png

Piesa am scurtat-o cat s-a putut...live ar fii mai lunga,na...asa a iesit...cam cat dureaza un act sexual smile.png)

Da...partea gay din video ne deranjeaza pe toti (in afara de cei care le place clown.gif ) si ceea lesby ne place,dar fai sa nu fim rasisti ! smile.png

Normal ca se poate si mai bine si mai rau....cum da Dumnezeu !

TRAIASCA VIITORU SI TRECUTU,ca prezentu e MORT ! smile.png

fuckoff.gif

 

https://forums.rgc.ro/topic/99410-zadar-la-la-ba-asa-se-compune-la-noi/

 

Cica asa se compune la noi. Plus satira aia Partz-partzo-partz de care zice si userul tudorzzz. Va autosatirizati?

 

Capito?

 

Acuma ai pretentii de om serios si intrebi ca unde s-au mai auzit textele voastre si acuma cateva luni intrebai asa ceva:

 

https://forums.rgc.ro/topic/102234-cat-ai-voie-sa-furi-dintr-o-piesa/

 

Tataie las-o balta. Pfff...

 

Oare cine o fi **** verde? 

 

Vrei sa postez cele mai reusite creatii ale voastre? Mai bine nu.

 

Oricum pana una alta oamenii astia care te critica iti urmaresc trupa si piesele. Altii nu se obosesc nici atata. Ai putea sa ne multumesti si sa ne dai o bere. Multam fain.

Edited by ADIDAS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca-mi permiteti am sa ma bag si eu in discutie pentru ca am ascultat de-a lungul timpului o parte din piesele Zadar (majoritatea aici pe RGC) si am o oarecare viziune de ansamblu aspura trupei din punctul de vedere al unui ascultator de ocazie. Clar nu e genul meu de muzica dar sunt receptiv la ce mai canta/compune lumea de pe la noi si imi place sa ascult si chestii noi din sfera asta.

 

Cateva pareri personale:

 

- Imi place ca oamenii sunt muncitori, consecventi, isi dau interesul

- Instrumental suna bune, la fel si vocea tipului cret

- Nu imi plac textele pentru ca:

(1) in general nu ma identific cu ele, insa asta nu e o problema pentru ca nu sunt in target, ceea ce e OK. Nu poti face versuri pentru toate categoriile socio-demografice sau pe placul tuturor

(2) pentru ca sunt in mare parte previzibile.

 

Nu stiu insa daca 'previzibil' e sinonim cu 'cliesu' in contextul asta. Posibil sa mai fi spus asa intr-un alt comentariu, daca nu cu siguranta am mai vrut sa o fac. Daca dai pauza in timpul unei piese Zadar (nu neaparat asta) ai foarte mari sanse sa intuiesti urmatorul cuvant. E ceva de genul "Ana are...." si publicul "...mere".

 

Evident nu generalizez, nu vreau sa fiu hater, e doar un feedback si atat. Una peste alta, faptul ca trupa are o unitate si ii pot fi recunoscute piesele chiar si datorita versurilor 'dubioase', asta poate fi un plus.

 

Imi vine acum in minte aiurea Stefan Banica Jr, un tip care canta cu niste muzicieni adevarati si care suna excelent, insa care alege sa cante numai cac*turi (din punctul meu de vedere). Asta e: asta (se) vinde, asta (se) canta!

 

Prostitutie muzicala sau nu, nu trebuie sa-i dati omului in cap aiurea. Una peste alta (din punctul meu de vedere) trupa nu suna rau, ca ascultator de ocazie, nu ca muzician/critic.

Edited by sam
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Cu oameni care nu-si arata adevarata identitate nu ma contrazic mai ales cand discutam despre texte pe un forum de chitaristi !

Totusi pt. astia cu pretentii textoase de mai sus , o intrebare: La ce piesa romaneasca de dragoste va place voua textul ? Si oare cum nu e previzibil* ?

Link to comment
Share on other sites

Cu oameni care nu-si arata adevarata identitate nu ma contrazic mai ales cand discutam despre texte pe un forum de chitaristi !Totusi pt. astia cu pretentii textoase de mai sus , o intrebare: La ce piesa romaneasca de dragoste va place voua textul ? Si oare cum nu e previzibil* ?

Sa inteleg ca ma vizeaza si pe mine mesajul tau referitor la 'ascunderea identitatii' sau era cu referire la antevorbitorii mei?

Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba de nicio " pretentie textuasa " ci poate doar de o " decenta textuala " asa cum ea exista in piese de dragoste de la : sarmalele reci, vita de vie, luna amara, andries, robin & the backstabbers, toulouse lautrec, etc. ( astia mi-au venit acum in minte ). Repet : nu ar trebui sa te superi pe critica noastra care ar trebui sa-ti ridice semne de intrebare...ba! poate astia chiar au dreptate...poate ar trebui sa-mi schimb textierul, cand 3 iti zic ca esti beat atunci...

 

Altfel risti sa traiesti in ridicolul pretentiilor de artist neinteles care nu accepta critici si moare crezand ca bullshitul pe care l-a lasat in urma chiar o sa intereseze pe cineva. Stiu ca-i greu cu ego-ul...

Link to comment
Share on other sites

Dragoste-bacovia-par-fire-luna-seara-boem-lacrimi-visatori-emo-epitete-metafore-eminescu... laba... Cred ca am facut alergie la dragoste haha!

 

https://youtu.be/EXtXRGNRFY0

 

"mesajul de mai sus este un pamflet"

 

In alta ordine de idei cred ca as fi cel mai mare fan al vostru... mai mai ca-mi lacrimeaza urechile in unele momente... 

Daca este cu putina as dori din suflet sa dau o idee pentru o posibila noua piesa:

 

"In toaleta-mi argintie... presarata cu al tau sange rosu...

Suspina lin o lama ruginie... pana-mi da ban Cosu" :flowers:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg de ce sunteti asa mari hateri ca pana la urma omul nu v-a facut voua nimic. V-a prezentat o melodie, nu v-a placut? asta e, move along. Eu d'asta am incetat sa mai postez pe rgc compozitii proprii.

Si inca o treaba: incercati voi sa scrieti versuri in romana sa vedeti cat de retardat suna toate; Chiar si la trupe "cunoscute" romanesti...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Sam- da, nu vad de ce oamenii seriosi se ascund sub nume false si apoi se oftica ca nu-s luati in serios !

@tudorzzz - ai zis ca te retragi ! Chiar ma bucuram ca am scapat de tine ! Acu ce faci te contrazici singur

Veni, vidi, vici -saracu s-a degradat rau.... acu e am venit, am vazut, m-am intors ? :)))

Eu intr-un text care zice *Stinge luna sa ne ascundem in noapte. Stinge si stelele si vino mai aproape!* vad

" decenta textuala " NU vad la Riff de ex. in texte gen RIFF - Regele soselei sau Directia 5 - Am nevoie de tine sau Bittman

cu ultima piesa cu Ingerii ! Sunt doar 3 ex. ce-mi venii acu in minte de la trupe mari* din RO care functioneaza !

Ca uite Directia 5 (ce nume) are

1.683.348 vizualizari la piesa de mai sus ! SI STII DE CE FUNCTIONEAZA ? findca asa tre cantat aici in tara asta ca sa fii inteles !

astia au mai multe concerte ,bani si pasarici ca toate trupele enumerate de tine mai sus !

Am cantat odata cu ei si am vazut carduri de femei care balteau langa scena !!!

Stiu pe segmentul de rock alternativ exista texte mai ciudate ca a celor de la Travka de ex. doar ca daca-i pui sa faca o analiza literara a textului

o sa vezi des ca nici ei nu stiu ce-au vrut sa spuna ! Am vb cu ei si-au recunoscut ! :) macar ii salveaza numele trupei care stim cu totii ce inseamna

si sunt des inconjurati si la propriu de *fumul* din numele trupei.

*cand 3 iti zic ca esti beat atunci... asculta-i pe ceilalti 3000 ! LUNA e foarte laudata in special de femei si are peste 7000 de vizualizari!

Tinand cont de argumentele date de mine mai sus , tu esti cel ce cazu in ridicol, dar nu te intrista , nu stie nimeni cine esti ! :)

@art vandalay- daca zici ca e faina dar ca nu ai argumente apoi mai jos gasesti unele care te contrazic la ceea ce-ai spus mai sus

eu ce sa cred despre tine ? :)

:))

@Sam- da, nu vad de ce oamenii seriosi se ascund sub nume false si apoi se oftica ca nu-s luati in serios !

@tudorzzz - ai zis ca te retragi ! Chiar ma bucuram ca am scapat de tine ! Acu ce faci te contrazici singur

Veni, vidi, vici -saracu s-a degradat rau.... acu e am venit, am vazut, m-am intors ? :)))

Eu intr-un text care zice *Stinge luna sa ne ascundem in noapte. Stinge si stelele si vino mai aproape!* vad

" decenta textuala " NU vad la Riff de ex. in texte gen RIFF - Regele soselei sau Directia 5 - Am nevoie de tine sau Bittman

cu ultima piesa cu Ingerii ! Sunt doar 3 ex. ce-mi venii acu in minte de la trupe mari* din RO care functioneaza !

Ca uite Directia 5 (ce nume) are

1.683.348 vizualizari la piesa de mai sus ! SI STII DE CE FUNCTIONEAZA ? findca asa tre cantat aici in tara asta ca sa fii inteles !

astia au mai multe concerte ,bani si pasarici ca toate trupele enumerate de tine mai sus !

Am cantat odata cu ei si am vazut carduri de femei care balteau langa scena !!!

Stiu pe segmentul de rock alternativ exista texte mai ciudate ca a celor de la Travka de ex. doar ca daca-i pui sa faca o analiza literara a textului

o sa vezi des ca nici ei nu stiu ce-au vrut sa spuna ! Am vb cu ei si-au recunoscut ! :) macar ii salveaza numele trupei care stim cu totii ce inseamna

si sunt des inconjurati si la propriu de *fumul* din numele trupei.

*cand 3 iti zic ca esti beat atunci... asculta-i pe ceilalti 3000 ! LUNA e foarte laudata in special de femei si are peste 7000 de vizualizari!

Tinand cont de argumentele date de mine mai sus , tu esti cel ce cazu in ridicol, dar nu te intrista , nu stie nimeni cine esti ! :)

@art vandalay- daca zici ca e faina dar ca nu ai argumente apoi mai jos gasesti unele care te contrazic la ceea ce-ai spus mai sus

eu ce sa cred despre tine ? :)

:))

Link to comment
Share on other sites

Am sa-mi explic interventia de mai sus, ca sa nu se inteleaga altceva. Desi mesajul meu a fost intentinat unul mai lung si detaliat, special pentru a nu fi inteles gresit.

 

1. Mie feedback-ul mi se pare foarte important. Fara un feedback sincer din partea publicului poti avea o impresie gresita despre ceea ce faci si o poti lua usor pe aratura crezand ca e calea 'dreapta'. De asta personal prefer pareri sincere, chiar daca ele nu sunt tot timpul ce mi-ar placea sa aud.

 

2. Am constatat ca e greu sa primesti un feedback sincer. Lumea asculta, trage o concluzie, dar de cele mai multe ori daca e negativa nu ti-o spune in fata. Sau auzi "ce tare a fost, ce bine suna" cand in realitate omul gandeste exact opusul. N-am prea inteles de ce, probabil din cauza normelor sociale, "ca sa nu se spere", "ca sa nu deranjez", "ca sa nu ma scoata din lista de prieteni". Bullshit!

 

3. Consider ca daca postezi aici o faci nu doar pentru vizualizari in plus, ci si pentru a primi un feedback. Daca nu, da 'lock' la topic, blocheaza comment-urile de pe youtube si nu va mai comenta nimeni.

 

4. Daca postarea mea de mai sus inseamna ca sunt hater, atunci imi cer scuze ca m-am bagat, intentionam doar sa fie un feedback constructiv. Ce parere am eu despre feedback, vezi punctul 1.

 

Cam atat, acestea fiind spuse ma voi retrage si eu din discutie. Bafta!

 

 

@Sam- da, nu vad de ce oamenii seriosi se ascund sub nume false si apoi se oftica ca nu-s luati in serios !

 

Eu nu ma ascund cu absolut nimic, sunt chiar foarte transparent, cunosc destui oameni de pe forumul asta si in viata reala, cu cativa din ei mai ies si la bere, am organizat intalnirea RGC de anul trecut, mi-am facut public nume, prenume, cont bancar. Doar pentru ca n-am completat numele real, poza si CNP-ul la profil, nu inseamna ca ma ascund.

Edited by sam
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Sam- da, nu vad de ce oamenii seriosi se ascund sub nume false si apoi se oftica ca nu-s luati in serios !

@tudorzzz - ai zis ca te retragi ! Chiar ma bucuram ca am scapat de tine ! Acu ce faci te contrazici singur

Veni, vidi, vici -saracu s-a degradat rau.... acu e am venit, am vazut, m-am intors ? :)))

Eu intr-un text care zice *Stinge luna sa ne ascundem in noapte. Stinge si stelele si vino mai aproape!* vad

" decenta textuala " NU vad la Riff de ex. in texte gen RIFF - Regele soselei sau Directia 5 - Am nevoie de tine sau Bittman

cu ultima piesa cu Ingerii ! Sunt doar 3 ex. ce-mi venii acu in minte de la trupe mari* din RO care functioneaza !

Ca uite Directia 5 (ce nume) are

1.683.348 vizualizari la piesa de mai sus ! SI STII DE CE FUNCTIONEAZA ? findca asa tre cantat aici in tara asta ca sa fii inteles !

astia au mai multe concerte ,bani si pasarici ca toate trupele enumerate de tine mai sus !

Am cantat odata cu ei si am vazut carduri de femei care balteau langa scena !!!

Stiu pe segmentul de rock alternativ exista texte mai ciudate ca a celor de la Travka de ex. doar ca daca-i pui sa faca o analiza literara a textului

o sa vezi des ca nici ei nu stiu ce-au vrut sa spuna ! Am vb cu ei si-au recunoscut ! :) macar ii salveaza numele trupei care stim cu totii ce inseamna

si sunt des inconjurati si la propriu de *fumul* din numele trupei.

*cand 3 iti zic ca esti beat atunci... asculta-i pe ceilalti 3000 ! LUNA e foarte laudata in special de femei si are peste 7000 de vizualizari!

Tinand cont de argumentele date de mine mai sus , tu esti cel ce cazu in ridicol, dar nu te intrista , nu stie nimeni cine esti ! :)

@art vandalay- daca zici ca e faina dar ca nu ai argumente apoi mai jos gasesti unele care te contrazic la ceea ce-ai spus mai sus

eu ce sa cred despre tine ? :)

:))

Link to comment
Share on other sites

Ok my man...atunci iti urez sa-i depasesti pe directia 5 in numarul de vizualizari pe youtube si sa f**i inzecit fata de ei ! Ca asta-i telul tau se pare :)

 

 

! LUNA e foarte laudata in special de femei si are peste 7000 de vizualizari!
 

 

deci la faza asta m-am c**t pe mine de ras !

 

succesuri ! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@sam, nu te mai simti vizat, ca nu ma refeream la tine. Tu esti printre singurii care scrie cu mult bun simt pe forum si cauta a fi obiectiv mereu. Problema altora e ca nu se pot disocia cu de partea muzicanta a lor si chiar nu pot asculta o melodie la rece, fara prejudecati.

 

Bine, acum trebuie sa recunosc, videoclipurile voastre sunt putin cheesy, dar cred ca are legatura cu segmentul de piata la care va adresati.

Bafta si pace printre rgc-isti!

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.