www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme. Chitara Sau Eu?


Recommended Posts

Salut. Am o Hora Reghin Standard M (nu ma judecati, doar atat pot deocamdata), si am probleme mari. Cand cant tabs-uri, e ok, cand cant chords-uri, e groaznic, pentru ca trebuie sa apas tare pe o coarda, iar cea de dedesubt nu se mai aude deloc/putin (in acel caz face fretbuzz). Nu e pozitionarea degetelor gresita, am incercat pe alta chitara, acolo se auzea ok. Degetul de pe coarda atinge si cea de mai jos. Mentionez ca distanta dintre corzi si neck e 0.7 mm. Multumesc de ajutor!

Link to comment
Share on other sites

deoarece ai chitara cu probleme de setare sau, posibil si de fabricatie, dar nu pot spune in absenta unei analize fata-in-fata, esti nevoit sa apesi foarte tare pe coarda, ceea ce iti face ca si intonatia sa fie eronata iar degetele sa iti atinga accidental corzi si/sau freturi invecinate si sa muteasca partial anumite note sau sa scoata in evidenta anumite buzz-uri ale unor note luate nu tocmai bine ... pe scurt, incearca sa iti duci chitara la un tehnician avizat pentru un reglaj (si nu ma refer la un Gigi tamplar care se mai pricepe el si la chitare)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut! Cel mai probabil, si tu, si chitara...

 

Ca sa scoti chitara din ecuatie: cam care sunt distantele intre corzi si grif langa nut si langa tasta 12? Nu-mi zi 0.7 mm la acustica, te rog. 

Daca ai 0.7 cm la tasta 12, e cam mult. Daca ai la nut, cineva si-a facut rau de tot de cap cu chitara. Pe de alta parte, n-am vazut pana acum acustica pe care sa nu poti lua acordurile cu corzi libere... Deci, ai si tu o parte din vina. 

 

Daca ar fi sa ghicesc, nu pui bine degetele si nu apesi cat trebuie. Si aici e o discutie, una e sa nu poti lua acordurile cu coarda libera, si cu totul alta treaba e sa nu poti lua o forma cu barre pe la tasta 12... Deci, care e situatia?

Link to comment
Share on other sites

Salut! Cel mai probabil, si tu, si chitara...

 

Ca sa scoti chitara din ecuatie: cam care sunt distantele intre corzi si grif langa nut si langa tasta 12? Nu-mi zi 0.7 mm la acustica, te rog. 

Daca ai 0.7 cm la tasta 12, e cam mult. Daca ai la nut, cineva si-a facut rau de tot de cap cu chitara. Pe de alta parte, n-am vazut pana acum acustica pe care sa nu poti lua acordurile cu corzi libere... Deci, ai si tu o parte din vina. 

 

Daca ar fi sa ghicesc, nu pui bine degetele si nu apesi cat trebuie. Si aici e o discutie, una e sa nu poti lua acordurile cu coarda libera, si cu totul alta treaba e sa nu poti lua o forma cu barre pe la tasta 12... Deci, care e situatia?

 

0.7 cm distanta dintre corzi si grif pe ultima tasta (din dreapta, cea care urmeaza de body). Si apas cat trebuie, dar incep sa ma doara rau degetele dupa un timp, probabil pentru ca sunt foarte groase corzile. Eu cred ca degetele mi le controlez, si le pun unde trebuie, pentru ca un prieten are o chitara cu corzi mult mai subtiri si acolo imi iese fiecare nota.

Link to comment
Share on other sites

trebuie verificat actionul,intonatia,iar dupa asta trebuie sa exersezi barreul 

0.7 cm pe ultima tasta e prea mult ,din cauza asta te chinui cu acordurile alea

du-o la cineva care se pricepe sa iti faca un reglaj mai amanuntit,s-ar  putea ca nici gatul sa nu fie perfect drept iar de aici sa ai unele probleme

Edited by dani_rosu5
Link to comment
Share on other sites

Cu 7mm la prima tasta am un singur sfat: strange bani si cumpara-ti chitara. Pentru orice eventualitate pune niste poze, cine stie, s-o fi bagat vreun destept si a schimbat pragusul fara sa il ajusteze, si asa scapi usor doar cu o ajustare de nut. Dar nu stiu de ce, am senzatia ca ce ai tu este arc, nu chitara.

Link to comment
Share on other sites

I-am luat unui prieten fix acelasi model de chitara(cadou de ziua lui) si dupa 6 luni el se tot chinuia sa invete si am pus mana pe ea. Se face de cacao gatul in timp, in momentul in care am luat-o era foarte buna chitara, dar in timp s-a curbat si atentie! nu are truss rod reglabil, adica cu alte cuvinte te caci pe ea(habar n-aveam la inceput, pana am incercat s-o reglez si am vazut ca n-am de unde). A dus-o baiatul la garantie, sa vedem ce vine inapoi. A trecut o luna de atunci. Nu recomand modelul asta nici dusmanilor.

 

A! era sa uit: vesnica prostie specifica hora: Daca nu canti la ea o dezacordezi, pai mai frate, daca eu cant zilnic la ea de ce s-o dezacordez. e stresant frecusul acordat-dezacordat pentru gat. ca da-o dracu, chitara nu e arc cu sageti.

Asta e modalitatea lor sa scape de responsabilitati ca daca era o chitara buna, puteai s-o tii acordata si in umezeala si dupa o saptamana tot acordata o gaseai. Cum e si normal dealtfel.

Edited by lefmir
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

0.7 cm distanta dintre corzi si grif pe ultima tasta (din dreapta, cea care urmeaza de body). Si apas cat trebuie, dar incep sa ma doara rau degetele dupa un timp, probabil pentru ca sunt foarte groase corzile. Eu cred ca degetele mi le controlez, si le pun unde trebuie, pentru ca un prieten are o chitara cu corzi mult mai subtiri si acolo imi iese fiecare nota.

 

E cam mult... Acum, ce nu spui tu e ce acorduri nu-ti ies :) Si, cum spuneau si colegii, o poza-doua ar ajuta. 

Link to comment
Share on other sites

Salut. Am o Hora Reghin Standard M (nu ma judecati, doar atat pot deocamdata), si am probleme mari. Cand cant tabs-uri, e ok, cand cant chords-uri, e groaznic, pentru ca trebuie sa apas tare pe o coarda, iar cea de dedesubt nu se mai aude deloc/putin (in acel caz face fretbuzz). Nu e pozitionarea degetelor gresita, am incercat pe alta chitara, acolo se auzea ok. Degetul de pe coarda atinge si cea de mai jos. Mentionez ca distanta dintre corzi si neck e 0.7 mm. Multumesc de ajutor!

0,7mm la tasta 22 este foarte joasa ca si actiune .

Prea joasa mai ales daca gatul nu este reglat corespunzator din bara de otel ( adica trebuie un lutier care sa-ti regleze gatul sa fie usor "concav" ).

 

Daca ai probleme cu "stransul" corzilor acestea o sa "dispara" dupa ce te inveti cum si cat sa strangi ca sa sune OK acordurile ,

 

Probabil trebuie sa se regleze gatul ,dar prima data se incerca sa ridici din "calus" ( bridge) daca se poate ca sa fie la OCTAVA ( tasta a XII-a) corzile la o distanta de 1mm minim .

 

Un reglaj mai bun cu actiune joasa ptr corzi "subtiri"  (de ex.0,9) se face ron reglajul concavitatii gatului si reglejul inaltimii calusului .ca sa nu ai fretbuzz   ...cu corzi mai groase se poate cobora ceva mai jos ...

 

"nu ma judecati ".....??????

logo_2x.png

The Tonal Bliss of Cheapo Guitars

 

",,,Scott Mathews is a record producer, composer, vocalist, and multi–instrumentalist whose music has sold in excess of 40 million units and has generated more than 30 RIAA Gold and Platinum Awards in the pop, alternative rock, R&B, country, blues, and dance genres..."

 

http://www.guitarplayer.com/tips-from-the-pros/1086/the-tonal-bliss-of-cheapo-guitars/49979

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.