www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help


guitarhead
 Share

Recommended Posts

1. Daca te uiti la un "factory tour" pe YT la fabricantii de doze, o sa vezi acolo niste rafturi pline cu tamburi de sarma de bobinat doze, mai "vintage", mai "modern", etc, deci numai ei stiu cu ce au bobinat doza respectiva (de ex. doza ta). Putin probabil sa gasesti pe cineva care sa iti nimereasca exact tipul de sarma cu care a fost initial bobinata, asa cu ochiul liber nu prea se vede, nu stiu daca iti poti da seama, e diferenta intre ele de cativa microni, de vopseaua izolatoare... In concluzie chiar rebobinata nu va mai fi la fel.

2. Numai fabricantul stie cate spire a bobinat, deci ca sa afli, omul trebuie sa o debobineze pe numarator, deci inca un cost suplimentar.

3. Cand o sa afli pretul, o fugi la magazin sa cumperi alta noua daca este le noi, daca nu o sa comanzi pe net.

Link to comment
Share on other sites

N-am avut de lucru sa ma joc cu alte capace, ca am incercat alt look (si la pickguard).. sa vad cum "da", .. capace albe/negre/"aged"/etc. ... si probabil ca am agatzat infasurarea exterioara ... adica se vede cu ochiul liber ca treaba nu mai e "tight" pe bobina.

O sa o iau la bani marunti pe cont propriu .. scot citeva spire, sa vad ce gasesc.... :drinka:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

N-am avut de lucru sa ma joc cu alte capace, ca am incercat alt look (si la pickguard).. sa vad cum "da", .. capace albe/negre/"aged"/etc. ... si probabil ca am agatzat infasurarea exterioara ... adica se vede cu ochiul liber ca treaba nu mai e "tight" pe bobina.

O sa o iau la bani marunti pe cont propriu .. scot citeva spire, sa vad ce gasesc.... :drinka:

Vezi caRe din bobine este intrerupta !ProbABil numaI una din cele doua .

 

Daca masori cu un ohmetru vezi care este  intrerupta si care nu ..

 

Poti sa incerci sa vezi daca de pe cea intrerupta dai joz "cateva " spire poate ai noroc si nu-i o SPira rebela din mijlocul bobinei ..daca sunt doar cateva zeci de spire pana la intrerupere nu mai este nevoie sa innadesti si sa bobinezi la loc spirele dar daca sunt mai multe ar fi bine sa le bobinezi la loc ...un humbucker trebuie sa aiba doua bobine ( aproape ) identice .altfel semnalul va fi diferit si nu mai face pe humbuckerul ..

 

Innadirea firului subtire se face prin infasurare -torsadare ( ca si firul de martisor ) apoi cu o bricheta apropii flacara ca sa se topeasca firele torsadate se va forma un mic bulb ..apoi dai cu lac de unghii ca sa izolezi si bobonezi la loc ...

 

Daca firul nu este cu izolatie ce se "curata termic la temparatura mare "  folosesti o ASPIRINA ptr decapat capatul pe care il vei cositorii de firele deconexiune  de "iesire " .

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.