www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cel mai tare Solo


hihi
 Share

Recommended Posts

  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest n00binstein

Led Zeppelin - Stairway to Heaven

Guns 'n' Roses - Sweet Child o' Mine(bine cearny!! :P)

Iron Maiden - Fear of the Dark

Stevie Ray Vaughan - Pride and Joy

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Daca vorbim de solouri de feeling care sa mearga super marfa cu melodia, cam toate solourile lui Slash. As adauga de la Metallica - Sanitarium sau chiar Wherever I May Roam. Si da, sa nu uitam de Pink Floyd :)

Link to comment
Share on other sites

Sincer, Metallica mi se pare ca are solo-uri f neinspirate.. Kirk Hammett e foarte supra-apreciat.. numai pentatonice.. plictisitor. E varza. Bine a zis Satriani :)

Sper sa nu supar pe cineva.

:)

In general nu ma pasioneaza solo-urile care arata cat de "virtuoso" e un chitarist.. ma intereseaza sa se integreze ca lumea in piesa, sa fie o "poveste in poveste".. in trupe gen Porcupine Tree, Dark Tranquillity etc. se vede treaba asta.

Degeaba poate sa cante 1000 de note in 5 secunde daca n-are feeling.. cel putin pt mine :)

Link to comment
Share on other sites

Yngwie Malmsteen - Far Beyond The Sun... toata melodia

tot la Malmsteen pot sa mai pun vreo cateva zeci de melodii dar ma limitez la aia.

Joe Satriani - Summer Song si The Mystical Potato Head Groove Thing

Metallica - Master Of Puppets, Ride The Lightning, Battery, etc

Stratovarius - Speed Of Light

 

De fapt de ce dracu ma chinui io aici...??? Inbatranesc pana le scriu pe toate. Geez.

Link to comment
Share on other sites

Hmm, Brenn eu sunt cam fan KH dar nu ma supar pt ca am mai vazut opinia asta si la altii si inteleg ca ai dreptul la ea. Cert este ca pe melodiile lui Het io nu concep solouri mai bune decat ca a facut Kirk. Si unele chiar sunt bestiale.

 

Btw, faza cu pentatonicele o gasesti in mare parte pe Kill'em ca aia era moda atunci. Intre timp a facut chestii f misto.. vezi solourile de pe Master si Justice.

 

Mie imi place la nebunie sa ma cert cu lumea pe tema asta dar sunt sigur ca cearny nu mai vrea sa mai auda... :)

 

Satriani mi se pare bestial, chiar face melodii misto, nu-si pune doar in practic tehnica ( care btw e perfecta ).

Link to comment
Share on other sites

Brenn, sorry sa iti zic dar vorbesti in necunostinta de cauza despre Metallica. Tin sa'i dau dreptate lui Adi si intaresc faptul ca sunt cele mai potrivite solouri si sunt exact ale melodiei respective. Vrei sa vorbesti de solouri super-grele si care poti la fel de bine sa le bagi intr'o alta melodie si sa fie tot una (adica multe chestii aberate acolo repede intr'o gama), nu stiu ce sa zic, mai degraba Maiden are cateva melodii d'astea.

Link to comment
Share on other sites

Brenn, sorry sa iti zic dar vorbesti in necunostinta de cauza despre Metallica. Tin sa'i dau dreptate lui Adi si intaresc faptul ca sunt cele mai potrivite solouri si sunt exact ale melodiei respective. Vrei sa vorbesti de solouri super-grele si care poti la fel de bine sa le bagi intr'o alta melodie si sa fie tot una (adica multe chestii aberate acolo repede intr'o gama), nu stiu ce sa zic, mai degraba Maiden are cateva melodii d'astea.

 

Hei, si eu am fost fan Metallica si le-as fi luat apararea :)

Acum serios, vorbesc chiar in cunostinta de cauza, am ascultat Metallica de cand ma stiu.. asta e doar parerea mea. Si stii ceva? Solo-urile lui Het au fost mult mai inspirate chiar daca mai slabe dvpv tehnic.. se incadrau perfect in melodie.. cele ale lui Kirk erau "pointless fret masturbation" daca ma intelegi :)

Parerea mea. :)

Link to comment
Share on other sites

da... ok .. fiecare cu pararea lui, pana la urma tine cat de cat de gusturi, si astea nu se discuta. totusi, ca sa ne intoarce oarecum la subiect ...

 

cica am gasit clasament pt cele mai bune 100 de solouri pt chitara (100 greatest guitar solos). acum fiecare cu parerea lui, nu stiu cine a facut clasamentul, da cred ca oricum sunt melodii bune si merita ascultate.

 

1) led zeppelin - stairway to heaven

2) van hallen - eruption

3) lynyrd skynyrd - firebird

9) black sabbath - crazy train

10) cream - crossroads

12) chuck berry - johnny b goode

13) stevie ray vaughan - texas flood

14) derek and the dominos - layla

15) deep purple - highway star

16) led zeppelin - heart breaker

17) eric johnson - cliffs of dover

19) pantera - floods

21) pink floys - time

22) dire straits - sultans of swing

23) rage against the machine - bulls on parade

24) metallica - fade to black

25) jethro tull - aqualung

26) nirvana - smells like teen spirit

27) stevie ray vaughan - pride and joy

28) ozzy osbourne - mr crowley

30) joe satriani - surfing with the alien

32) jimi hendrix - machine gun

34) radio head - paranoid android

35) pantera - cemetary gates

36) yngwie malmsteen - black star

39) neil young - cortez the killer

42) beatles - while my guitar gently weeps

48) rolling stones - sympathy for the devil

50) kiss - shock me

52) jimi hendrix - star - spangled banner

53) led zeppelin - since i've been loving you

54) smashing pumpkins - geek usa

56) black sabbath - war pigs

57) pantera - walk

58) eric clapton - cocaine

59) kinks - you really got me

60) frank zappa - zoot allures

61) metallica - master of puppets

62) pink floyd - money

64) prince - little red corvette

65) allman brothers - blue sky

66) iron maiden - the number of the beast

67) michael jackson feat. eddie van hallen - beat it

68) yes - starship trooper

69) beatles - and your bird can sing

70) jimi hendrix - purple haze

72) aerosmith - walk this way

81) the velvet underground - sweet jane

85) david bowie - moonage daydream

87) johnny winter - highway 61 revisited

88) steely dan - kid charlemange

90) eric clapton - let it rain

92) stay cats - stay cat strut

94) rush - working man

95) pearl jam - yellow ledbetter

96) rolling stones - honky tonk woman

98) dream theater - under a glas moon

99) jeff beck - 'cause we've ended as lovers

 

clasamentul l'am gasit la unu pe DC: [RO][iNES]numelemeu [editat]

Cosu aici : fara piraterie pe fatza :)

Edited by preo
Link to comment
Share on other sites

stai asa cearny, ca eu am stat sa'l scriu .. si pe masura ce'l scriam ma tot uitam, ba da unde e hendrix, ba da malmsteen, da nu mi se pareau chestii deplasate, in schimb cand am vazut nirvana (si asa de sus) mai ca imi venea sa ma las de scris.

 

 

cosule, sorry. chiar nu mi'am dat seama. eu ziceam ca poate vrea cineva sa download-eze, sa stie pe ce hub l'am gasit. scuze :)

Link to comment
Share on other sites

e foarte dificil de indicat soloul cel mai tare . in primul rand in functie de ce e cel mai tare ? complexitate ? melodicitate? viteza?luati un solo de la michael angelo si veti vedea ca e f complex si rapid insa ca melodicitate tinde abrupt catre 0 . Solouri clasice sunt imho unele dintre cele mai placute ... lista de mai sus e buna orientativ vorbind dar in nici un caz nu e completa si litera de lege.

Link to comment
Share on other sites

In topu ala....Dream Theater pe 98 :)

 

ca si Felix...Petrucci TATICU' :)

Cat despre discutia cu Hammet are cele mai potrivite solo-uri pt metallica...discutabil :)...vazushi Dream Theater plays Master of Puppets ? Petrucci isi baga coada in solo-uri si mai impinge inca vre-un minut de improvizatie care chiar se integraza in piesa...:(

Link to comment
Share on other sites

Vazui. Jumate din solou de la Master il face clapistu. Oricum, va rog io lasati-o moarta cu asta ca de convins nu ma convingeti si putem sa discutam la nesfarsit pe tema asta fara nici un sens.

 

Ca sa nu fiu prost inteles: Nu am nici un dubiu ca Petrucci e un chitarist mai bun decat Hammett, dar de aici pana la a spune ca Hammett e supra-apreciat, plictisitor sau varza e mult. Mai stii, poate o fi si io nu-mi dau seama. :)

 

Oricum, pentru mine Hammett ramane unul din soloistii mari ai lumii. Daca il compari cu Petrucci sau Malmsteen sa mai stiu io cine normal ca e un mic copil dar ca soloist de thrash metal cred ca doar Friedman se poate compara cu el.

 

Parerea mea. :)

Link to comment
Share on other sites

Oricum, pentru mine Hammett ramane unul din soloistii mari ai lumii. Daca il compari cu Petrucci sau Malmsteen sa mai stiu io cine normal ca e un mic copil dar ca soloist de thrash metal cred ca doar Friedman se poate compara cu el.

 

Parerea mea. :)

 

M-ai spart! :( De Tommy Vetterli ai auzit? Chitaristul MARII trupe de thrash Coroner?! Trupa f des recuta cu vederea pt ca n-au avut sprijinul caselor de discuri. Ia asculta tu tehnica la Vetterli si mai gandeste-te. :)

Si da, cred ca Hammett n-ar fi in stare sa cante nici un cantec de pe No More Color. Daca Metallica l-ar fi ales pe celalalt chitarist al lui Exodus, Gary Holt era mult mai bine. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.