www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

How To Bias A Marshall Jcm 800 / 2205 From 1988


avatar2100
 Share

Recommended Posts

- Dle Vio, nu-ti risipi energia pt un pierde-vara care din obsesia altruist maladiva de a se dori mai cu motz p'aici posteaza si impotriva Dvs care EFECTIV construiti ceva pt chitaristi.

 

- Spor la construit amp-uri !

Urat.....

Usor sa aruncam cu noroi...

 

D-le vicSnd, karpi e un om cu foarte multe cunostinte in domeniul electronicii si a fizicii si e trecut de mult timp de varsta "de a se dori mai cu motz". Il cunosc personal de multi ani de aceea imi permit sa intervin.

 

O seara faina

Alin Stoenescu (bach)

 

Ps. @Vio, cu siguranta nu posteaza nimeni impotriva nimanui....pacat ca altii se gasesc in masura sa arunce cu "noroi" in oameni pe care nici macar nu-i cunosc, in cazul de fata, chiar intr-un om valoros, zic eu...si nu numai eu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt sigur ca ai inteles ce am scris,mare atentie ca ma refeream la PP,am dat si exemple de ampuri,de curiozitate ai nasurat curentul prin tuburi la un etaj A ,PP,cu rezistenta comuna in catod ? Ca sa vezi cit variaza curentul prin ele ? De la puterea minima la puterea maxima.

 

Doar fii atent cum explici ,este greu dar  intotdeauna sa te gandesti ca cei carora te adresezi  sunt  chitaristi  care  nu sunt "acasa " in  electronica si inteleg gresit  termenii ce noua ni-se par lucruri evidente ....

 

Ptr chitaristi care sunt curiosi sa afle mai exact ce si cum e cu  soundul in Class A SingleEnded si Class AB PushPull  , efectul  bias-ului asupra "tonului "  care-s diferentele intre  fix bias si chatode bias sa citeasca aceste doua articole foarte  bine scrise , (sa se  faca abstractie de graficele  cu caracteristici /proiectare ) sa citeasca partea cu BIAS si atentie si la explicatiile  cu adaptarea impedantei  .sau efectul/reflexia  impedantei difuzorului asupra impedantei primarului trafului de iesire  .(Impedanta primarului al traf de iesire  ar fi "sarcina" de lucru al tubului  odata ce se schimba se va simtii in  functionarea etajului final   )

 

 

http://www.valvewizard.co.uk/se.html

http://www.valvewizard.co.uk/pp.html

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Doar fii atent cum explici ,este greu dar  intotdeauna sa te gandesti ca cei carora te adresezi  sunt  chitaristi  care  nu sunt "acasa " in  electronica si inteleg gresit  termenii ce noua ni-se par lucruri evidente ....

 

Ptr chitaristi care sunt curiosi sa afle mai exact ce si cum e cu  soundul in Class A SingleEnded si Class AB PushPull  , efectul  bias-ului asupra "tonului "  care-s diferentele intre  fix bias si chatode bias sa citeasca aceste doua articole foarte  bine scrise , (sa se  faca abstractie de graficele  cu caracteristici /proiectare ) sa citeasca partea cu BIAS si atentie si la explicatiile  cu adaptarea impedantei  .sau efectul/reflexia  impedantei difuzorului asupra impedantei primarului trafului de iesire  .(Impedanta primarului al traf de iesire  ar fi "sarcina" de lucru al tubului  odata ce se schimba se va simtii in  functionarea etajului final   )

 

 

http://www.valvewizard.co.uk/se.html

http://www.valvewizard.co.uk/pp.html

Defect profesional si nu numai..sunt cel mai prost pedagog,am impresia (timpita) ca daca eu stiu sau pricep ceva ,musai trebuie sa stie si altii ...

Alta data o sa incerc sa explic mai babeste.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Defect profesional si nu numai..sunt cel mai prost pedagog,am impresia (timpita) ca daca eu stiu sau pricep ceva ,musai trebuie sa stie si altii ...

Alta data o sa incerc sa explic mai babeste.

Nu esti 'prost pedagog' ! Respect ptr activitatea si interesul ptr aceasta ramura a electronicii de altfel destul de "ingrata" caci este greu sa tii pasul cu industria mare asa amatoriceste fara sprijin financiar serios ,

 

Problema am avut-o si eu ,aveam  impresia ca toti inteleg cea ce descriu  chiar foarte clar si simplu , dupa un timp cand am prins experienta  mi-am dat seama ca  trebuie explicat 'babeste" doar cat este necesar altfel cei care nu-i inca  in tema nu se poate concentra si "sar peste" , nu inteleg   se enerveaza si se lasa pagubasi .

 

Cred ca ai observat cum foarte multi intreaba cate ceva aici pe forum , la care de fapt sunt sute de explicatii simple -clare -profesionist -stiintific argumentate  sau/si  babeste  aratate si cu suport video pe internet ......dar cum cei care cauta raspunsuri nu inteleg  multe  din aceste articole vin sa intrebe pe colegii de forum  .."sa li se explice babeste "  daca si noi le explicam prea "adanc stiintific " se incurca si nu mai inteleg ,,,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.