www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Convertor Clapa Midi - Analogic


lefmir
 Share

Recommended Posts

Salutari!

Vreau sa-mi construiesc un sintetizator modular, dar am o mica necunoscuta.

Am o clapa MIDI Samson carbon 49 midi si as vrea sa pot controla sintetizatorul cu ea numai ca nu prea stiu/inteleg cum as putea sa fac asta. O sa vreau sa fac mai multe sintetizatoare(teste, etc.) si ma incanta ideea sa am aceeasi clapa si s-o conectez la oricare. 

Initial ma gandeam sa fac un grup de numaratoare care sa ia semnalul digital, sa-l numere in binar si sa comande niste divizoare rezistive, dar dupa am realizat ca minunata mea clapa mai are si un parametru de sensibilitate la apasare + ar mai fi butonul de volum si de pitch bend.

M-ar interesa o solutie homebrew, ceva pe care l-as putea face relativ ieftin, chiar si cu microcontrollere. De asemenea, daca stiti, mi-ar trebui si un soft universal de mapping, pentru ca nu stiu exact care canal controleaza ce si trebuie sa-i fac o harta a parametrilor.

Multumesc!

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Ceea ce vrei tu ... ma rog daca ai idee cu ce se mananca partea de synturi analogice iti trebe asa:

 

- una bucata VCO

- una bucata VCF 

- una bucata VCA

 

si alte cateva bucati ... dar deocamdata astea 3 sunt de ajuns... ca sa le controlezi pe astea, o sa iti trebuiasca MIDI to CV ...si aici o sa ai o mica problema cu ceea ce aveau si synturle vechi - drift din nenumarate cauze si trebe sa tii cont de asta. 

Depinde de asemenea (avand in vedere ca vorbim de valori finite de CV adica max +/- 15V) sa stii si in ce octave sau mai bine zis intre ce limite de pitchuri vrei sa te incadrezi.

 

Pune asta pe hartie  :D 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

grup de numaratoare aka sequencer? cel mai simplu ar fi baby 10 analog sequencer,dar pe langa asta mai ai nevoie de o droaie de chestii care  nu mai sunt asa usor de facut

cautand si eu avioane de genul am gasit firma arturia ,mai precis modelul microbrute,care face cam ce poate si moog doar ca e de vreo 10 ori mai ieftin,il gasesti pe la 1200 de lei si scoate niste tonuri super jmechere plus ca poti baga orice instrument prin el

 

ps-nu fac reclama la firma sus numita :) nu dati cu pietre

Link to comment
Share on other sites

Salutari!

Am luat si eu in considerare varianta programarii uC, am citit despre asta, dar in practica nu am aplicat pana acum. Un oscillator, un filtru si un amplificator e destul de basic, cu asta o sa incep, dar o sa vreau sa mai adaug module pe parcurs, probabil mai multe oscilatoare si porti, asta e mai putin important ca as vrea mai intai sa rezolv prima parte. Vreau sa folosesc clapa midi pentru ca mi se pare o interfata buna si daca as incerca sa fac eu una de la zero, sigur n-ar iesi prea bine. Poate sa cumpar o clapa proasta donatoare.

 

Spre exemplu Moog are de vanzare synth-uri separate, fara clape, la care conectezi clapa midi direct. Cred ca tot ceva Midi to CV au dar e incorporat.

Vreau sa fac treaba asta pentru a experimenta chestii noi sa vad cum suna, am eu niste fluturi prin cap si nu stiu in ce masura m-ar ajuta un soft sa fac asta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.