www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator


Andrei Lp fan
 Share

Recommended Posts

 Ideea ar fi sa fie ceva care sa nu-mi omoare urechile prea tare..

 

 

N-o să primești niciodată un răspuns serios la solicitări pe considerentul scris de tine !

 

Scrie și tu detaliat : ce gen îți place să cânți, ce alte efecte mai ai, pe care vrei să le folosești, unde vrei să-l folosești, vrei să faci înregistrări cu el, etc, detalii de genul ăsta.

 

Măcar puteai scrie ce amplificator era cel împrumutat și ce impresie ți-a lăsat .

 

Pentru un criteriu de "5-600 de lei" și Google îți poate da un răspuns evaziv.

Edited by ramurel
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Eu momentan cant pe un amplificator imprumutat de la un prieten si ar cam fi cazul sa-l dau inapoi..Pentru inceput cam ce amplificatoare ar fi bune in bugetul 500-600 lei? Ideea ar fi sa fie ceva care sa nu-mi omoare urechile prea tare..

 

Cele bune, 

Andrei

 

Eu momentan n-am amplificator. Pentru inceput, orice amplificator e bun. Decit nimic, mai bine naspa, nu? 

 

Si ca sa nu-ti omoare urechile prea tare, ai potentiometru' de volum. Stii, il dai mai incet si voila, you get to keep your ears intact. Genious.

 

Multa bafta si sex naspa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Conform căror criterii?

Celor care au facut topul. Sondaj sau teste. Nu stiu.

 

El v-a cerut sa ii sugerati un amplificator de buget care sa sune bine. Acuma stiu ca "sa sune bine" e mai mult preferinta personala decat de amplificator.

 

Sugerati-i ceva (din proprie experienta de preferat) si el vede daca ii convine sau nu.

Eu nu ii pot sugera nimic pentru ca am doar amplificatorul care l-am primit cu chitara si un Marshall MS-2.

Link to comment
Share on other sites

Solutia digitala e o idee buna.

Cu 100 si ceva de lei iti poti cumpara un procesor de sunete (Behringer cred) care il conectezi la PC.

Are un amic si e destul de misto.

Vine cu propriul software (GuitarRig) care iti ofera multiple efecte (Delay, chorus, distorsion. Cam tot ce se poate), simuleaza multiple feluri de amplificatoare, are un acordor, metronom, poti sa inregistrezi cu el.

 

Poti sa incerci si fara procesorul de sunet (si iti iei doar partea software, gen GuitarRig), dar pentru asta ti-ar trebui un PC bun pentru procesarea sunetului.

Edited by Robert Ciprian Andresesc
Link to comment
Share on other sites

Cu 100 si ceva de lei iti poti cumpara un procesor de sunete (Behringer cred) care il conectezi la PC.

 

"Procesorul de sunete" despre care vorbesti este de fapt o interfata audio: http://www.behringer.com/EN/Products/UCG102.aspx

Daca ar fi fost procesor, n-ar mai fi avut nevoie si de un soft (Guitar Rig) care sa faca asta.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

"Procesorul de sunete" despre care vorbesti este de fapt o interfata audio: http://www.behringer.com/EN/Products/UCG102.aspx

Daca ar fi fost procesor, n-ar mai fi avut nevoie si de un soft (Guitar Rig) care sa faca asta.

 

Pai si atunci care e rolul lui? Adica poti conecta chitara la PC, si sa folosesti aplicatia GuitarRig, si fara acea "interfata". Am facut-o chiar eu. Deci presupun ca totusi are un anumit rol si interfata aia, in afara de cel de a face legatura intre PC si chitara.

 

PS: Ce va agitati asa pentru o mica greseala? Dupa cum ziceam, un amic o are, nu eu. Chill.

Link to comment
Share on other sites

ok, imi cer scuze ca nu am adaugat informatiile necesare.. sunt nou pe forum si nu prea stiu cum se procedeaza..

Nu am un stil anume pe care ma bazez..cant  rock & roll, metal, dar si ceva mai clasic. nu am efecte, il voi folosi acasa, neavand ocazii de a merge cu el in alta parte (cel putin, nu prea des)..sunt incepator la capitolul chitara electrica, deci nu cred ca mai e cazul sa discutam de inregistrari :))

Amplificatorul imprumutat e un Harley Benton HB-10G (avea clean si distors, iar protentiometre, doar de volum, tone si gain). nu e prea stralucit, dar pentru inceput a fost ok..pe clean pana la vol 6-7+ se aude ok, dupa scoate si un sunet ciudat..distiors-ul..pff..la volum prea mare facea amp-ul urat, iar la volum prea mic nu se auzea prea slab (chiar daca modificam gain-ul)..

Momentan n-as vrea sa dau mai mult de atat pe amplificator deoarece sunt incepator si nu fac asa usor diferenta intre un amplificator bun si unul mai putin bun. nu am de gand sa mai stau mult timp fara si nu suport ideea cu castile ( in cazul in care as cumpara un procesor, sau as conecta chitara in pc). Dupa ce voi evolua, probabil voi cumpara si scule cu sunet mai de calitate, dar momentan mai am de studiat si mi-as dori ceva decent. imi cer scuze pentru eventualele greseli.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Eu momentan cant pe un amplificator imprumutat de la un prieten si ar cam fi cazul sa-l dau inapoi..Pentru inceput cam ce amplificatoare ar fi bune in bugetul 500-600 lei? Ideea ar fi sa fie ceva care sa nu-mi omoare urechile prea tare..

 

Cele bune, 

Andrei

Unde o sa folosesti ?

Acasa este OK de la 1W la 10W cam orice ,pana si un amplif "home theater "  daca respecti volumul maxim admisibil ...

Ptr trupa   30-50W cu un dif bun (SPL 100dB) face fata .

 

In rest  sunt prea multe caracteristici ..

 

Am un combo " Vester"  de 20W  cu dif OK   face fata chiar si la un tobar care stie/poate  sa bata  si usor, bine. l-am cumparat cu 150 RON in talcioc , unde mereu se aduc amplifuri din acestea micute  ..majoritatea bune .

 

La pretentii de FIRMA   vestita   e alta problema ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

smile.png.pagespeed.ce.6NyMHoRtUg.png

Salut,

 

Eu momentan cant pe un amplificator imprumutat de la un prieten si ar cam fi cazul sa-l dau inapoi..Pentru inceput cam ce amplificatoare ar fi bune in bugetul 500-600 lei? Ideea ar fi sa fie ceva care sa nu-mi omoare urechile prea tare..

 

Cele bune, 

Andrei

 

http://www.google.ro/url?url=http://www.youtube.com/watch%3Fv%3DNVp-bvo6KrI&rct=j&frm=1&q=&esrc=s&sa=U&ei=nikBVYv2LImXapevgrAP&ved=0CBQQtwIwAA&usg=AFQjCNGZbZ7DM5KYohJ1XereQ90zm-eKlA

 

 

- realizea-o artizanal si te incadrezi in bugetul propus

- posibile alte avantaje: "arzi" niste etape de cautari...rezolvi sustain-u` si feedback-u´...canti oriunde te apuca "pofta" sau... inspiratia

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.