www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Natural Finish Vs Thick Paint


Treishtrei
 Share

Recommended Posts

Va cer o parere: din experienta voastra (nu vreau pareri in necunostinta de cauza, astept raspunsuri de la lutieri preferabil) chitarele carora li se da jos vopseaua si se lacuiesc satinat cu strat subtire ajung sa sune mai bine?

Ce se pierde, ce se castiga prin acest procedeu? (ma gandesc frecvente)

 

Asa citesc aici: http://www.mother-of...com/lacquer.htm

Link to comment
Share on other sites

Ma onoreaza importanta pe care o dai unei discutii incepute de mine, tragand-o in orice discutie care se preteaza catusi de putin, dar nu pot sa nu observ modul tendentios in care interpretezi selectiv concluziile ei, si hotararea de care dai dovada avand in vedere ca e vorba de un thread vechi de 7 (!) ani.

Ba e foarte bine că atrage atenţia. Altfel diverşi neavizaţi vor lua drept literă de lege diverse mituri chitaristice.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 ... si sa lasi omul sa decida, fie (si mai bine) sa dai un raspuns la obiect.

 

Foarte corect . Confortul si placerea de a canta la chitara este  un lucru foarte personal. Altfel nu ar fi existat diversitate .

Dar cert este ca invocarea acestui mit chitaristic nu este cu nimic mai presus decat ignoranta  . Ambele sunt la fel de periculoase si genereaza preconceptii .

Edited by ggg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa va spun de ce am inceput acest thread.

Am avut candva un ibanez s320 caruia i-am pus JB/Jazz. s320 e acel model negru satinat (weathered black ii zice producatoru). Curent chitara se vinde ca model s420.

Am un Pod XT in care pe presetul Highway to hell aceasta chitara suna FIX ca un SG. Apoi pe pozitia de mijloc a switchului (ambele doze full humbucker) practic plangea a blues. Un ton foarte gros si vocal. Un blues in G te ungea pe suflet.

Eu fiind mic si prost, iar chitara totusi (Made in Indonezia) nu foarte bine finisata (griffu un pic twisted) am vandut-o.

Recent, fiindu-mi dor de acel sunet superb, mi-am luat Ibanez S1625 tks japonez. Am pus aceleasi doze si suna meh :(

 

Eu tind sa dau vina pe vopsea pt ca pe s320 un riff trosnea rezonant. practic simteai lemnu cum crapa sub pana. La prestige...pare stiff asa...corect, echilibrat dar no ballz.

Link to comment
Share on other sites

interpretezi selectiv concluziile

Care-s alea?

Pentru mine sintagma "sa sune mai bine" e dovadă suficientă că "nu stie ce spune" și încă nu m-am înșelat.

 

Exista un clip de la Chappers din care reiese ca ml2-ul vopsit suna mai dark.

http://youtu.be/dAsBlXBrnhg

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

LOL. Iti propun cateva experiemte:

1. Fa-ti un corp din aluat de la mucenici si pune dozele in el. N-ar trebui sa fie direfenta.

2. Ia doza din bridge de pe un Gibson si bag-o intrun Squier Hello Kitty. Vezi daca suna la fel. Eu zic ca miauna...

3. Vorbeste tu cu Joe Bonamassa si da-i sa cante pe un BC Rich Warlock cu doze de ... care vrei tu. Eu zic c-o sa lase o impresie...rea (muhahaha)?

 

:)

Edited by Treishtrei
Link to comment
Share on other sites

Vopseaua putin mai groasa, ajuta destul de mult impotriva socurilor mecanice usoare.

Eu am mare grija de chitarele mele, dar am patit sa imi bubui nitel V100-le, dar nu are nici pe naiba.

Daca dai lacul jos, cred ca nu o sa existe o diferenta prea mare, in functie de proprietatile lemnului, de estompare a unor frecvente (a se traduce ca influenteaza putin cum oscileaza coarda).

Cred ca lucrul asta se poate schimba cu un bridge dintr-un anumt tip de material, care sa compenseze estomparea anumitor frecvente. 

Ca exemplu clar: am schimbat un nut din plastic cu unul din os, si am avut un mic castig in inalte (poate ca materialul e mai dur? nu stiu).

Edited by Les Paul 1960
Link to comment
Share on other sites

 

Eu tind sa dau vina pe vopsea pt ca pe s320 un riff trosnea rezonant. practic simteai lemnu cum crapa sub pana. La prestige...pare stiff asa...corect, echilibrat dar no ballz.

 

Sau poate erai tu mai usor de impresionat atunci.

 

 

Dacă nu ai auzit de aşa ceva, bea o cană cu apă rece.

 

Nu am auzit de nimeni care sa fie mai destept dupa ce bea apa. In schimb, dupa alcool... 

 

Si ca sa nu fiu complet pe linga subiect:

 

Cu siguranta primul Ibanez suna atit de diferit fata de al doilea Ibanez din cu totul alte motive decit tipul de finisaj. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Civilizat e fie sa spui "s-a mai discutat, iata link:" si sa lasi omul sa decida, fie (si mai bine) sa dai un raspuns la obiect.

"Este prost pusa problema" nu aduce nici un plus de valoare discutiei. In plus, e redundant, FiveseveN a fost la fel de politicos si in threadul pe care il recomanda.

 

Mi-ar placea sa vad grafice, demonstratii, experimente, explicatii, si mai putin "cine nu e de acord cu noi nu stie ce spune."

In schimb, asta e tot ce aud. Invinuiesc cultura romaneasca, care incurajeaza excesele de testosteron.

 

Hai sa lasam pe altii sa vorbeasca despre ofense si politete. OK?

 

Am primit de la dumneavoastra timitere la ORL-ist si nu aveati dreptate.

Link to comment
Share on other sites

Sau poate erai tu mai usor de impresionat atunci.

 

 

Cu siguranta primul Ibanez suna atit de diferit fata de al doilea Ibanez din cu totul alte motive decit tipul de finisaj. 

Usor de impresionat este plauzibil in general, dar am testat si cu urechea altora cu experienta mai multa si chitare mai scumpe. Au avut aceeasi concluzie.

...Ca suna diferit din alte motive, foarte probabil, de aia am si deschis threadu. Speram ca e cineva care a avut tupeul sa isi smirgheleasca chitara si sa spuna care e diferenta de sunet...daca exista.

Link to comment
Share on other sites

Sa va spun de ce am inceput acest thread.

Am avut candva un ibanez s320 caruia i-am pus JB/Jazz. s320 e acel model negru satinat (weathered black ii zice producatoru). Curent chitara se vinde ca model s420.

Am un Pod XT in care pe presetul Highway to hell aceasta chitara suna FIX ca un SG. Apoi pe pozitia de mijloc a switchului (ambele doze full humbucker) practic plangea a blues. Un ton foarte gros si vocal. Un blues in G te ungea pe suflet.

Eu fiind mic si prost, iar chitara totusi (Made in Indonezia) nu foarte bine finisata (griffu un pic twisted) am vandut-o.

Recent, fiindu-mi dor de acel sunet superb, mi-am luat Ibanez S1625 tks japonez. Am pus aceleasi doze si suna meh :(

 

Eu tind sa dau vina pe vopsea pt ca pe s320 un riff trosnea rezonant. practic simteai lemnu cum crapa sub pana. La prestige...pare stiff asa...corect, echilibrat dar no ballz.

 

 

Salut,

 

Ziceai ca n-are ballz.. Poate pana la smirgheluit chitara te mai joci cu cateva optiuni mai putin "drastice" :

- inaltimea dozelor in chitara http://www2.gibson.com/news-lifestyle/features/en-us/pickup-height-0514-2011.aspx

- string action http://www.projectguitar.com/articles.html/_/tutorials/instrument-setup/solidbody-setup-iv-string-height-and-bridge-a-r42

 

 

Cheers!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.