www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nelamurire


theoflorin
 Share

Recommended Posts

Chinese and Taiwanese Squiers

YN: Y = Yako (Taiwan), N = Nineties (1990s), the first number following the serial number prefix is the year.

For example

  • "YN5" = made by Yako in 1995.

CY: C = China, Y = Yako (Taiwan), the serial number prefix is followed by a 2 number year.

For example

  • "CY97" = made by Yako in 1997.

CY, COS, or COB serials are usually used on Crafted in China Squiers. Some Chinese made Gretsch guitars also have a CY serial number.

Miscellaneous Chinese serials: CD, CT, CJ, NC: C = China, the first number following the serial number prefix is the year. Probably made by Yako (Taiwan). The plant from which the COB serial number prefix models originate remains a mystery. No documentation, or comment from the manufacturer has resolved the question of which plant produced them.

Some Squiers that are sold only in the Chinese and Asian markets are made by Axl in China, these guitars usually have the serial number starting with CXS; with the 'X' standing for 'Axl'.

Squier Classic Vibe series guitars/basses serial numbers start with CG. e.g. CGSxxxxxxx


Sursa: http://en.wikipedia.org/wiki/Squier

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Basurile vechi Squaier nu au fost reușite deloc, eu am pt studiu și repetiții iarna un Squaier Aphinity care e un pic mai reușit, dar nu-mi fac iluzii să mă țină mai mult de 7-8 ani în stare bună, fără să falseze, apoi tastele... Squaier e jucărie !

Trimis de pe al meu FIG-LX1 folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

"..Basurile vechi Squaier nu au fost reușite deloc, eu am pt studiu și repetiții iarna un Squaier Aphinity care e un pic mai reușit, dar nu-mi fac iluzii să mă țină mai mult de 7-8 ani în stare bună, fără să falseze, apoi tastele... Squaier e jucărie ! . .."

Asa ceva nu cred ca este posibil ..doar nu se muta pozitia tastelor .

La orice chitara in orice categorie de pret /firma ..etc 

-Se uzeaza o chitara ..se tocesc tastele si poate sa  apara un "fret buzz" ( la bass mai rar sau dupa foarta multa uzura _)

- crapa ici colo lemnul  cum se usca in timp daca  acesta era  " umed "  ( verde )  la data fabricatiei ..mai usor crapa doar lacul cum se " cotracta " lemnul odata cu uscarea . 

- se poate  ca  gatul sa se " indoaie " ( mai rar  in toate planurile , dar) de obicei din cauza  reglajului  necorespunzator sa fie " concav"  fata de corzi   ce se poate rezolva in cele mai multe cazuri din "trus rod "( bara de otzel din gat )

- se  poate intrerupe cate o doza ..din cauze  de greseli de fabricatie , cu timpul incep sa " scartaie" potmetrele ..

- incep sa aiba " joc "  suruburile ata cele mecanice cat si cele ptr lemn ..de la multa manevrare de-a lungul utilizarii..setari etc .

 aici poate sa  apartina si uzura mecanismelor de acordaj ..tocire , decalibrari etc ..

Dar sa falseze  poate numai din cauza ca nu este reglata " octava "  din   calus  ( bridge sadles )..daca nu se mai poate regla inseamna ca coarda este foarte uzata si se schimba  cu corzi noi si se regleaza octava ( intonatia i se mai zice ) .

 Odata cu uzura corzilor trebuie resetata pozitia calusului  ca sa se " scurteze" partea activa a corzi ...cand nu se mai poate compensa astfel    uzura corzilor acestea trebuie inlocuite  si se incepe de la inceput cu reglajul " intonatiei " din calus 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Nicu_Sandru_flute_guitare said:

Basurile vechi Squaier nu au fost reușite deloc, eu am pt studiu și repetiții iarna un Squaier Aphinity care e un pic mai reușit, dar nu-mi fac iluzii să mă țină mai mult de 7-8 ani în stare bună, fără să falseze, apoi tastele... Squaier e jucărie !

Trimis de pe al meu FIG-LX1 folosind Tapatalk
 

Spune-i asta lui Rocco Palladino :P zis si fiul lui Pino Palladino. 
 

Un squier de "doar" 1500e:
https://www.ebay.com/itm/Fender-JV-Jazz-Bass-Squier-1983-JB/283447430635?hash=item41fec88deb:g:tJ4AAOSwLKhcOiMC

Da, JV sunt  tot niste squier-uri vechi, japoneze, rare, scumpe, bune.
Ceea ce ma duce la de ce am tinut sa fac observatia asta la urma urmei, pt ca majoritatea generalizeaza. "Zici squier si tragi apa". Au si niste instrumente foarte bune. Acum, ca unii din voi ati pus mana pe affinity si probabil niciodata pe un Classic Vibe (serie mai noua laudata) sa zicem... aia e alta poveste. 

"You get what you pay for."

46043803_10155936794943997_5528813951627821056_o.jpg

Edited by cotrusvlad
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
On 26/08/2019 at 15:55, cotrusvlad said:

Spune-i asta lui Rocco Palladino :P zis si fiul lui Pino Palladino. 
 

Un squier de "doar" 1500e:
https://www.ebay.com/itm/Fender-JV-Jazz-Bass-Squier-1983-JB/283447430635?hash=item41fec88deb:g:tJ4AAOSwLKhcOiMC

Da, JV sunt  tot niste squier-uri vechi, japoneze, rare, scumpe, bune.
Ceea ce ma duce la de ce am tinut sa fac observatia asta la urma urmei, pt ca majoritatea generalizeaza. "Zici squier si tragi apa". Au si niste instrumente foarte bune. Acum, ca unii din voi ati pus mana pe affinity si probabil niciodata pe un Classic Vibe (serie mai noua laudata) sa zicem... aia e alta poveste. 

"You get what you pay for."

46043803_10155936794943997_5528813951627821056_o.jpg

Am avut norocu' sa pun mana pe un bass identic. E mult peste tot ce am apucat eu sa pun mana de la Fender. Si ca sunet si ca feel, si ca tot. Early MIJ rullz!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.