www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Inseamna " Un Chitarist Prost " ?


tudorzzz
 Share

Recommended Posts

Ma gandeam sa intoarcem discutia spre latura "cum ne putem imbunatati". Eu, recunosc, nu sunt un chitarist bun. De fapt, nici chitarist in adevaratul sens al cuvantului nu sunt, dar ma straduiesc sa invat. Spre exemplu, am o problema cu degetul mic la solistica, simt ca nu il folosesc atat de des cat ar trebui si ca nu e la fel de puternic ca restul. Am facut exercitii, dar cum le inchei, in loc sa-l folosesc, cumva trec din nou in "zona de confort" si il folosesc rar(cateodata sunt prins in ceea ce cant si nu mai realizez ce degete folosesc). Asa m-am invatat si cumva ce zicea ggg mai sus e adevarat, dupa foarte mult timp in care asa m-am obisnuit, cumva am ramas blocat. Pentru a ajunge la 4 taste departare(sa zicem) tot cu inelarul o fac. Aveti ceva sugestii?

Edited by lefmir
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam sa intoarcem discutia spre latura "cum ne putem imbunatati". Eu, recunosc, nu sunt un chitarist bun. De fapt, nici chitarist in adevaratul sens al cuvantului nu sunt, dar ma straduiesc sa invat. Spre exemplu, am o problema cu degetul mic la solistica, simt ca nu il folosesc atat de des cat ar trebui si ca nu e la fel de puternic ca restul. Am facut exercitii, dar cum le inchei, in loc sa-l folosesc, cumva trec din nou in "zona de confort" si il folosesc rar(cateodata sunt prins in ceea ce cant si nu mai realizez ce degete folosesc). Asa m-am invatat si cumva ce zicea ggg mai sus e adevarat, dupa foarte mult timp in care asa m-am obisnuit, cumva am ramas blocat. Pentru a ajunge la 4 taste departare(sa zicem) tot cu inelarul o fac. Aveti ceva sugestii?

 

 

Canta la chitara , atat .

 

Django Reinhardt  canta cu doar doua degete ..asa ca nu asta ar fi problema cu cantatul ..multi nu pot sa reproduca  ce a cantat acesta , nici cu 10 degete .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Caută nota pe coarda subțire imediat următoare !

bade, asta stiu. Numai ca nu merge treaba asta daca vrei sa faci legato. :))

 

 

Canta la chitara , atat .

 

Django Reinhardt  canta cu doar doua degete ..asa ca nu asta ar fi problema cu cantatul ..multi nu pot sa reproduca  ce a cantat acesta , nici cu 10 degete .

:) . Eu caut constant sa ma imbunatatesc, la chitara sau la orice. Poate nu e asa capat de tara daca nu cant cu 4 degete pe solo tot timpul. Pe partea de funk/r&b ma descurc foarte bine cu degetul mic sa fac mici linii melodice in timp ce tin acord, dar pe solo le simt mai greu.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

O concluzie ar fi: un chitarist e prost (ca instrumentist) atat timp cat nu reuseste sa se ridice la nivelul muzicii pe care o interpreteaza...

 

Asa, in a nutshell.

 Poate nu e asa capat de tara daca nu cant cu 4 degete pe solo tot timpul.

 

Nici nu trebuie. Canti cum/ce doresti cu care degete doresti :D

Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam sa intoarcem discutia spre latura "cum ne putem imbunatati". 

+1.

 

Eu sunt un chitarist prost pentru ca:  - nu exersez in fiecare zi. ( cateoadata trece si saptamana si abia daca pun mana pe chitara - scuza: plec la munca dimineata la 8 si ma intorc seara la 8. In weekend cant in jur de 2-3 ore );

                                                          - de cativa ani ma preocupa mai mult discutiile si gandurile sterile de a-mi imbunatatii echipamentul fara insa sa acord aceiasi atentie si cantatului;

                                                          - desi cant de 15 ani la chitara, n-am avut o " crestere " direct proportionala cu timpul. Am avut unele perioade in care cantam si 5 ore pe zi...luni de zile, apoi perioade moarte , etc. Apoi m-am reapucat de studiu si exercitiu, apoi m-am angajat in alt birou cu program infernal de lucru, si tot asa...

 

O prima varianta de raspuns pentru " cum ne putem imbunatatii ", cred ca este : timpul liber! cu cat mai mult cu atat mai bine pentru chitaristul adormit din mine. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 2/26/2015 at 08:26, lefmir said:

Ma gandeam sa intoarcem discutia spre latura "cum ne putem imbunatati". Eu, recunosc, nu sunt un chitarist bun. De fapt, nici chitarist in adevaratul sens al cuvantului nu sunt, dar ma straduiesc sa invat. Spre exemplu, am o problema cu degetul mic la solistica, simt ca nu il folosesc atat de des cat ar trebui si ca nu e la fel de puternic ca restul. Am facut exercitii, dar cum le inchei, in loc sa-l folosesc, cumva trec din nou in "zona de confort" si il folosesc rar(cateodata sunt prins in ceea ce cant si nu mai realizez ce degete folosesc). Asa m-am invatat si cumva ce zicea ggg mai sus e adevarat, dupa foarte mult timp in care asa m-am obisnuit, cumva am ramas blocat. Pentru a ajunge la 4 taste departare(sa zicem) tot cu inelarul o fac. Aveti ceva sugestii?

Varigrip pentru când ai mâna liberă? Poți omite de exemplu arătătorul pentru început, îți detensionezi puțin tastele 3 și 4 și faci 'coloane' (1-2-3-4, 1-2-4-3, 1-3-2-4, 1-3-4-2, 1-4-2-3, 1-4-3-2) dar acționând și 3 și 4 cu degetul mic. Avantajul e că poți face asta și când nu ai cum să cânți la chitară dacă "Stânga liber" :) 

 

preview.jpg

 

Edited by apocapsile
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.