www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Bună După-Amiaza... :) Vă Deranjez Cu Încă O Rugăminte. :)


Runaway_Girl
 Share

Recommended Posts

Vă rog, se poate să mă sfătuiţi în următoarea privinţă.. ?  barele de metal care formează tastele, depăşesc lăţimea grif-ului cu câţiva milimetri.. Ce mi-aţi recomanda să fac în această situaţie ? Se agaţă ca nişte gheruţe de mâna mea şi la sfârşitul fiecărui exerciţiu de acorduri, mă aleg cu zgârieturi la mână, destul de serioase.. :) Oare ar trebui să le pilesc ? :) Sau e ceva normal ca acele bare de metal să depăşească lăţimea grif-ului.. ?

Link to comment
Share on other sites

:)

 

Și ce dragă ți-e chitara asta... Așa-i în dragoste, cu cât iubești mai cu foc, cu atât te rănești mai mult ! Ha ha ! :)

 

Ai fost menajată, să nu ți se taie aripile din prima, în legătură cu chitara asta, dar,... face it, e cam low quality. Te încumeți tu să-i ajustezi marginile ? Poate găsești pe cineva la tine-n oraș, s-o facă pro-bono, altminteri...

 

Face parte din progres asta, cu lovitu' de probleme. Peste vreo doi ani, dacă-ți păstrezi "focul", o să zici : " Când îmi amintesc ce jaf de chitară aveam acu' doi ani..." :)

 

 

.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

:)

 

Și ce dragă ți-e chitara asta... Așa-i în dragoste, cu cât iubești mai cu foc, cu atât te rănești mai mult ! Ha ha ! :)

 

Ai fost menajată, să nu ți se taie aripile din prima, în legătură cu chitara asta, dar,... face it, e cam low quality. Te încumeți tu să-i ajustezi marginile ? Poate găsești pe cineva la tine-n oraș, s-o facă pro-bono, altminteri...

 

Face parte din progres asta, cu lovitu' de probleme. Peste vreo doi ani, dacă-ți păstrezi "focul", o să zici : " Când îmi amintesc ce jaf de chitară aveam acu' doi ani..." :)

 

 

.

:) Va trebui să  încerc singură să-i ajustez acele margini, pentru că locuiesc în Bucureşti momentan şi nu cunosc pe nimeni care să mă poată ajuta cu acest lucru.

 

P.S. :) ... Nu mi-aş numi niciodată chitara, "jaf". Recunosc că e low-quality, dar pentru mine tot chitară rămâne, chiar dacă nu este ea prea finisată, chiar dacă lutierul care a făurit-o a fost neatent sau grăbit... :)

Edited by Runaway_Girl
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poti sa incerci sa le pilezi. Dar cu grija, ca sa nu pilezi mai mult decat e nevoie.

Sau, cum a zis si ramurel, poti sa cauti pe cineva (mai priceput) care sa faca treaba.

Mulţumesc. :) Voi încerca cu grijă.. dacă nu voi reuşi, voi lipi nişte scotch pe acele "gheruţe", ca să nu mă mai zgârie atât de tare. :)

Link to comment
Share on other sites

Vorbeste cu dl. Eugen (EugenRo2001 aici pe forum) si vezi daca e dispus sa te ajute. :) Singura ai sanse sa faci praf lacul de pe marginea grifului. :)

Pe de alta parte, poti sa le lasi asa si sa incerci sa iti feresti palma de ele, o sa-ti formezi o tehnica beton de chitara clasica. :)

 

:)

 

:)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

N-a "faurit-o" nici un "lutier". Pur si simplu a trecut prin procesul de productie precum lamaia prin comertul cu citrice.

Daca nu gasesti pe nimeni in Bucuresti sa iti pileasca fiarele alea pe de-a moaca, zi-mi si ti le pilesc eu. Dar ar trebui sa te gandesti sa o anesteziezi cumva inainte de procesul brutal de pilire, sa nu scape naibii niste lacrimi ca icoanele si sa ma intrerupi brusc din treaba c-o doare.

Serios, ia o pila de unghii de-aia de picere (mai tzeapana) si zgarmaneste pe ce a lasat "lutierul" pe-afara.

Dupa aia strange niste bani si cumpara-ti o chitara :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Vorbeste cu dl. Eugen (EugenRo2001 aici pe forum) si vezi daca e dispus sa te ajute. :) Singura ai sanse sa faci praf lacul de pe marginea grifului. :)

Pe de alta parte, poti sa le lasi asa si sa incerci sa iti feresti palma de ele, o sa-ti formezi o tehnica beton de chitara clasica. :)

 

:)

 

:)

:) ...Atunci nu voi mai încerca să o "repar" singură. O voi folosi exact aşa precum a rezultat de pe banda de producţie... :) Voi învăţa să îmi feresc mâna stângă de "gheruţe"...

Link to comment
Share on other sites

Mulţumesc pentru link. :)

 

N-a "faurit-o" nici un "lutier". Pur si simplu a trecut prin procesul de productie precum lamaia prin comertul cu citrice.

Daca nu gasesti pe nimeni in Bucuresti sa iti pileasca fiarele alea pe de-a moaca, zi-mi si ti le pilesc eu. Dar ar trebui sa te gandesti sa o anesteziezi cumva inainte de procesul brutal de pilire, sa nu scape naibii niste lacrimi ca icoanele si sa ma intrerupi brusc din treaba c-o doare.

Serios, ia o pila de unghii de-aia de picere (mai tzeapana) si zgarmaneste pe ce a lasat "lutierul" pe-afara.

Dupa aia strange niste bani si cumpara-ti o chitara :)

Mulţumesc pentru faptul că sunteţi dispus să mă ajutaţi. :) Dar am decis să  o folosesc precum este şi să nu mă mai plâng atunci când mă zgârie. :)

Link to comment
Share on other sites

:) ...Atunci nu voi mai încerca să o "repar" singură. O voi folosi exact aşa precum a rezultat de pe banda de producţie... :) Voi învăţa să îmi feresc mâna stângă de "gheruţe"...

Nu stiu daca e chiar o idee buna. S-ar putea sa-ti afecteze tehnica generala. Si nu neaparat inspre bine.

 

Poti sa incerci sa lipesti scoci sau banda pe langa acele bare de metal. Ca sa protejezi lacul daca cumva ratezi cu pila.

Bine, nici lipiciul de pe scoci/banda nu ajuta lacului, dar tot e mai bine decat sa faci dauna cu pila.

Am vazut asta la un tip de pe youtube care incerca sa-si curete acele bare de metal, de rugina. A pus scoci pe grif ca sa nu zgarie lemnul in timp ce freca bara de metal cu o chestie de-aia din sarma, cu care speli vase :lolsign:

 

Daca faci asta, nu uita sa stergi ramasitele de lipici. Cu o carpa PUTIN umeda. Nu avem de ce sa udam un copac mort :lolsign:

Edited by Robert Ciprian Andresesc
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tastele nu trebuie sa zgarie. Fie au fost finisate prost fie din cauza umiditatii prea scazute lemnul s-a contractat si capetele tastelor sunt proeminente. Poti sa incerci singura, cu o pila de unghii metalica, nu bucata flexibila abraziva, pilesti cu grija in lungul muchiei fretboard-ului, tinand pila in asa fel incat sa atinga simultan mai multe taste si sa nu strice lacul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca e chiar o idee buna. S-ar putea sa-ti afecteze tehnica generala. Si nu neaparat inspre bine.

 

Poti sa incerci sa lipesti scoci sau banda pe langa acele bare de metal. Ca sa protejezi lacul daca cumva ratezi cu pila.

Bine, nici lipiciul de pe scoci/banda nu ajuta lacului, dar tot e mai bine decat sa faci dauna cu pila.

Am vazut asta la un tip de pe youtube care incerca sa-si curete acele bare de metal, de rugina. A pus scoci pe grif ca sa nu zgarie lemnul in timp ce freca bara de metal cu o chestie de-aia din sarma, cu care speli vase :lolsign:

 

Daca faci asta, nu uita sa stergi ramasitele de lipici. Cu o carpa PUTIN umeda. Nu avem de ce sa udam un copac mort :lolsign:

Hmm... :) Voi renunţa la a le pili , voi lipi doar bucăţele de bandă adezivă peste capetele barelor ca să îmi ferească oarecum mâna de ascuţimea lor.

Tastele nu trebuie sa zgarie. Fie au fost finisate prost fie din cauza umiditatii prea scazute lemnul s-a contractat si capetele tastelor sunt proeminente. Poti sa incerci singura, cu o pila de unghii metalica, nu bucata flexibila abraziva, pilesti cu grija in lungul muchiei fretboard-ului, tinand pila in asa fel incat sa atinga simultan mai multe taste si sa nu strice lacul.

Vă mulţumesc.. Sper să aplic soluţia cea mai potrivită.. Nu îndrăznesc să le pilesc.. Chitara nu este prea zdravănă, mi-e teamă să nu dezlipesc vreo componentă din greşeală..

Link to comment
Share on other sites

Insa aspectul o sa aiba de suferit.

 

Procesul suna mai rau si mai complicat decat este.

Nu ai ce sa strici. Cel mult finisajul.

:) O voi întreba dacă doreşte să fie pilită sau lipită. Dacă mă va lăsa să trec cu uşurinţă de la acordul Fmajor la acordul Gmajor, va însemna că am voie să o pilesc, dacă nu, va însemna că am voie doar să o lipesc la capetele barelor, cu bandă adezivă. :)

Link to comment
Share on other sites

Propunerea mea este să rogi un coleg care nu e atașat de acea chitară să se ocupe de pilire. Cunosc senzația primului instrument, am avut un reghin prin 2005 și cu greu am îndrăznit să-i umblu sub pickguard :)

Nu am colegi, sunt pe cont propriu în orice situaţie. :)

Noaptea este cu adevărat un sfetnic bun, poate că dimineaţă mă voi trezi în dulap pilind gheruţele chităruii cu pila de la unghieră. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.