www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Electrica: Upgrade De Electronica


Tase
 Share

Recommended Posts

Salutare, de curand am achizitionat un Vintage Les Paul. Imi e foarte draga chitara dar partea de electronica(potentiometre, condensatori, wiring) nu este chiar ceea ce vreau. Va cer sfaturi deoarece nu ma pricep asa bine la electronica.

 

Potentiometrele de volum cred ca sunt lineare, au efect doar la sfarsitul cursei.

Doza din neck este mult prea "inecata/bassy" chiar si cu potul de ton deschis la maxim. As putea schimba condensatorul pentru a remedia aceasta problema ? Daca da, ce fel de condensator imi trebuie ?

 

Intrebarile mele:

Cum pot sa ameliorez aceste probleme ?

Trebuiesc schimbate pot-urile, wiringul sau doar condensatorii ?

Ce este/ in ce consta "50's wiring" si credeti ca m-ar ajuta ?

 

Mentionez ca poturile nu au nici un defect, nu bazaie, nu paraiem se rotesc bine. Refuz sa dau ~200 lei pentru potentiometre CTS sau mai stiu eu ce firma. As prefera sa comand de pe siteul asta http://www.conexelectronic.ro/unde au preturi decente.

 

Multumesc.

Edited by Tase
Link to comment
Share on other sites

Salutare, de curand am achizitionat un Vintage Les Paul. Imi e foarte draga chitara dar partea de electronica(potentiometre, condensatori, wiring) nu este chiar ceea ce vreau. Va cer sfaturi deoarece nu ma pricep asa bine la electronica.

 

Potentiometrele de volum cred ca sunt lineare, au efect doar la sfarsitul cursei.

Doza din neck este mult prea "inecata/bassy" chiar si cu potul de ton deschis la maxim. As putea schimba condensatorul pentru a remedia aceasta problema ? Daca da, ce fel de condensator imi trebuie ?

 

Intrebarile mele:

Cum pot sa ameliorez aceste probleme ?

Trebuiesc schimbate pot-urile, wiringul sau doar condensatorii ?

Ce este/ in ce consta "50's wiring" si credeti ca m-ar ajuta ?

 

Mentionez ca poturile nu au nici un defect, nu bazaie, nu paraiem se rotesc bine. Refuz sa dau ~200 lei pentru potentiometre CTS sau mai stiu eu ce firma. As prefera sa comand de pe siteul asta http://www.conexelectronic.ro/unde au preturi decente.

 

Multumesc.

 

Verifici sa nu ai condensatorul cuplat in permanenta ..ce  "infunda" tonul .Verifici sa fi pe pozitia minim al efectului asupra sunetului .

 

Din amplif EQ   reduci joasele  la limita acceptabila ..sa nu "vuiasca " tonul ci sda se auda clar tonul de coarda ' , reglezi medii si inalte cum vrei  .

Pui si corzi noi .

 

Chitara trebuie sa functioneze intre 150(200) Hz -3500Hz , sub si deasupra se da numai usor culoare , cu mediile /prezenta cauti "sweetspot"  ..apoi mai ajustezi foarte usor joasele    ciupind coarda 6 libera sa auzi ca suna a coarda si vuiet ..

 

Daca vrei scoti de tot .decuplezi condensatorul de la circuitul dozei neck  ca sa testezi daca are vre-un efect  si apar ceva  inalte ..mai desfundate ...

 

Cea mai scumpa upgradare si cea mai utila este sa pui corzi noi .

 

Potmetrele nu stiu nu am mai patit cu chitara cu instalatia originala sa nu aiba plaja de reglat volumul "lin" .

 

problema la potmetrele din magazinele de electronice este ca au filetul prea scurt  si nu se pot monta la chitarele ce au montate din spate potmetrele direct p elemnul corpului ..din cauza grosimii lemnului in aria respectiva .Personal nu am gasit cu filet lung ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Had it, been there, done that ! All that shit ! :) Wiring 50's, tunere, hardwire, ...

 

Primul lucru pe care l-am făcut a fost să dau jos capacul de pe humbucker ! Wilkinson sunt mai "moi" oricum... Dând jos capacul, am obţinut un plus de bright, de claritate ! 

 

Ai putea sa încerci asta, dac-o poţi face de unul singur, vezi cum îţi place, iar abia apoi poţi modifica wiring, poturi, etc, dacă vrei.

 

. Sfat colateral : nu investi prea mult, deoarece nu-i creşti oricum valoarea aproape deloc. La o eventuală revânzare, ieşi mai bine dac-o ai cu dotarea ei stock ! 

 Doar daca te decizi s-o ţii pe viaţă, caz în care sky is the limit, poţi chiar să îi pui alt set de doze ! 

 

Ce an de fabricaţie este ?

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Vintage GLP   

 

nu-l modificoi nu il "upgrade"-zi  caci i-si va pierde valoarea .

UN GLP vintage original are valoare NUMAI daca are totul original ..

 

Ai dorit un GLP acum ai , te obisnuiesti cu el ..cum am zis vezi de setarile EQ ce probabil le ai obisnuite dupa alta chitara ...

 

Mi-au trebuit  cateva luni sa ma obisnuiesc cu dinamica Strat-ului  ..

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu despre ce capacele vorbiti, este vorba despre niste humbuckere zebra, open coil. Nu au capace. Si da, este vorba despre firma Vintage, nu despre Gibson Les Paul vintage :). Cat despre lemn, eu sunt din tabara care considera ca lemnul nu are nici un impact asupra tonului la o chitara solid body.

Consider ca este un exemplar foarte bun. Acum ca o doza sau un pot suna mai infundat asta nu inseamna ca e o chitara proasta ci o doza/pot nasol sau care nu e pe gustul meu. O sa pun niste sampleuri diseara cand ajung acasa. O sa incerc propunerile colegilor de mai sus, if anything fails, schimb doza si asta e :). Apropo, chitara este noua si nu am apucat sa schimb corzile, acum ca stau sa ma gandesc poate e si din cauza corzilor nasoale.

 

Multumesc pentru feedback !

Edited by Tase
Link to comment
Share on other sites

 Ultimii ani au fost tot mai slabi la Vintage, e ca la vinuri, an şi an ! :) E cum a zis Mr Vintage : "Doamne-ajuta să nimeresc una bună !" :)

 

Sper c-ai avut baftă !

 

Apropo, după serial îţi poţi da seama unde a fost făcută ! Se fac în multe părţi din... Asia :)

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

-toata chestia e ca s-ar putea sa ii faci toate modificarile din  lume.....si sa sune tot la fel; cea mai eficienta modificare ar fi o schimbare de doza,faci economii  o luna si ti-ai luat o doza mai de doamne ajuta

-lasand doza mai jos pierzi si din output si nu stiu daca iti doresti asta 

-eu zic ca daca nu te deranjeaza asa tare sa  o lasi cum e ea,probabil iti va trece "piticul" asta in cateva saptamani/luni ; am patit si eu asta cu chitara mea si pana la urma am lasat-o in pace

Link to comment
Share on other sites

M-am gandit sa schimb doza direct, dar doza de bridge imi place foarte mult si de aici am dedus ca sunt doze bune, de calitate. Daca doza de bridge e asa buna, nu are cum ca ce-a din neck sa fie asa proasta, doar setata incorect sau vreun potentiometru mai nasol.

 

Acum am ajuns acasa, ma apuc sa o reglez, revin cu update :).

@VicSnd asa a venit de la magazin, nu am inversat dozele. Suruburile sunt la extremitati, doar culorile sunt inversate.

 

 

Edit: Ok, am lasat doza mai jos... si e ceva mai bine, insa tot face cam urat cand dau mai tare in mi-ul gros :) Se observa in partea cu power chorduri.

 

 

v100 - sunshine.mp3

Edited by Tase
Link to comment
Share on other sites

Imi plac dozele, ce-a de bridge e foarte "tight" si suna articulat, la ce-a de neck mai "setez" una alta, o sa iau alt pot probabil. Nu am luat chitara din cauza chitaristului cu joben, nu urmaresc tonul sau, pur si simplu imi place la nebunie finishul asta, e o bijuterie :) ma face sa pun mana pe ea cum ajung acasa (prietena e geloasa :D ).

Edited by Tase
Link to comment
Share on other sites

M-am gandit sa schimb doza direct, dar doza de bridge imi place foarte mult si de aici am dedus ca sunt doze bune, de calitate. 

Dozele sunt de calitate dar tu nu ai auzul suficient de educat pentru a înțelege asta :lol:.

 

În primul rând încearcă să reglezi doza astfel încât partea dinspre corzile groase să fie mai jos, atât din pole screws cât și cele două șuruburi de prindere. Dacă tot e prea sensibilă la joase, se poate introduce un filtru trece-sus cu un simplu condensator de 1 leu.

For what it's worth, și mie-mi sună normal.

Link to comment
Share on other sites

Ar vrea el !   :)

 

Nu e GLP, ci JHS !  adică  http://www.jhs.co.uk/vintageelectric.html

 

.

Aaaaaaaaaaaaa

 

firma Vintage ...

 

Sa departeze doza neck de corzi ..sa o coboare ...si va suna mai "clean"   ...dar si EQ al amplifului trebuie reglat   intre 150-4000 Hz limite maxime si cu  midle sweep  sa  caute  "soundul"  , sau cu     prezenta sa-l faca mai definit ...

 

Ptr tonul chitarei ..nu ptr gigi, bubu , huhu ..ce dupa distors  faci soundul cu tipul de distors +EQ cu o eventuala extensie in bass   dar tot "usor " ..

Link to comment
Share on other sites

For what it's worth, și mie-mi sună normal.

 

Suna normal pentru ca am reglat bassul din procesor la minim, inaltele si presence la maxim, am mai taiat din medii, tonul de pe chitara la maxim. Cu celalalte chitari nu trebuia sa fac aceste corectii ca sa ajung la tonul ala, ba chiar mai umblam la pot-ul de ton de pe chitara, il tineam pe la 4-5.

 

Poti da un link catre un magazin care comercializeaza un aemenea filtru ? am cautat pe google dar nu am gasit mare lucru.

 

Merci.

Link to comment
Share on other sites

Filtrul e ăsta:

 

210px-High_pass_filter.svg.png

V. High-pass filter.

 

Rezistența o ai deja, sub forma potențiometrului de volum și intrării amplificatorului/pedalei/în ce-ți bagi chitara. Condensatorul oricum l-aș alege după ureche: încerci mai multe valori până găsești cea care te satisface. Aici am simulat efectul unui condensator (C2) de 1, 3,3, 10 și 22 nF: 

post-2954-0-05833100-1424506739_thumb.png

 

Dacă există în Iași patru și în Vaslui unul, sunt sigur că există și în Capitală cel puțin un magazin cu componente electronice.

Link to comment
Share on other sites

Exista un tip de Gibson LP ce are o instalatie de "tone" cu mai multe pozitii si circuite serie /paralel etc ..ce - fi acolo ...

 

Un prieten avea un asemenea Gibson   ,,nu stiu ce tip era ..serie .Nr ..  Butonul de ton era multi switch rotativ primn '84-'85 ne minunam ce de sounduri are ...

Trebuie sa existe schema /diagrama circuitului electric .

Link to comment
Share on other sites

post-902-0-80322400-1424692218_thumb.jpg

 

Asa ceva filtreaza ...bineinteles pe  diferite frecvente centrale  in functie de selectarea  C si L cat si potmetru de "adancime /largime filtru "  reducand din joasele "murdare " in functie de preferinte

 

Simulare cu C-0,02  to 0.6uF cu .potmetru la 1K ..si cu potmetru setat la  50K

odata cu reglajul adancimi si frecventa  de taiere se schimba deci are efect de reglaj nu numai in amplitudinea joaselor  .Se vede pe grafic efectul de SWEEP  cum se muta frecventa de taiere ..la cele doua grafice puse una sub alta .

 

post-902-0-88504100-1424694756_thumb.jpg

 

Schema din "Varitone" mai are si o trepta de reglaj al L  ..dubleaza inductanta .

 

Filtru Opreste banda reglabil  5 trepte Capacitatile , Dpoua trepte L inductanta , Cursiv din P "Depth"

care cum se vede din simulare are efect nu numai asupra "adancimii " ci ca si l apedala WAH face un "sweep" astfel se pot taia anumite josae ce ne "incurca:" ..

 

Mai tin minte ca avea sunete foarte inalte taioase in unele pozitii  fata de un GLP ..

.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.