www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Întrebare Şi Rugăminte. :)


Runaway_Girl
 Share

Recommended Posts

Mă aflu în încercarea de a-mi acorda chitara. :) Am descărcat un tuner numit PitchPerfect dar nu înţeleg cum să îl folosesc.. Mă poate ajuta cineva.. ? A mai folosit cineva acest tuner.. ?

Şi mai am o rugăminte.. În cazul în care nu reuşesc să acordez chitara folosind acest tuner, poate cineva să încarce un fişier mp3 cu un sunet scurt de referinţă după care să mă orientez... ?

Sper că nu am cerut prea mult, dacă am cerut prea mult, vă rog să mă iertaţi.. Sunt mai mult decât începătoare în ceea ce priveşte cântatul la chitară.. Am "cântat" timp de câţiva ani după ureche pe o chitară care nu avea toate corzile.. :) În prezent am reuşit în sfârşit să îmi achiziţionez o chitară "adevărată", şi sunt pregătită să învăţ să cânt "ca la carte". Ştiu că procesul de învăţare nu se va termina niciodată. Sunt pregătită pentru o nesfârşită învăţare. :)

 

P.S. Sunt o persoană paşnică şi sper să nu primesc niciodată comentarii răutăcioase pe acest forum.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ce chitara este? Acustica sau electrica?

Primul pas e sa intri in Options_General_Sound Input Device. Acolo alegi pe ce intri. Daca ai acustica o sa mergi pe microfon sau Default In, iar daca e electrica pe Line in (si bagi cablul in chitara si in mufa de LineIn).

Dupa OK, alegi GUITAR la INSTRUMENTS si STANDARD la Tunings.

Lovind coarda cea mai groasa, trebuie sa suprapui linia verticala centrala peste linia langa care scrie E2.

Dupa aia dw sub ea la A2.

SI, in jos, spre cea mai subtire, D3, G3, B3 si E4.

Cam atat.

Edited by Rãspopitu'
Link to comment
Share on other sites

Salut

 

uite asta e un "tuner" pe youtube https://www.youtube.com/watch?v=DxkMQvmKZaM

 

sugestie: fa astfel incit nivelul audio al chitarii (sau al amplificatorului in care ai bagat chitara, in cazul in care ai electrica) sa fie egal cu nivelul audio al clipului de pe youtube

 

in cazul in care te-ncurca notatia din clip sa stii ca:

 

E=Mi

A=La,

D=Re

G=Sol

B=Si

 

spor!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.