www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help, Compresoru'


Liviu.Pop
 Share

Recommended Posts

Am facut acu ceva vreme compresorul asta, dupa schema MXR Dynacomp de mai jos.

A mers foarte fain, dar de o vreme se ineaca. Adica daca dau normal pe corzi nu se mai aude nimic, iar daca dau ca nebunu' are tendinta sa scoata un pic de sunet, dar si ala distorsionat rau. Deci e useless.

 

Apelez la meseriasi (eu sunt doar amator, stiu sa le fac, mai putin sa le repar) ce credeti ca s-ar fi putut intampla, pe unde sa caut bugul?

 

post-23591-0-38520400-1403242075.gif

Link to comment
Share on other sites

Am facut acu ceva vreme compresorul asta, dupa schema MXR Dynacomp de mai jos.

A mers foarte fain, dar de o vreme se ineaca. Adica daca dau normal pe corzi nu se mai aude nimic, iar daca dau ca nebunu' are tendinta sa scoata un pic de sunet, dar si ala distorsionat rau. Deci e useless.

 

Apelez la meseriasi (eu sunt doar amator, stiu sa le fac, mai putin sa le repar) ce credeti ca s-ar fi putut intampla, pe unde sa caut bugul?

 

post-23591-0-38520400-1403242075.gif

Pe terminalul 5 al OTA 3080  dai 0 Volti ( masa )  sau 9V  prin rezistorul de 27 KOhm ( decupland de la cursorul lui P500K)   acestea sunt cele doua limite care regleaza transconductanta .(on -off) ,sau  cu un potmetru de 500K legat la + si minus 9V de pe cursor PRIN r27k SERIE comanzi  OTA ..

 

....SI ASCULTI DACA  INTR-O DIRECTIE DE  CRESTE SI TRECE SEMNAL SI LA REGLAJ  IN CEALALTA DIRECTIE SE ATENUEAZA  INSEAMNA CA FUNCTINEAZA SI BUBA ESTE LA GENERATORUL DE CURENT DE COMANDA ...( Q 2 3 4 5 PLUS DIODELE , CONDENSATOARELE ... )  TRAGI CONCLUZII SI  IDENTIFICI PIESA CE FACE FIGURI ..

 

Vezi ce tensiune ai pe cursorul lui P 500K  daca poti regla ceva  .."bias"

 

Verifici functionalitatea Q 2 3 4 5  acestea amplifica defazeaza   redreseaza ..produc si semnalul de comanda al OTA 

 

Ar trebui scule

 

Voltmetru ca lumea , mili ampermetru , generator semmnal , osciloscop  ca sa urmaresti cam ce se intampla ..

 

Asa fara verifici cu voltmetru   polarizarile Q 1....5 , tensiunile  BCE  SI TRAGI CONCLUZII.. ce  nu este OK ..

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.