www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

(Aproape) Începător In Lumea Chitării.


Rareș Miron
 Share

Recommended Posts

Hey hey, salut!Ma numesc Rareș si am 14 ani si încă de la vârsta de 12 ani am un vis:să devin un chitarist priceput.După multe insistențe la adresa părinților mei, m-au dat la niste cursuri de chitară clasică.Aveam 13 ani atunci.Prima mea chitară a fost un Hora Reghin Laura(se poate vedea si la sculele mele).După un timp, am inceput să mă cam satur de sunetul dulce si firav al chitării clasice.Si am primit de ziua mea o chitară acustică Epiphone(culoarea Vintage Sunburst).Sunetul este GENIAL la aceea chitară, doar că eu întâmpin o problema... teoria muzicală.Stiu baza, dar doresc să aprofundez si să cânt ca lumea..

 

Poate voi știți o metodă de a învăța chitară acustică eficient de acasă, pentru ca nu am văzut să fie profesori de așa ceva în orașul meu.Poate voi știți un chart complet cu toate acordurile.Si cea mai mică mare problemă o am cu „strumming pattern-ul.”.Nu ințeleg acele portative(cred că sunt portative..).

 

Abia aștept răspunsurile voastre. Bye bye.

Link to comment
Share on other sites

Cu siguranță găsești în Piatra Nneamț un profesor de chitară. Dacă vrei să progresezi rapid și eficient, e mult mai simplu cu profesor. Adică e simplu să evoluezi, dar e mai multă muncă decât dacă ai face-o tu după ureche sau de pe net (deși sunt o grămadă de materiale). 

”chart complet” nu îți trebuie, caută melodii care îți plac și cu siguranță găsești acorduri și taburi pentru ele (eu folosesc songsterr.com), învățând melodii o să înveți acordurile. Doar învățarea acordurilor, fără aplicarea lor, nu o să te ajute prea tare.

Link to comment
Share on other sites

Deși în principiu sînt de acord cu colegul @mettal86, sînt destui autodidacți care o duc bine (printre care și eu, deși am un nivel inferior majorității). Deci dacă omul totuși preferă să învețe singur, hai să listăm cîteva variante.

 

1. YouTube - e plin, plin, plin... de lecții de...de toate (ca și prietenul Google). Caută "strumming patterns", "chord charts", ce vrei.

2. Pe forum există o secțiune despre "Teorie și compoziție", unde poți întreba sau direct găsi răspunsuri pentru lucruri mai specifice: https://forums.rgc.ro/forum/51-teorie-si-compoziie/

3. În secțiunea de mai sus e un topic despre manuale de chitară: https://forums.rgc.ro/topic/14867-manuale-de-chitara/. Poți arunca un ochi și acolo.

4. Niște lecții foarte populare sînt cele de la LickLibrary. O filtrare după "acoustic" dă astea: http://www.licklibrary.com/search-results?search_criteria=acoustic. Alege-ți 1-2-3-4 DVD-uri de acolo, mai caută și după "theory", ia-ți-le și dă-i bătaie!

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

1. Pentru invatat pentru incepatori cred ca cel mai bun e Justin Sandercoe - justinguitar.com

2. Acordurile NU se invata dupa chart. Inveti intai frumos acordurile "obisnuite" (respectiv majore si minore) cu coarda libera si cum se translateaza pe grif. Invatatura asta trebuie sa fie dublata de o schimbare eficienta a lor, pe tempo - pentru asta baga cantece. Dupa asta, fie-ti imbogatesti colectia de acorduri pe masura ce ai nevoie de ele-n cantece (ca majoritatea lumii), fie studiezi si intelegi cum se formeaza un acord plecand de la triade, si ti le construiesti singur (ca meseriasii).

3. Pentru "bataie" gasesti formule cate vrei pe net, cum ti-au zis si colegii. Imporatant - exersezi cu un soi de metronom - fie ca e din ala clasic, soft, masina de tobe, sau ce-o fi.

4. Profesor (respectiv cineva de la care sa inveti) - iti cam recomand. Altfel n-o sa-ti dai seama prea usor ce nu faci bine. Nu se exista sa nu gasesti.

 

Bafta!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hey hey, salut!Ma numesc Rareș si am 14 ani si încă de la vârsta de 12 ani am un vis:să devin un chitarist priceput.După multe insistențe la adresa părinților mei, m-au dat la niste cursuri de chitară clasică.Aveam 13 ani atunci.Prima mea chitară a fost un Hora Reghin Laura(se poate vedea si la sculele mele).După un timp, am inceput să mă cam satur de sunetul dulce si firav al chitării clasice.Si am primit de ziua mea o chitară acustică Epiphone(culoarea Vintage Sunburst).Sunetul este GENIAL la aceea chitară, doar că eu întâmpin o problema... teoria muzicală.Stiu baza, dar doresc să aprofundez si să cânt ca lumea..

 

Poate voi știți o metodă de a învăța chitară acustică eficient de acasă, pentru ca nu am văzut să fie profesori de așa ceva în orașul meu.Poate voi știți un chart complet cu toate acordurile.Si cea mai mică mare problemă o am cu „strumming pattern-ul.”.Nu ințeleg acele portative(cred că sunt portative..).

 

Abia aștept răspunsurile voastre. Bye bye.

"...m-au dat la niste cursuri de chitară clasică...." 

 

întâmpin o problema........... >>   continua  >>  cursurile de chitară clasică.

 

"...Nu ințeleg acele portative(cred că sunt portative).."

 

Frecventezi vre-o scoala ?La ora de muzica se invata asa ceva .Dar cum scrii ai avut parte in plus si de ore de chitara clasica  acolo trebuia sa inveti cate ceva ..

 

Indiferent ce chitara ai teoria muzicala este identica , pozitiile /acordajul este identic indiferent de ce fel de muzica vrei sa canti la chitara .deci rezolvarea ---> continua ->  cursurile de chitară clasică.

 

Cand ai o baza poti sa treci sa studiezi diferite stiluri /genuri "populare "  rock/blues  si altele ..cum au scris colegii ai pe internet mii de "ore de chitara " explicatii .exemplificari audio/video cat si documentatie ."..free guitar books "  ptr mai toate genurile populare ptr chitara .

 

acorduri ----> GOOGLEb ----->guitar chords ---->imagini

https://songmaven.com/online-music-tools/Guitar-Chord-Chart-ALL.jpg

Guitar-Chord-Chart-ALL.jpg

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

"...m-au dat la niste cursuri de chitară clasică...." 

 

întâmpin o problema........... >>   continua  >>  cursurile de chitară clasică.

 

"...Nu ințeleg acele portative(cred că sunt portative).."

 

Frecventezi vre-o scoala ?La ora de muzica se invata asa ceva .Dar cum scrii ai avut parte in plus si de ore de chitara clasica  acolo trebuia sa inveti cate ceva ..

 

Indiferent ce chitara ai teoria muzicala este identica , pozitiile /acordajul este identic indiferent de ce fel de muzica vrei sa canti la chitara .deci rezolvarea ---> continua ->  cursurile de chitară clasică.

 

Cand ai o baza poti sa treci sa studiezi diferite stiluri /genuri "populare "  rock/blues  si altele ..cum au scris colegii ai pe internet mii de "ore de chitara " explicatii .exemplificari audio/video cat si documentatie ."..free guitar books "  ptr mai toate genurile populare ptr chitara .

 

acorduri ----> GOOGLEb ----->guitar chords ---->imagini

https://songmaven.com/online-music-tools/Guitar-Chord-Chart-ALL.jpg

Guitar-Chord-Chart-ALL.jpg

Da, frecventez, dar la ce profesor grozav avem.....teorie 0, numai auditii.

Link to comment
Share on other sites

Eu prima oara am inceput sa invat CAGED.

CAGED sunt acordurile: C, A, G, E, D (Mi se pare mai simpla si mai usor de retinut notatia asta decat Do Re etc). Sunt multe melodii care se canta doar din astea.

 

E o nebunie sa incerci sa memorezi toate acordurile pentru ca sunt foarte multe. E mai simplu sa inveti formula cum se formeaza acordurile (ce note contine) si apoi ti le creezi tu :D

Pentru acorduri majore era 1-3-5 parca. Dar pentru asta ai nevoie de game. Poti sa cauti formarea acordurilor, trebuie sa gasesti ceva. Pe Ultimate-Guitar sigur sunt daca nu gasesti aici.

 

Invata melodii care iti plac. Acesta a fost sfatul care l-am primit eu cand am inceput. Asa inveti toate acordurile de care ai nevoie. Pentru ca degeaba inveti un acord si nu il utilizezi niciodata.

Parerea mea este ca un profesor te ajuta mai mult cu tehnica si executia corecta decat cu altceva.

Restul depinde doar de tine. Daca nu exersezi, zilnic cateva minute, tot degeaba.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.