www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tabulatura Freddie King - Ain't No Sunshine


Politicosu'
 Share

Recommended Posts

Salut! Daca se poate o tabulatura pentru partea lui Freddie xD. E foarte tare omu' si ma obsedeaza lick-urile alea care le face...vreau neaparat sa le invat deoarece cam asta-i vibe-ul pe care vreau sa-l am si eu.

Va las aici link-ul! (Sa va uitati si la guitar face-ul lui! xD ) ----> https://www.youtube.com/watch?v=hwwPjAsbYEw

Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie neaparat sa fii negru...trebuie sa ai parte de niste trairi intense si sa te descurci sa le transpui in note...adica sa-ti planga chitara cum iti plange sufletul....cam asta-i treaba la negrii...au fost asupriti...le-a plans sufletul mai des fata de albi..

Edited by Politicosu'
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

"sa ai un vibe ca al lui trebuie neaparat sa fi negru"

ce mai idee preconceputa. m-am cam saturat de cliseul asta. totul vine din trecutul lor, asa cum a zis si Cosmin. faptul ca au muzica "in sange" se traduce doar prin faptul ca ei au cantat-o cu multi multi ani inainte noastra, blues-ul se trage din muzica lor spirituala/religioasa, e un feeling pe care-l poate avea oricine, numa' ca la noi muzica nu are radacini religioase, noi n-avem un 'gospel' al nostru din care sa se fi tras muzica noastra. noi ne-am cam departat de partea spirituala, nu mai credem in misiunea muzicii si chestii de genul. mult de spus pe subiectul asta...

Edited by iulia_i
Link to comment
Share on other sites

pai esti sau nu de acord cu afirmatia mea ?

prima oara nu esti, ca te-ai saturat de acest cliseu, si apoi dai argumente pentru care albi nu pot avea acele trairi spirituale. la fel si cu tiganii nostrii, lautari mai buni nu gasesti (aici nu vorbesc de manelisti, aia nu sunt lautari) au ceva al lor pe care nu poti sa il ai daca nu esti de-al lor.

Link to comment
Share on other sites

nu, ce vreau sa zic e ca nu e ceva innascut, cum zic multi ca trebuie sa ai in sange. nu in sange, ci in experienta de viata, sa zic asa... in mediul in care cresti etc.

cat despre lautari, tot asa, ei au cultura lor separata de a noastra. ca sa exemplific mai bine ce vreau sa zic, sunt convinsa ca daca ipotetic vorbind ar fi un copil 'alb' adoptat de ei probabil ar avea talentul celorlalti care l-au crescut. 'feelingul' asta cum il numim se invata in cadrul cultural respectiv, indiferent de culoarea pielii.

Edited by iulia_i
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.