www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Red Telecaster


CiocanelBloodyCIocanel
 Share

Recommended Posts

Pret: 650 RMB (820 cu toc)

(cam 100 de euro cu tot cu toc)

 

De pe Taobao - cam tot ce e pe alibaba e si pe taobao - doar ca taobao e intern si se da la bucata tot si la preturi mai mici decat pe alibaba ca pentru zhong guo ren...

 

Doze

Humbuckere - cica Wilkinson. N-au probleme de microfonie.

Mai are un killswitch, care am crezut ca ar fi split, dar nu e, e killswitch.

 

Setup

A venit setata submediocru.

Am setat-o mai binisor. Nu sunt multumit de cum iese setupu din cauza freturilor nefinisate OK. Am sa iau o pila...

Dar oricum e acceptabil.

 

Bridge-ul ma **** la cap. Asa e natia lor. Am mai avut un tele cu top load si tot asa imi facea zile fripte...

 

Tunere

OK

 

Lemn

Basswood

Din cate am vazut cand i-am dat jos grifu nu avea niciun top. Deci e ceva sticker pus sub vopsea de se vede asa.. oricum la cat a costat, ma miram sa fie....

 

Per total - OK la cat costa, mai buna decat squier bullet

Nu as cumpara-o din nou din cauza bridge-ului.

 

2 sample-uri

Get you back, am invatat ieri tema sa am ce canta cu distors :D

scuze de greseli

 

Un funk, ca sa fie si doza de neck bagata in seama, mai clean, si apare si bridgeu spre sfarsit, care imi place mai mult cum taie :D

 

nu stiu daca am nimerit cum sa embeduiesc tudou in forum

 

http://www.tudou.com/programs/view/6cPyRFmYxCk/

 

http://www.tudou.com/programs/view/hS2jwqOXr0Y/

post-5012-0-14671400-1423755742_thumb.jpg

post-5012-0-14928200-1423755767_thumb.jpg

post-5012-0-97565600-1423755811_thumb.jpg

post-5012-0-37432900-1423756119_thumb.jpg

post-5012-0-07784900-1423756155_thumb.jpg

post-5012-0-85731200-1423756197_thumb.jpg

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

aceleasi probleme ca si la squier affinity tele.

din cauza corzilor care vin la un unghi mult mai mic pe saddle-uri, nu pun destula forta pe saddle si se misca saddle-ul cand faci bend.

Dupa ce se misca saddle-ul, se deregleaza usor inaltimea, si iar trebuie sa iei imbusu sa reglezi DOUA suruburi per saddle. Dat fiind faptu ca materialu' e ieftin, se rade dupa ceva timp ori imbusu ori surubu.

 

Acu, vad ca daca folosesc corzi subtiri nu e asa de grav, dar cand aveam corzi groase pe affinity o reglam la cateva zile si la unele corzi se misca grav saddle-ul la benduri.

Link to comment
Share on other sites

Arata bine ,,,dar nu-i TELECASTER-ul ..acela istoric recunoscut  ptr soundul aparte ,,, ...ptr cei carora le place sa aiba doar forma  cu sound de GS .deoarece sunt obisnuiti cau un Tele ...este OK .

Pretul este OK .daca chitara este noua si nu-s  tocite tastele .

Bridge -ul este OK  asa au toate Strat-urile vintage  ..cu diferenta ca acesta nu este vibrator  este doar placa  "de baza " fixa.

Practic de parca ar fi un vibrator "blocat :".

 

Daca se misca cu bend-ul inseamna ca din ceva cauza aluneca suruburile prea usor pe "base plate " , la o chitara bas m0am gandit ca ar fi bine sa fac niste 'canale"  exact sub suruburile de la sadle-uri astfel nu se mai misca nu aluneca .( daca trageam tare de coarda se intampla ca sa se "mute" sadle-ul ...actiunea nu are cum sa se schimbe dar poate sa se schimbe tensiunea si deci  va fi falsa coarda si trebuie acordata ..apasat sadle-ul la loc ...etc ...

Dar la vibrator vintage de Strat niciodata nu am patit sa alunece calusurile ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:)) nu te-au tuns aia pe acolo? Vii cu chitara in tara sau o vinzi cand pleci?

Merge bine... nu ma intorc prea curand... cel mai probabil vor urma si altele... am pus ochii pe niste d-alea cu multe corzi. P-asta o las p-aci cel mai probabil.

 

@karpi. Aveam nevoie de cva cu humbucker bridge, desi ma tenta si tele normal.

E noua. Dar cu bridge-ul e de la unghiu in care vin corzile pe saddle. E top load.

Nu se intampla asta daca treceau prin corp.

Cel putin asta e teoria mea.

Ma gandesc si eu la super glue daca o sa ma enerveze, dar oricum nu-mi plac solo-urile cu benduri prea dese :P

 

@

Link to comment
Share on other sites

Salut Ciocanel,

 

Am o idee pentru bridge-ul tau.

 

Problema este ca papuceii se misca cum vor ei, mai ales la bending.

Daca stii cum arata un Tele vechi - are un bridge de tip "scumiera". Nu intimplator.

 

Incearca sa faci doua gauri de 4-5 mm chiar la limita laterala a papuceilor; apoi poti sa introduci doua limitatoare rotunde.

In felul asta blochezi papuceii sa se deplaseze lateral dar ii lasi sa se deplaseze inainte/inapoi (pentru acordaj).

 

A doua problema este cu corzile; faptul ca ele nu trec prin corp este un mare minus.

Este punctul forte al chitarilor Fender; corzile schimba directia la 90 de grade (spre deosebire de Gibson unde nu ai decit vreo 30).

Schimbarea asta de directie este esentiala pentru actiunea joasa a corzilor. Daca poti, gaureste corpul si treci corzile prin corp.

Ai sa vezi cit de stabil devine acordajul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut Ciocanel,

 

Am o idee pentru bridge-ul tau.

 

Problema este ca papuceii se misca cum vor ei, mai ales la bending.

Daca stii cum arata un Tele vechi - are un bridge de tip "scumiera". Nu intimplator.

 

Incearca sa faci doua gauri de 4-5 mm chiar la limita laterala a papuceilor; apoi poti sa introduci doua limitatoare rotunde.

In felul asta blochezi papuceii sa se deplaseze lateral dar ii lasi sa se deplaseze inainte/inapoi (pentru acordaj).

 

A doua problema este cu corzile; faptul ca ele nu trec prin corp este un mare minus.

Este punctul forte al chitarilor Fender; corzile schimba directia la 90 de grade (spre deosebire de Gibson unde nu ai decit vreo 30).

Schimbarea asta de directie este esentiala pentru actiunea joasa a corzilor. Daca poti, gaureste corpul si treci corzile prin corp.

Ai sa vezi cit de stabil devine acordajul.

iegzact. bridge-ul are gauri deja pentru gauri prin corp, dar tre' scule... sa vad cum fac.

Momentan nu-mi face figuri decat saddle-ul de la Mi gros. Si se mai dezacordeaza cam des, da...

 

Momentan, am rezolvat-o cu tastele, le-am tocit practic cu o piatra abraziva :P.

Am nivelat totu si nu am fretbuzz acu, low action :D

 

post-5012-0-13536500-1424694366_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.