www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

De Ce O Chitara Falseaza? (Setup-Ul Unei Chitari Electrice)


Tudorr
 Share

Recommended Posts

Salutare, de curand vroiam sa repar o chitara dezafectata, o copie Les Paul care nu se mai fabrica, i-am schimbat grif'ul pt ca era prea butucanos. Am pus unul nou, cu acelasi nr de taste, a fost nivelat pentru a scapa de fret buzz, dar e fals la octava, am dat pe spate griful si l-am ridicat cat s-a putut, am incercat toate posibilitatile, apoi am verificat brdige-ul, am modificat fiecare surub de la fiecare coarda pana ce am reusit sa aduc inaltimea frecventei de la octava undeva aproape de cat ar trebui sa fie, dar tot nu a fost destul, nu stiu ce ar mai trebui facut, are cineva vre-un sfat?

Link to comment
Share on other sites

O prima intrebare - cum i-ai schimbat gatul? les paulurile au gatul lipit ....

Inainte sa schimbi gatul,trebuia sa verifici ca grifurile sa aiba acelasi scale; daca a trecut testul asta,trebuia sa compari cum este lipit fretboardul de gat vs fretboardul de pe gatul original - daca fretboardul gatului nou e lipit mai departe sau mai aproape de bridge (asta intamplandu-se cu calcaie identice la neck) ai doua sanse-ori poti regla intonatia din saddle,ori nu o poti ,si daca nu o poti ....ai bel!t-o,ca nu poti muta bridgeul chiar cum vrei la les paul.

 

Faptul ca grifurile aveau acelasi nr de freturi nu iti garanteaza ca o poti regla sau ca va suna corect,scale-ul grifului ,nr de tatste, forma si dimensiunea calcaiului trebuie luate in considerare la schimbarea gatului.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Salutare, de curand vroiam sa repar o chitara dezafectata, o copie Les Paul care nu se mai fabrica, i-am schimbat grif'ul pt ca era prea butucanos. Am pus unul nou, cu acelasi nr de taste, a fost nivelat pentru a scapa de fret buzz, dar e fals la octava, am dat pe spate griful si l-am ridicat cat s-a putut, am incercat toate posibilitatile, apoi am verificat brdige-ul, am modificat fiecare surub de la fiecare coarda pana ce am reusit sa aduc inaltimea frecventei de la octava undeva aproape de cat ar trebui sa fie, dar tot nu a fost destul, nu stiu ce ar mai trebui facut, are cineva vre-un sfat?

Mai pe la 3/4   discuta si despre    asa ceva

 

what the guitar companies don't want you to know. answering scott grove's neck question.

 

 

fanned frets? to be or not to be on your guitar?

 

daca  urmaresti pe partea stanga lista din youtube vei gasi si alte video-uri  cu explicatii

https://www.youtube.com/results?search_query=guitar+intonation+setting

intrebare :...  noului gat este  identic cu cel original ? 

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Tudorr: Pana sa se inflameze opinia publica, pune si tu niste poze cu ce-ai facut acolo. Eventual fa o poza si cu o ruleta langa, din nut pana-n bridge, in care sa se vada distantele despre care ti-a povestit Fenderaru mai sus.

 

 

les paulurile au gatul lipit ....

 

Alea originale da, dar s-au vazut si copii ieftine de LP bolt-on. Pana nu zice omul ce-a facut toate sunt supozitii.

Link to comment
Share on other sites

Citeste

 

http://www.stewmac.com/FretCalculator.html

 

introdu datele masurate pe chitara ta si verifica cu datele obtinute ca bridge-ul este pozitionat corect in conformitate cu griful. Daca nu corespunde inseamna ca griful nou nu are aceeasi scala cu cel vechi.

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.