www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Metallica - For Whom The Bell Tolls Cover


Vasile Catalin
 Share

Recommended Posts

Poate mai important decît dacă "e bine" sau nu este faptul că se vede că îți place să cînți, nu execuți robotic, simți rimtul și muzica. Iar asta, cred eu, este esențial pentru orice instrumentist, să se simtă bine și să-l miște muzica, atît la figurat, cît și, de ce nu, la propriu. :)

 

În ce privește execuția ta, nu e rea, mai ales pentru un începător. Un sfat pe care îl consider indispensabil este să încerci să cînți (și) cu metronomul, iar după ce înregistrezi, să încerci să dai mai încet negativul (sau chiar să-l elimini) și să-ți asculți doar partea ta. Așa vei auzi cel mai bine greșelile, că nu te va mai acoperi (a se citi "scuza") negativul. Tot pentru asta te-ar ajuta să cînți și cu căști, te vei concentra mult mai bine pe ce cînți tu. Eu, cel puțin, cînd am început să repet aproape exclusiv la căști, mi-am dat seama cît eram de "pe lîngă" atunci cînd răsuna muzica în boxe/amplificator și mă simțeam bine că-s "de acolo". :)

 

Cum a zis și Iulian, spor, că mereu e loc de mai bine! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.