www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel 59 - Votare si comentarii


Cosu
 Share

Duel 59 - Votare si comentarii  

42 members have voted

  1. 1. Duel 59 - Votare si comentarii

    • Monyo
      12
    • karpi
      7
    • Nightelve
      3
    • Iulian
      0
    • un om
      15
    • Lev Nicolaevici
      0
    • Dgeekoo
      3
    • Winston
      0
    • Ilun
      2


Recommended Posts

Merci winston pentru compliment, as fi dorit si eu sa mai fac o data facultate de drept si in tara Dumneavoastra dar sincer nu am avut timp. Cer scuse totusi la prieteni de la forum pentru greselile mele ortografice si va rog cand nu se intelege de a ma atrage atentia. Sa repet nu costa nimic (sau bag la inaintare pe prietena mea...ia stia sa scrie mai bine ce numai este din Ploiesti.eh,eh,

Winston:

1" 2 3 4 asa canti tu pentatoniche.

 

 

1 2" 3 4 asa te am sfatuit eu sa incerci. (chestia acesta " este acentul).

 

La fel methoda se poate aplica la orice scara. Numai bine.

Edited by Musaro Adriano
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Merci winston pentru compliment, as fi dorit si eu sa mai fac o data facultate de drept si in tara Dumneavoastra dar sincer nu am avut timp. Cer scuse totusi la prieteni de la forum pentru greselile mele ortografice si va rog cand nu se intelege de a ma atrage atentia. Sa repet nu costa nimic (sau bag la inaintare pe prietena mea...ia stia sa scrie mai bine ce numai este din Ploiesti.eh,eh,

Winston:

1" 2 3 4 asa canti tu pentatoniche.

1 2" 3 4 asa te am sfatuit eu sa incerci. (chestia acesta " este acentul).

 

La fel methoda se poate aplica la orice scara. Numai bine.

este vorba de frazare , o anumita frazare nu se potriveste la orce stil , nu sunt retete fiecare cum simte , altfel vor fi experiente gandite si executate mecanic.

Am uzit de la Winston frazare si rezolvari frumoase la alt duel , mai adapteaza si el , experimenteaza, asa-i bine.

Link to comment
Share on other sites

ce as putea spune eu, atat cat ma pricep, sa imi dau cu parerea macar: dintre toti participantii, eu constat ca doar cativa au atins ideea de funk a negativului, este vorba de un om si de dgeekoo, in primul rand, care, printr-o coincidenta fericita, au speculat stralucit potrivirea modului minor armonic pe unele portiuni, in frazele alea folclorice (la primul) si orientale (la celalalt) :) , si de nightelve (joana loarda a forumului, putem spune) ;) care a zis bine fragmentelul cu Hammond (chiar si fara tremolo, merge prea bine) si chitara in stil Hendrix extins spre YJM a fost acolo unde trebuia (cel putin spre final, dezmatul ala total e demential!, traiti-ar nenea Yngwie ala, oricare ar fi el!) :(

 

karpi - judecand dupa ce piese ale lui am ascultat in atatea locuri pina acum, despre el nu ar trebui sa am vreun motiv de critica, dar uite ca nimeni nu e ferit de greseli. poate ca a muscat prea mult din fructul oprit al shred-ului, poate a amestecat mult prea multe trackuri de chitara, pina s-a format o pasta amorfa. temele mai lente si mai putin aglomerate sunt mai bune, dar parca prea simple si fara ideea de funk. personal, regret ca nu a repetat performanta de la duelul precedent, pe care inca il mai fredonez :)

 

ilun - pacat de inceputul destul de bun, ca apoi a fost "mult shred pentru nimic". cu atat mai mult cu cat sunt convins ca daca erai mai cuminte si asezat, sunt convins ca ai fi scos ceva competitiv.

 

winston - nu vreau sa adancesc si eu mai mult rana pe care ti-au provocat-o deja vorbele altora pe aici. eu te apreciez pentru felul in care ti-ai dezvoltat simtul muzical, indiferent ce muzica ai ascultat in acest sens. de data asta, comparativ cu ceilalti participanti, nu ti-a iesit mare lucru, nici macar cat la precedentele 2 dueluri... bafta multa pe viitor! :ok:

 

iulian - doua lucruri bune la tine: un ton placut si finger tremolo pe notele lungi. mai putine aprecieri pentru teama cu care cautai traseele si pentru cele cateva greseli de nepotrivire cu gamele de background.

 

monyo - inca un amator, chitarist de timp liber, pasionat, aproape de profesionism. dintre toate chestiile legate de piesa lui, de data asta tonul este cel mai bun, fireste, urmat de virtuozitate si tehnica, si abia apoi inventivitatea (partea aia mai spre blues a fost surpriza piesei). dar, daca ar fi fost concurs de tonuri, atunci nimeni nu mai trebuia sa se chinuie sa improvizeze, nu? dadea fiecare cate o nota lunga si un power chord si se votau sunetele. :o pina la urma si el a facut uz de jmecheriile lui Satriani (salva aia de harmonics, legato runs, tapping, etc), si a mai scapat si el cate o nota mai nelalocul ei (o trecere la 00:25). :drunk:

 

lev_nicolaevici - he has made himself so pathetic ;) asteptam ceva facut "pe bune" ;)

 

votul meu merge la un om, care a fost acum aproximativ ce a fost karpi pentru duelul precedent (au spus si altii ca merita, oricum, deci nu ar trebui sa primesc acuzatii de lipsa de impartialitate, inutile) B)

 

a... si fiti, va rog, mai indulgenti cu musaro adriano, ajutati-l sa exprime mai inteligibil ceea ce are de spus, poate sunt chestii care se vor dovedi utile multora :)

Link to comment
Share on other sites

merci claxxon si felixanu: Pentru mine nu exista nicio problema!! Am un temperament mai prietenos, daca nu ma convine ceva inchid calculator si plec sa cant la chitara linistit. eh,eh.

In rest ce sa zic: o sa fie mereu persoane care in loc de a face o critica sau o discutia contructiva ataca gratuit obligand cei care ar putea sa ajute sa se retraga la locul lor linistit.

@karpi: Miscare acentelor se poate folosi in orice compositia musicale schimband in acest fel "feeling" pe care il trasmite, (si nu numai...este chiar simpatic sa misti acentul la un riff pe care il stii, si, sa observi schimbare..). De faptul ca exista acente care determina, sau, sunt folositi des in un anumit stil, sunt de acord cu tine. eu mam permis sa i zic lui winston sa faca niste incercari (nici pe departe am zis ca nu stia sau ca asa trebuie facut)in particolar in folosirea pentatoniche (scare superfolosite in felul standard de majoritate si unde o schimbare de acent poate sa aduce la o chestia mai originala). Daca vrea sa incearca, bine, daca nu, pentru mine este la fel. Dar de cat am inteles a invatat singur, fara o partitura, ascultand bug mafia si fara nicio un pic de teorie musicala, numai din urechie: ESTE UN GENIU!!!!

Numai bine

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.