www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Poți Să Arzi Un Combo De Bas?


Spieler
 Share

Recommended Posts

Salut, în primul rând scopul e să evit, nu caut înadins să ard combo-uri :P Problema e că mi s-a întâmplat de două ori o chestie de genul cu două combo-uri diferite. Erau în jur de 100w (unul Hartke, celălalt nu mai știu, posibil să fi fost la fel), un bas Vintage și o pedală overdrive Boss. Nu știu dacă s-au ars, sau ce s-a întâmplat exact, dar cert e ca sunetul care ieșea din ele era lipsit de vlagă și nu era neapărat distorsionat, dar în orice caz neclar. Unul din ele își revenise după ce a fost lăsat în pace pentru restul zilei, dar la celălalt persistă problema. Nu știu în ce stare se aflau înainte, dar fiindcă s-a întâmplat de două ori mă gândesc că poate problema e la mine. Și da, le foloseam cam la maxim, nu totul la maxim, dar o mare parte.

 

Sfaturi, idei?

Link to comment
Share on other sites

Ai grija la gain de la intrare in statie pe canal clean...recomandat ar fi maxim la ora 2 si volumul de bas da-i numa vro 6-7...restul reglezi din volumul statiei

Ai grija la gain de la intrare in statie pe canal clean...recomandat ar fi maxim la ora 2 si volumul de bas da-i numa vro 6-7...restul reglezi din volumul statiei

Asa nu risti sa supraincarci circuitul amplificatorului
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.