www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Imi Bazaie Chitara, Dar Nu E Fret Buzz !


marian daniel
 Share

Recommended Posts

Salutare. De vreo 2 zile imi bazaie chitara. Nu este fretbuzz, bazaie doar corzile libere. Mi-ul(gros), Re-ul si La-ul. Bzaitul se aude de undeva din corpul chitarei. Este vorba despre o electro-acustica Fender T-bucket 300. A mai patit cineva asa? ce ar putea fi? Multumesc! 

Edited by marian daniel
Link to comment
Share on other sites

Da, am patit-o, dar la mine s-a reglat dupa ce am schimbat corzile, dar stiu ca parca a fost problema de la cheile de acordaj. Sau ai mai putea sa invarti trustrod-ul foarte putin in sensul invers al acelor de ceasornic ( de la ora 2 la 12 )

 

 

De unde ai tras asa repede concluzia ? Sa umble la truss rod ? Fara poze , fara alte intrebari etc ?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

De unde ai tras asa repede concluzia ? Sa umble la truss rod ? Fara poze , fara alte intrebari etc ?

Ma gandeam ca este aceeasi problema cum am avut si eu.

 

Dar nu tot timpul face asa. Ma gandesc sa nu fie ceva in corpul chitarei dezlipit, si sa faca zgomot din cauza vibratiei corzilor. Ca nu seamana cu fret-buzzul, suna mult mai enervant.

Destul de probabil sa fie de la cheite atunci, se misca asa putin in gol daca nu le invarti tu cu putere?

Link to comment
Share on other sites

Kibis, copile, nu mi-o lua in nume de rau...da ABTINE-TE ! Nu mai da sfaturi daca nu te pricepi. Nu e prima oara cand te bagi aiurea in seama si dai sfaturi gresite.

Am avut o problema similara, iar la mine aceasta a fost cauza. Ma gandeam ca probabil si la el este aceeasi problema. Eu asa mi-am rezolvat-o pe a mea. N-am vrut sa inrautatesc situatia, am vrut doar sa ajut

Link to comment
Share on other sites

vreo idee cineva?

 

 

Avem toti ideii , proplema este ca nu putem ghici fara sa punem mana sau macar sa vedem despre ce e vorba . Incearca sa faci niste poze . Slabeste corzile si fa niste poze in interior daca reusesti -  si prin exterior de altfel ( bridge , cap , fata , spate , taste din lateral etc )  . Daca nu , decat sa te iei dupa sfatul cuiva ( de ex. daca tu ai probleme in corp si cineva te pune sa reglezi gatul... ) mai bine gasesti pe cineva care se pricepe in zona ta . 

Am avut o problema similara, iar la mine aceasta a fost cauza. Ma gandeam ca probabil si la el este aceeasi problema. Eu asa mi-am rezolvat-o pe a mea. N-am vrut sa inrautatesc situatia, am vrut doar sa ajut

 

 

Te credem ca ai intentii bune dar daca nu te pricepi , potential  faci mult mai mult rau cu sfaturi prinse din zbor unuia care se pricepe si mai putin . Nu e un atac sau repros roses.gif.pagespeed.ce.unJt2Hf-5A.gif

Edited by TheZKD
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ce se vede albastru este izolatia jonctiunii intre doza piezo (partea neizolata)si cablulde legatura cu preamplificatorul.

E foarte posibil ca bazaitul ca fie provocat de fire, daca nu sunt prinse corect si ating de lemn. De asemenea e posibil sa ai vreo nervura crapata sau dezlipita.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.