www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

cine ma poate ajuta si pe mine sa fac un amp mic


Guest anghelescu
 Share

Recommended Posts

Guest anghelescu

Am facut rost de un difuzor(functionabil), de niste pfl si placi de traforaj, matzaraie si vreau sa imi spuneti urmatoarele:

 

1.ce piese imi mai trebuie sa il fac un amp micutz(stiu ca imi mai trebuie dar nu sunt sigur ce.... , i'm not stupid.)

2.eventual sa imi aratati o schema simpla simpla ..care poate sa o faca si un tampit(in ale fizicii) ca mine

3.sa imi spuneti ceva necesar ce am omis eu

 

 

Multumesc mult

 

 

 

a..si inca ceva, am facut rost de o statie mai veche, romaneasca era pt microfon...ca nu mai functioneaza. as vrea sa incerc sa o repar si sa o folosesc tot pt microfon la sala...imi recomandati pe cineva care repara asa ceva ? (e pe tranzistori, pun poze daca sunteti curiosi)

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

ms..incerc din raspunteri sa fac rost de un radio vechi pe lampi..am auzit ca iese ceva misto.si pt acasa ar fi perfect...

 

am facut cutiuta la ampu asta mic, mai am sa ii fac gaura pt potentiometre. cate ii fac..adik decat 1 volum nu?

 

 

inca o data mersi dgeekoo.:)

Link to comment
Share on other sites

daca nu-ti trebuie cine stie ce calitate a sunetului, vezi ca pe la magazinele astea cu componente electronice exista kit-uri - amplif, egalizator, preamplif, filtre active/pasive samd.si tot ei au si transformatoare.poate ar fi o idee sa vezi ce aveti voi prin pitesti si sa incerci si varianta asta.mai ales ca in general pe acolo sunt si moshuleti din astia saritori care pentru 2 beri se baga.sau poate te ajuta vanzatorul...

Link to comment
Share on other sites

ms..incerc din raspunteri sa fac rost de un radio vechi pe lampi..am auzit ca iese ceva misto.si pt acasa ar fi perfect...

 

am facut cutiuta la ampu asta mic, mai am sa ii fac gaura pt potentiometre. cate ii fac..adik decat 1 volum nu?

inca o data mersi dgeekoo.:)

 

Fa-i cel putin doua. Un potentiometru pe etjul de intrare, si un master.

Sa poti sa dai gain mare din preampul radioului, (ca are si el un preamp ceva), si un master volume la final, sa poti da incet ca sa nu te aresteze vecinii.

 

Primul ton overdrive-distors l-am obtinut asa:

Chitara bagata pe intrarea de microfon a unui magnetofon Tesla tot pe lampi, pus pe inregistrare cu volumul la maxim (si cu butonul stop apasta ca sa nu ruleze banda).

Din iesirea magnetofonului in intrarea radioului cu volumul atat cat sa nu-i zboare difuzorul.

Marshall curat :)

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

nu intelegi....eu vreau sa fac unu mic...pe tranzistori.cumpar kit de preamp si kit de amp de pe www.hi-end.ro , si dif si tot ce imi trebuie de aici din pitesti.deci.. daca dau volumu preampului mare ...va crea distors?

 

si zi-mi...tot ce stii..mai pe scurt(despre ce vreau eu sa fac)

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Eu zic ca unele persoane ar trebui sa-si cumpere etajul de amplificare deja facut. Pentru orice eventualitate, atingi gresit ceva si gata, iti iei o sperietura buna. Ia-ti un amplituner si ai rezolvat problema.

Link to comment
Share on other sites

vedeti ca intrarile de microfon de obicei au din start nush cat dB gain(40-50),am incercat si eu sa leg la un mixer normal pe intrarea de microfon,si suna destul de prost(1,5mV fata de 150mV cat are normal la line-in,figure it out :) ).Acum o intrebare un pic offtopic:conteaza asa mult daca sa zicem am pus doar un DS-1,intrat in mixer,si apoi in amp si de acolo in boxe? acel Cabinet simulator este asa de esential?

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

cauta aici la diy un topic ceva de genu "mi-am facut amp pe lampi :) " si daca citesti cu atentie topicu si downloadezi sampleurile alea o sa observi diferenta...unui cabinet simulator.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 5 months later...
Guest tamasflex
Am facut rost de un difuzor(functionabil), de niste pfl si placi de traforaj, matzaraie si vreau sa imi spuneti urmatoarele:

 

1.ce piese imi mai trebuie sa il fac un amp micutz(stiu ca imi mai trebuie dar nu sunt sigur ce.... , i'm not stupid.)

2.eventual sa imi aratati o schema simpla simpla ..care poate sa o faca si un tampit(in ale fizicii) ca mine

3.sa imi spuneti ceva necesar ce am omis eu

 

 

Multumesc mult

 

 

 

a..si inca ceva, am facut rost de o statie mai veche, romaneasca era pt microfon...ca nu mai functioneaza. as vrea sa incerc sa o repar si sa o folosesc tot pt microfon la sala...imi recomandati pe cineva care repara asa ceva ? (e pe tranzistori, pun poze daca sunteti curiosi)

 

Vezii siteul:http://www.electronica2000.com/tabletas/tabamplif/tabamplif.htm

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.