www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vtl5C3


Liviu.Pop
 Share

Recommended Posts

4551330.jpg

Acest octocuplor apare in magazine la preturi astronomice, in consecinta vreau sa ii intreb pe cei mai cu experienta ce LED si ce foto-piesă sunt rezonabile ca sa incropesc un surogat LED-LDR care sa poata fi folosit in pedale (compresor, tremolo).

In mod deosebit as fi interesat de LED, respectiv intensitatea luminoasa, culoarea daca e importanta (am vazut ca unii pe net zic sa fie LED rosu, de exemplu).

Astept sugestii, preferabil de la cei care au experimentat deja, respectiv de la cei ce stiu ce vorbesc.

Multam!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc cu brio in anume compresii care necesita fix ala un home rolled.

 

Needless to say, am avut si originalul si optocuplorul facut de mine, cel facut de mine era better :))

 

Iti trebuie un 1M dark resistance LDR si sincer, orice led de 3mm zic eu, green se zice ca ar suna best(asta am folosit si eu), varianta NON clear, deci cel verde vopsit verde. (chiar nu stiu sa iti zic cati lucsi...)

 

Eu in locul tau as baga socluri si m-as distra cu toate 3mm, 5mm, verde, blue, whatever

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ms, eu d'aia am intrebat ca nu am veme sa ma "distrez" cu experimente, si nu am vrut sa ma invart prea mult in jurul cozii. Am facut un DOD care nu prea facea treaba cum trebuie si m-am gandit ca numai de la optocuplor i se putea trage. O sa mai "sap", tre' sa iasa pana la urma. Din cate imi amintesc si tu ai facut DOD-u' ala si erai incantat de cum merge.

Link to comment
Share on other sites

Ms, eu d'aia am intrebat ca nu am veme sa ma "distrez" cu experimente, si nu am vrut sa ma invart prea mult in jurul cozii. Am facut un DOD care nu prea facea treaba cum trebuie si m-am gandit ca numai de la optocuplor i se putea trage. O sa mai "sap", tre' sa iasa pana la urma. Din cate imi amintesc si tu ai facut DOD-u' ala si erai incantat de cum merge.

 

Eu am facut 3 dod-uri dinalea, din care unul in acest moment se afla la userul Solarograma care e foarte picky cu pedalele, si avea cel home rolled. El canta live cu acea pedala si depinde de ea chiar(se poate vedea mai jos in pedalboardul sau in care se afla numai pedale misto). So...eu zic ca isi face treaba home rolled-ul cum l-am scris mai sus if u ask me

 

Si da, eu am fost foarte incantat. Care e problema cu al tau mai exact? ce "nu face"? 

 

1966147_1594272700792632_474326459028402

Link to comment
Share on other sites

@Razvan - ce tub ai folosit pt. opto-jucarie si la ce distanta ai pus LED-ul fata de fotorezistor?

 

Topicu' asta ii interesant pt. mine deoarece doream sa construiesc un tremolo Tremulus Lune (a intervenit altceva, momentan in stand-by proiectu') care foloseste VTL5C2. Ca inlocuitor cei de la tonepad recomanda un fotorezistor de 500K dark/5K light.

Link to comment
Share on other sites

@Razvan - ce tub ai folosit pt. opto-jucarie si la ce distanta ai pus LED-ul fata de fotorezistor?

 

Topicu' asta ii interesant pt. mine deoarece doream sa construiesc un tremolo Tremulus Lune (a intervenit altceva, momentan in stand-by proiectu') care foloseste VTL5C2. Ca inlocuitor cei de la tonepad recomanda un fotorezistor de 500K dark/5K light.

 

LIPIT ledul de suprafata LDR-ului, totul in tub termocontractibil negru

 

http://3.bp.blogspot.com/-dHVNiKfMjtQ/VBqzCrwm45I/AAAAAAAAArI/VWL_hsnGnWI/s1600/dod%2B2802.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu faci nimic decat sa pui cat mai aproape "lipit" de LDR ledul. Si atentie, a nu se pune multa sursa de caldura pe MIJLOC unde se ating, pentru ca se strange prea tare, si atunci se acopera din led mai tare dar si LDR,aducand evident modificari la combo-ul asta ca luminozitate daca nu e "tot" preluat. In general la extremitati se face cu caldura, sa nu se stranga tare pe mijloc la punctul lor de intalnire , adica sa ramana ca o "cusca" acolo, sa fie pe cat posibil tubul termo cat mai nepliat pe LED si LDR in locul unde se ating

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.