www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Photo

Tutoriale Noi?

• Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 Killahead

Killahead
  • Interests:Guitars, Gym & Rock
  • Nume:Toni Dijmarescu
  • Trupa:Heilige Bruehder

Posted 31 January 2015 - 12:31 PM

*
POPULAR

Astazi am inlocuit vechile filmari .wmv cu linkuri YouTube. Calitatea lor nu mai era actuala si vreau sa profitati de cea mai buna calitate posibila. Ok, nu uitati ca au fost filmate acum cativa ani, pe atunci nu aveam echipament HD.

In alta ordine de idei, ma cam bate gandul sa fac niste lectii noi pentru incepatori, insa de data asta pentru chitara electrica, Blues, Rock, Fusion, Metal.

Ce v-ar interesa, ce nu stiti exact cum se canta, ce anume nu va explica nimeni? Nu spuneti acum shred, pentru ca asta e ceva ce vine cu timpul. La inceput sunt alte lucruri mai importante, de exemplu cum sa folosim ceva total plictisitor, cum ar fi gamele, in avantajul nostru.

Astept propuneri :)

Intre timp ma puteti vizita pe Facebook sau YouTube, linkurile sunt mai jos. Multumesc!

#2 george99cool

george99cool
  • Interests:Chitara
  • Nume:Petre George Iulian

Posted 15 February 2015 - 08:06 PM

Ar fi foarte frumos să faci niște tutoriale video despre compoziție, adică, cu ce game se cântă peste acordurile x,y,z, etc. Părerea mea e că le-ar prinde bine începătorilor care vor să compună propriile melodii și pentru trupele la început de drum!

#3 Killahead

Killahead
  • Interests:Guitars, Gym & Rock
  • Nume:Toni Dijmarescu
  • Trupa:Heilige Bruehder

Posted 25 February 2015 - 10:43 AM

Da, este o tema interesanta. Multumesc pentru feedback :)

#4 KILLERSPINU

KILLERSPINU
  • Interests:music, table tennis, history
  • Nume:alex
  • Trupa:SOLO

Posted 08 March 2015 - 03:39 PM

IDEEA LUI GEORGE99COOL E SUPER ! MULTI NU STIU CUM SA FACA UN SOLO PESTE O PROGRESIE DE ACORDURI, ASTA AR TREBUI CLARIFICAT NEAPARAT !

#5 Silviu_i

Silviu_i
  • Interests:To play and make good music.
  • Nume:Silviu Dan Iliescu
  • Trupa:AXiS

Posted 25 August 2016 - 12:33 PM

IDEEA LUI GEORGE99COOL E SUPER ! MULTI NU STIU CUM SA FACA UN SOLO PESTE O PROGRESIE DE ACORDURI, ASTA AR TREBUI CLARIFICAT NEAPARAT !

E relative simplu. Daca stapanesti cat de cat forma pentatonica a gamelor, cand ai o piesa ce este in gama majora, de cele mai multe ori vei face solo in gama relative minora a gamei in care este scrisa piesa (hope it makes sence). Eu nu stiu teorie muzicala, dar am sa iti dau cateva exemple care sper sa fie destul de edificatoare:

Luam ca exeplu "Let It Be" - The Beatles. Progresie de acorduri este: C | G | Am | F | G. Gama este C, in cazul de fata. Solo-ul il vei executa in gama Am (relative minora a gamei C).

"Knockin' on Heavens Door" G | D | C - gama G, relative minora Em - solo in Em.

"Stairway to Heaven" (nu mai stiu exact progresia din minte) - gama Am - solo in Am.

La piesele scrie in gama minora, solo-ul se va executa in aceeasi gama.

La piesele scrie in gama majora, poti face solo si pe gama piesei, dar trebuie sa fi putin mai atent. Nu stiu sa iti explic theoretic, dar experimenteaza si folosesteti urechiile!

Bafta! :)

#6 cotrusvlad

cotrusvlad
  • Interests:music, cars, gear, cycling
  • Nume:Cotruș Vlad
  • Trupa:Urma, Amalia Gaita

Posted 13 October 2016 - 10:34 PM

Daca esti intr-o tonalitate majora, poti face solo in pentatonica majora a tonalitatii dar si in cea minora si ii da o culoare foarte faina cand schimbi de la major la minor, dar daca bagi peste o tonalitate minora un solo pentatonic major nu se pupa. 

Primul exemplu care mi-a venit in cap, cam unde am auzit printre primele dati si m-a marcat: 

2:27 major

2:33 minor

It's a SQUIER not a squire!!!  

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users