www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Schimb Corazi Acustica


Nesatulu'
 Share

Recommended Posts

Salut! Vreau sa schimb corzile unei chitari ibanez acustica,dar nu prea am curaj sa le pun.Am reusit sa le demontez pe ale ei fara batai de cap excesive sau cuie rupte cu o unghiera,propriile unghii si o penseta .Acum vreau sa le pun pe cele noi,daca am voie sa spun numele sunt yamaha recomandate de un consultant.Nu am string winder,nu le pot schimba manual?Din ce am citit trebuie sa bag partea cu aceal ceva la capat in gaura cuiului,apoi santul cuiului sa vina pe coarda.Imi este teama sa nu gresesc acel nod de la cheita.Voi ce ziceti?

Link to comment
Share on other sites

Sunt mii de tutoriale pe youtube: https://www.youtube.com/results?search_query=how+to+change+acoustic+guitar+strings

 

Daca nu ai winder bobinezi la mana, nu e nicio nenorocire. Sa ai grija si la numarul de spire infasurate pe cheita. Nu taia prea scurt corzile, daca dai doar o tura e foarte posibil sa-ti scape. Pe de alta parte nu e recomandat nici sa calaresti tot ce-ti ramane din coarda pe cheita.

 

Cat despre extrasul pinilor, exista o gramada de scule care fac asta elegant fara sa mutilezi nici bridge-ul si nici pinii cum au prostul obicei o gramada de 'chitaristi'. Patentul, surubelnita, unghiera, cheile de la usa, flexul, grujba nu sunt chiar cele mai indicate tool-uri in situatia asta: https://www.google.ro/search?q=bridge+pin+removal&espv=2&biw=1280&bih=935&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=dTvLVOn-NouBUbGogMAH&ved=0CAYQ_AUoAQ#tbm=isch&q=bridge+pin+remover&spell=1&imgdii=_

 

Succes!

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult de tot "sam"! In viitor o sa iau mai multe scule,acum ...na la inceput :).

Ca o intrebare de offtopic,am si eu un tunner soundstation-CCT-10 digital.I-am luat o baterie si am incercat un acordaj.Nu inteleg ce note arata,adica arata doar acordaj standard acela de la 80 hz?

Edited by Nesatulu'
Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg ce vrei sa zici. Un tuner iti arata notele nu acordajul. In ce acordaj vrei tu sa canti n-are legatura cu tunerul. Presupun totusi ca vrei s-o acordezi standard ceea ce inseamna EADGBe incepand de la coarda groasa catre cea subtire.

 

Atentie totusi cat tensionezi corzile. Daca treci de nota si incerci sa mai urci o octava cautand pe tuner nota corespondenta corzii respective in acordajul standard vei rupe cu siguranta ori coarda ori cheita. Atentie si la ochi!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.