www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedala Sustain Pentru Clapa.


DanielMusic
 Share

Recommended Posts

Salut, am un midi keyboard e-mu xboard 61 si il folosesc cu diferite vst-uri, mai ales cu alicia keys (pian) si am nevoie de o pedala sustain ieftina, nu sunt incepator, dar nu vreu sa investesc multi bani in o pedala. Stiu ca sunt cu sustain on/off si cu sustain in functie de tensiune, la fel exista si reverse polarity (care nu stiu ce face). M-am gandit la 2 modele pana acu respectiv si poate imi explica cineva diferentele :

 

http://www.mcmusic.ro/clape-piane-ro/accesorii-ro-5/pedale/korg-ps-3-pedala-sustain

 

sau

 

http://www.guitarshop.ro/m-audio-sustain-pedal-sp-2_p3352.html

 

Nu am folosit pedala sustain decat la pian acustic asa ca nu ma pricep. Mersi pentru ajutor :)

 

P.S. Aici http://fr.audiofanzine.com/tests_v3/emu/xboard2549/connect.jpgsunt porturile pe care le are clapa.

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca sunt cu sustain on/off si cu sustain in functie de tensiune

Da, prima variantă e un simplu comutator iar a doua un potențiometru (o "pedală de volum", în principiu). Iar ce și cum controlezi cu ele depinde de clapă/controller.

Modelele menționate sunt funcțional identice, tipul cu comutator. IMO un buton într-un format acționabil cu piciorul nu prea are motive să coste 70 de lei, și cu atât mai puțin 112.

Link to comment
Share on other sites

Da, prima variantă e un simplu comutator iar a doua un potențiometru (o "pedală de volum", în principiu). Iar ce și cum controlezi cu ele depinde de clapă/controller.

Modelele menționate sunt funcțional identice, tipul cu comutator. IMO un buton într-un format acționabil cu piciorul nu prea are motive să coste 70 de lei, și cu atât mai puțin 112.

 

Dar atat coosta. Pedala de volum si sustain sunt lucruri total diferite, scrie sustain deci e sustain. Deci ce sa cumpar pana la urma, sa inteleg ca m-audio poate regla intensitatea sustain-ului in functie de tensiunea cu care apesi iar korgul e un simplu buton, care e totusi faza cu reverse polarity ?

Link to comment
Share on other sites

Pedala de volum si sustain sunt lucruri total diferite, scrie sustain deci e sustain.

Nu. E un divizor rezistiv care oferă o tensiune proporțională cu poziția pedalei (ai și schemă la pagina 65 a manualului). Cum interpretează tensiunea asta clapa e strict problema ei. La pagina 44 scrie specific "The Pitch Wheels and Control Pedal can be reprogrammed to send any desired CC message."

În același manual scrie "The Xboard auto-senses the polarity on power-up", deci nu trebuie să-ți faci griji în privința asta. "Polaritate" e oricum un termen greșit, se referă la faptul că butonul pedalei e normal închis sau normal deschis.

 

sa inteleg ca...

"Funcțional identice" înseamnă că funcționează identic: ambele sunt simple butoane.

 

Ziceai că ai nevoie de o soluție ieftină, de asta am atras atenția. Poți face una și cu 10 lei, să arate și bine, sau cu 3 lei la fel de utilă dar poate mai spartană.

Edited by FiveseveN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu. E un divizor rezistiv care oferă o tensiune proporțională cu poziția pedalei (ai și schemă la pagina 65 a manualului). Cum interpretează tensiunea asta clapa e strict problema ei. La pagina 44 scrie specific "The Pitch Wheels and Control Pedal can be reprogrammed to send any desired CC message."

În același manual scrie "The Xboard auto-senses the polarity on power-up", deci nu trebuie să-ți faci griji în privința asta. "Polaritate" e oricum un termen greșit, se referă la faptul că butonul pedalei e normal închis sau normal deschis.

 

"Funcțional identice" înseamnă că funcționează identic: ambele sunt simple butoane.

 

Ziceai că ai nevoie de o soluție ieftină, de asta am atras atenția. Poți face una și cu 10 lei, să arate și bine, sau cu 3 lei la fel de utilă dar poate mai spartană.

 

Pai eu nu le stiu a face si nu stiu cine stie sa le faca, vreu o solutie practica - merg si cumpar. Tot ce vreu e o pedala in stil de pian preferabil, adica la pian in functie de cat de tare apesi pedala sustain cu atat mai putina tensiune ciocanele executa pe corzile de metal. Initial am optat pt korg care e cea mai ieftina pedala care am gasit-o pe net in Cluj si totusi e si korg, dupa am dat de m-audio  sp-2 de la guitarshop, care nu e un simplu buton si ar trebui sa regleze sustain-ul in functie de tensiune.

Edited by DanielMusic
Link to comment
Share on other sites

sp-2 de la guitarshop, care nu e un simplu buton si ar trebui sa regleze sustain-ul in functie de tensiune.

Bine, dacă nu mă crezi n-ai decât s-o cumperi și să te lămurești singur.

Pedala de la pian e legată direct, mecanic. Dacă vrei să obții un efect similar îți trebuie pedală de expresie.

Link to comment
Share on other sites

Serios, care parte din "can be reprogrammed to send any desired CC message" n-o înțelegi?

 

Cred ca o sa iau M-audio ca pe langa on/off mai este si reglabil, toate softurile mari trebuie sa aiba sustain-ul pe nivele de tensiune, de asemenea s-ar putea sa poata fi folosit si ca pedala de expresie. Mersi

Link to comment
Share on other sites

Tipul chiar a fost cumpatat si eficient, atat in exprimare cat si in explicatii, asa ca nu are rost sa recurgi la insinuari, sa zicem, ironice. Se pare ca tu esti ala cu probleme de perceptie, intelegere si lipsa de interes in propria-i problema. Asa ca ar fi bine sa nu continui pe linia asta in a pune problema, ca sa nu insinuam ca ai fi tolomac.

Link to comment
Share on other sites

 

Tipul chiar a fost cumpatat si eficient, atat in exprimare cat si in explicatii, asa ca nu are rost sa recurgi la insinuari, sa zicem, ironice. Se pare ca tu esti ala cu probleme de perceptie, intelegere si lipsa de interes in propria-i problema. Asa ca ar fi bine sa nu continui pe linia asta in a pune problema, ca sa nu insinuam ca ai fi tolomac.

 

Eu as zice sa nu te bagi cu intentii neconstructive unde nu ai fost rugat, insinuarea ca ar trebui eu sa imi fac pedala e ridicola, cati oameni in procentaj ar putea sa isi faca o pedala-buton, pedala cu tensiune si pedala buton nu e aceeasi chestie, este interpretata diferit de soft, pe mine ma interesa faptul de ce a numit ambele pedale ca fiind on/off, un lucru care este gresit spus, am crezut ca ceva nu inteleg bine dar e simpla lipsa de competenta si maniere de moldovean, mersi, inchis :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.