www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Organizam Studiul?


victorsavi
 Share

Recommended Posts

Sunt incepator si am o problema de "principiu". Sunt autodidact si pana acum am invatat acorduri si melodii folk pe care le si pot reda decent. Insa nu a acesta este obiectivul meu, ceea ce imi doresc sa invat fiind concentrat mai mult spre "metale" gen Metallica, Megadeth etc. Ce caut eu este indrumare spre metoda - "directia de studiu" cea mai potrivita. Ce ar trebui sa studiez si cum? Cum sa imi organizez cat mai eficient timpul de repetitie? Pls? Any help?

Link to comment
Share on other sites

Iesi in lumea larga... iti extinzi cercul de prieteni/cunoscuti... gasesti persoane care fac ceea ce vrei tu iar in functie de "caracterul tau muzical" aplici ce ti se potriveste cel mai bine... Ca sa stii cum sa te organizezi mai intai trebuie sa te cunosti...

Dap. Cred ca trebuie sa fiu mai specific. Am 37 de ani, un baietel de un an jumatate. Muncesc de la 9 la 19 - 20 si timp pentru cantat gasesc cu greu de trei ori pe saptamana...cam o ora - o ora jumatate. Ideal ar fi sa imi pot extinde orizontul muzical in forma sugerata de tine insa in cazul meu e destul de dificil. Asta este si motivul pentru care sunt autodidact, nu as avea timp nici pentru lectii in timpul saptamanii, iar in we ma monopolizeaza fi'miu! Dar incerc! Avand in vedere aceste constrangeri, ce structura de studiu recomandati? Nu vreau sa ma las dar nici o directie clara/program de studiu nu am...cum sa incep? Ce eeste esential si in ce ordine...Cum sa imi structurez cele trei ore de studiu saptamanal?

Link to comment
Share on other sites

Daca reusesti sa canti cate jumate de ora in fiecare zi, e mai eficient decat o ora de 3 ori pe saptamana. Vazand ca deja ai putin timp, daca as fi in locul tau as invata ce-mi place, dupa taburi. Nu prea m-as obosi cu teorie si nu mai stiu eu ce. Poate cand t-i se mai elibereaza programul. Intre timp pune accentul pe distractie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

hai ca iti dau si eu o tema faina :) daca lucrezi la un birou, cand ai putin timp, pune mana stanga pe masa (sau dreapta, dupa caz), si ridici CATE UN SINGUR DEGET, celelalte 3 ramanand pe masa. si poti sa faci asta in ce secventa vrei tu (1-2-3-4, 1-3-2-4, etc). ajuta sa formezi niste agilitate si control in degete.

 

o alta chestie care m-a ajutat mult pe mine a fost sa invat MODURILE. de ce? pentru ca le exersam de nebun, si implicit exersam panat alternativ (secvente de 3 note pe coarda), digitatie (in mare parte am gasit 3 tipuri de pozitie - degetele 1-2-4 cu cate un fret intre fiecare - terta mare, 1-2-4 cu ton intre 2 si 4 (secunda mica, terta mica) si 1-3-4 cu ton intre 1 si 3 - secunda mare, terta mica). idea mea este ca astea sunt cele mai des intalnite tipuri de intervale.

 

de asemenea, pentatonicele minore si majore, mai ales daca vrei sa canti metale :)

 

idea este ca, pt ce vrei tu sa canti, iti trebuie niste tehnica. notiuni de teorie, ar trebui si d-alea, si daca le-ai avea poate te-ar ajuta sa inveti mai repede unele cantece (de ex: stiu ca melodia asta e in Mi minor, drept urmare stiu care sunt notele...nu imi aduc aminte exact o chestie, dar stiu cum suna, stiu ce note am la dispozitie, hai sa vad care e nota exacta...si nu trebuie sa iei fiecare nota, ci doar cele din gama :) - asa am invatat eu mare parte din Loner de la Gary Moore)

 

inca o chestie pe care as (cam) recomanda-o...DVD-urile de la Lick Library. poti sa le iei pe cele de incepatori, teorie, etc, dar au si DVD-uri cum sa canti...Metallica, Megadeth, etc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.