www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

black tech soul


jules
 Share

Recommended Posts

ma intereseaza cum vedeti genul [techno] incepand cu originile sale electro/nw/dance/kraftw/krautrock-ise, geografia acestuia [based in detroit, altadata punct final pe traseul migratiilor afr-am] si mergand pana la cearsaful sau pe plaja muzicala actuala.

 

also, daca aveti recomandari in zona asta, ziceti aici.

 

referinte:

wikipedia

music of detroit

cybo tron

juan atkins

mayday

k.saunderson

 

ps: rammstein good :)

pps: postati doar daca chiar aveti ceva de spus, nu irositi spatiul public virtual [ergo nu fiti animale, bah]. multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

Pai Kraftwerk imi plac f mult, mai ales albumele The Man Machine (prima caseta detinuta ever), Radioaktivität si Trans-Europa Express. O parte din mine doreste sa puna mana pe un synth sa fac si eu niste beepuri, dar deh... ramane la stadiul de vis. Din astia mai noi, am incercat Delerium - ultimul album e plictisitor tare, spre deosebire de superdiscohitul Silence.

 

A da, si Depeche Mode iesti una dintri ale mai tari trupi EVAR!! But more on that later.

Edited by domnul Rig
Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
Pt mine baza e The Prodigy... pacat ca eram putin cam mic sa ma duc in 1994 la concert la ei. De asemenea The Crystal Method si Chemical Bros imi mai plac mult dar si electronicii Daft Punk! :)

Apropo de "pacate", regret nespus ca n-am fost la Faithless... :)

Link to comment
Share on other sites

lucrurile experimentale sunt mai bune, aduc un plus muzicii si cunoasterii

tehno deja incepe sa fie un pic "oldie" (i never was a big fan though)

 

pot recomanda in schimb niste Alien Vampires, Malice In Wonderland, Xenomorph (nu trupa de death metal) si Rob Dougan (toate aceste trupe sunt electro si mi se par interesante)

Edited by Susceptor
Link to comment
Share on other sites

@grosucelmare: ar fi de apreciat daca ai si argumenta cele spuse. eu personal am destule contra argumente pt replica ta

 

In momentul in care asculti tehno in mod voluntar, inseamna ca creierul ti-a fost deja distrus in proportie de 90 %. Faptul ca e ritmic nu e o garantie ca ar fi muzica. Si ciocanelele pneumatice dintr-o fabrica sunt ritmice, dar nu cred ca are nimeni pretentia de a le considera muzica... Sau mai sti?

Categoria cea mai potrivita cred ca ar fi: zgomote reziduale produse de om.

 

Nu te supara pentru ca sunt atat de vehement: pentru mine e o forma de tortura...

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
In momentul in care asculti tehno in mod voluntar, inseamna ca creierul ti-a fost deja distrus in proportie de 90 %. Faptul ca e ritmic nu e o garantie ca ar fi muzica. Si ciocanelele pneumatice dintr-o fabrica sunt ritmice, dar nu cred ca are nimeni pretentia de a le considera muzica... Sau mai sti?

Categoria cea mai potrivita cred ca ar fi: zgomote reziduale produse de om.

 

Nu te supara pentru ca sunt atat de vehement: pentru mine e o forma de tortura...

Eu am vaga impresie ca tu confunzi muzica electronica cu 3 beaturi puse pe loop.

Link to comment
Share on other sites

@grosucelmare: mda, deci muzica electronica e mai nasoala decat niste oameni care "lupta" pt dusmani, bani, faraoance, si inselat lumea...rrright....

ok, te lasam si nu te torturam, apreciam ca te-ai folosit de dreptul de libera exprimare si ti-ai spus parerea. end of offtopic. back to subject.

 

eu inca nu imi dau seama ce inseamna exact techno *blush*

Edited by Susceptor
Link to comment
Share on other sites

@grosucelmare: mda, deci muzica electronica e mai nasoala decat niste oameni care "lupta" pt dusmani, bani, faraoance, si inselat lumea...rrright....

ok, te lasam si nu te torturam, apreciam ca te-ai folosit de dreptul de libera exprimare si ti-ai spus parerea. end of offtopic. back to subject.

 

E mult mai rau! Manelele sunt macar muzica. Kitch, dar muzica.

Ontopic: ce draq cauta un subiect despre tehno pe un forum al chitaristilor? (Nu accept exemple ca Jeff Beck sau John Scofield)

Link to comment
Share on other sites

Ce intrebare? cumva "ce draq cauta un subiect despre tehno pe un forum al chitaristilor? (Nu accept exemple ca Jeff Beck sau John Scofield) "

 

1. Daca nu accepti exemple ca Jeff Beck e problema ta, Jeff Beck e un mare muzician indiferent daca il accepti tu sau nu

 

2. Daca vederile tale despre muzica sunt prea inguste ca sa treaca de ce aproba rockerii de la bloc ca fiind "muzica buna", iarasi e problema ta, pe forumul asta se discuta despre orice muzica, daca nu-ti convine, te invit sa-l parasesti

Link to comment
Share on other sites

E mult mai rau! Manelele sunt macar muzica. Kitch, dar muzica.

Ontopic: ce draq cauta un subiect despre tehno pe un forum al chitaristilor? (Nu accept exemple ca Jeff Beck sau John Scofield)

in general in cafenea se strang subiectele care nu prea au legatura cu restul sectiunilor. troll around and see.

 

^Vezi-ti bah de treaba, daca nu-ti place, nu te baga in discutie, pt ca nu intereseaza pe absoult nimeni ce parere ai tu despre muzica electronica

 

nu tocmai. omul si-a spus parerea, cerem doar un minim de bun simt sa nu vrea sa o insereze in opinia colectiva.

Link to comment
Share on other sites

Mi-au placut:

 

glass: "pai, foarte pe scurt, dar FOARTE pe scurt, muzica electronica se imparte in 2:

 

uptempo -> muzica de dans, de club (ex. techno, house, electro, mnml, drum&bass, breakbead, etc.)

downtempo -> muzica de "chillout", de ascultat acasa sau la o cafea (ex. triphop, ambiental, chillout, idm, dub, etc.)

 

 

muzica techno este cea mai arida si sintetica forma a muzicii electronice de dans. prin definitie este

exclusiv facuta pe scule electronice (sinth, groovebox, etc.). in general o piesa va contine un loop de

tobe de 2/4 sau 4/4, intre 110 si 125 bpm, o linie de bass, una sau doua linii de lead si in unele cazuri (alea de

prost gust) voce. muzica techno se bazeaza foarte foarte mult pe sunet, ideea e sa fie cat mai

nou, cat mai neauzit, cat mai puternic."

 

 

mickeyG: "^Vezi-ti bah de treaba, daca nu-ti place, nu te baga in discutie, pt ca nu intereseaza pe absoult nimeni ce parere ai tu despre muzica electronica"

 

 

Nu mi-a placut:

 

mickeyG: Dap, cu furci si topoare! (pt ca ai uitat de torte man, tortele adauga farmecul acela cand linsezi pe cineva)

 

 

 

 

:) :) :):(B);) ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
tehno is worse than manele.... sunt la subiect?

:) :) !!! MULT MAI RAU !!! Manele sunt super daca le asculti la o panarama cu oameni care STII SIGUR ca NU asculta acasa manele , muzica techno ma face sa scuip carabusi ca sa completez insectaru.

Techno si toate derivatele sunt cea mai mare tampenie existenta in muzica . Muzica electronica e altceva ( Jean Michele Jarre , etc...) si nu o incadrez in aceasta categorie . Insa toata treaba cu DJ , mixaje , rahatoi pe bat . Mai ales daca mergi intr-un club si ii vezi pe terminatii aia dansand "prinde musca" .

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
Techno si toate derivatele sunt cea mai mare tampenie existenta in muzica . Muzica electronica e altceva ( Jean Michele Jarre , etc...) si nu o incadrez in aceasta categorie . Insa toata treaba cu DJ , mixaje , rahatoi pe bat . Mai ales daca mergi intr-un club si ii vezi pe terminatii aia dansand "prinde musca" .

Bine ca ai precizat ca JMJ e "altceva", ca te suspectam ca n-ai gusturi bune. Have some balls FFS, ori totu' e de ***, ori nu-i deloc.

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
poate omu are opinii mai nuantate decat "totul sau nimic", mai stii...

Tot ce se poate, dar mie mi-a inspirat ideea aia de "techno sux, dar ce o sa creada coforumistii mei? Hai sa nuantez un pic: techno sux, dar jmj rulz!". Faze de genu' "trupe de care nu poti sa te iei, fiindca CE AR SPUNE LUMEA?". Ex.: Vangelis, Mozart, Beatles etc.

Link to comment
Share on other sites

Sincer nu ma dau in vant dupa JMJ , insa imi plac foarte mult spectacolele care le face . Insa are si nise chestii care ma dispera . Am un DVD cu el , tot DVD ala e o fatza cu ochi care ... ii acolo . atat . si muzica . si ochii aia care se misca de-amboulea. Imagini pt fugiti de-acasa.

Vangelis e alta treaba mi se pare un pic mai complex si mai cu picioarele pe pamant . Pe mine ma dispera de astia care vor sa fie ciudati numa asa ca sa fie ei ciudati si fac muzica pt ciudati : Portishead , Bjork (chair dacanu au treaba cu techno tot ma dispera). etc . TOt felu de neintelesi.

Si am mai zis , imi place Kraftwerk foarte mult , dar nu incadre kraftwerk la techno. Adevaru e ca nici nu am o cultura prea bazata in domeniu asta ,si nici nu am sa imi fac vreodata pt ca exista prea multa muzica buna care trebuie ascultata ca sa imi fac timp pentru butonatu si deegeiala lor.

. A, si Moby face cateva chestii interesante .

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.