www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Zkd's Challenge - Discutii


TheZKD
 Share

Recommended Posts

Chris, ai dreptate, nu era nici o restrictie de participare la concurs. Imi pare bine ca ti-a facut placere, si imi pare rau ca e nevoie sa precizez a treia oara ca, din punctul meu de vedere, esti un bun profesionist si un chitarist de la care se pot invata multe.

 

Repet, cred ca e discutabil manifesto-ul concursului, dezbatut pe larg intr-un topic lung pe care probabil, fiind ocupat cu lucruri mai utile, n-ai avut timp sa il citesti.

 

Pe scurt, din cate am inteles eu, concursul si-a propus:

  • sa incurajeze forumistii de toate varstele si competentele sa posteze inregistrari. Rezultat: peste 100 de descarcari de negativ si 8 intrari in concurs, din care probabil in jur de jumatate "serioase".
  • sa demonsteze ca virtuozitatea nu e totul. Rezultat: a castigat cea mai slefuita interpretare (iata ca iti recunosc meritele a patra oara). Aici, o afirmatie raspicata cum ca s-au schimbat lucrurile in patratelul nostru ar fi fost premierea oricarui anti-erou postac, fara ca asta sa nege ca ai fost cel mai bun detasat intr-un anumit context, care, da, se intampla sa fie contextul implicit pentru majoritatea chitaristilor in cea mai mare parte a timpului.
  • sa fie altfel decat un duel standard. Rezultat: unul dintre participanti (12.5% din participanti) a postat exact ce postase la un duel. Semn prevestitor: negativul a fost exact acelasi ca unul de la un duel anterior, amestecand lucrurile si mai tare.
  • sa incurajeze forumistii sa mai puna mana pe chitara: tu si Karpi nu aveati nevoie de incurajarea asta, iar manbearpig a refolosit o inregistrare.

Sper ca e clar, macar acum, ca nu am vreo problema cu cineva anume. Sunt dezamagit pentru ca imi doream de mult si altceva pe RGC, si din punctul meu de vedere, "close but no cigar". Vina e si a mea, pentru ca evident ZKD a avut alte obiective.

 

Trebuie sa precizez ca nici unul din comentariile mele nu te viza pe tine, cu atat mai putin cel cu cainii si giumbuslucurile. El se referea la comunitate in general, si valorile ei. Dar asta e, asa e la bloc. :)

 

beerchug.gif.pagespeed.ce.1_MduZLw30.gif

Nu am crezut ca ai  avea ceva cu mine.Nu ti-am inteles exact oful.Pai in cele din urma este totul ok din cate vad.Hai sa ne auzim (vedem) cu bine la urmatorul concurs sau duel! Eu am postat deja o varianta la duel 102.Dati o tura si pe acolo  daca aveti timp si postati . :beerchug:

Link to comment
Share on other sites

Am vazut ca s-au creat din nou niste discutii ...

O sa clarific cateva chestii , pentru ultima oara :

 

Am vazut ca userul Red este nemultumit ca manifestoul concursului nu este in concordanta cu numirea castigatorului . As dori sa explic cateva chestii :

 

- Mi-am numit criteriile de jurizare prin care am explicat ca mie imi plac merele , nu am spus ca este musai sa oferi mere . Toata lumea mi-a oferit pere sau niste pere deghizate in mere ( ceea ce nu ii neaparat problema , imi plac toate fructele chiar daca nu sunt cele preferate de mine ) ---> ergo , a trebuit sa aleg care e cel mai frumos si gustos exemplar dintre pere . Cred ca am ales ok , nu pot fi 100% obiectiv . Comentariul meu ''Maybe next time'' , la asta se referea . Poate data viitoare cineva imi ofera mere ( mai mult ca sigur trebuie sa schimb cadrul concursului , explic imediat opinia mea asupra acestui aspect )

 

- In legatura cu inregistrarea lui Karpi : am ascultat inregistrarea de multe ori , nu mi-au placut cateva aspecte esentiale urechii mele , ceea ce nu inseamna ca e naspa , inseamna ca nu mi-a placut mie . Nu au fost mere ( pentru mine ) . 

 

 

 

  • sa incurajeze forumistii de toate varstele si competentele sa posteze inregistrari. Rezultat: peste 100 de descarcari de negativ si 8 intrari in concurs, din care probabil in jur de jumatate "serioase".

 

- Acesta a fost primul concurs organizat de mine si cu ajutor de la Addrien . Data viitoare voi face altfel , inca experimentez . Nu stiu cum mi se poate reprosa acest lucru , sau cum ar fi vina mea , sau de ce ar fi o problema . Asta e . A fost facut sa incurajez participarea , am incercat . Nu stiu aici care e problema cu mine .

 

- Inregistrarea lui manbearpig : Din pacate credeam ca se intelege de la sine ca nu poti refolosi alta inregistrare , dar se pare ca nu ,  iar regulamentul a fost interpretabil asa ca nu l-am descalificat .

Iar in plus de asta ar fi trebuit sa fie toata lumea data afara din concurs ( tu primul Red ) . Am mentionat clar si precis : Participantii vor posta in acest topic pana la termenul limita piesele lor cu mesajul Intru in concurs si accept regulile impreuna cu piesa lor ca si atasament ( Practic nimeni nu a acceptat regulile , au intrat cu o mica poveste , mare parte din ele scuze " primul take '' , '' acum m-am sculat ''  etc. Daca nu esti pregatit sa postezi , nimeni nu te forteaza , ai destul timp sa iti perfectionezi inregistrarea , comentariile astea mi se par de gradinita )

 

NIMENI nu a  facut acest lucru , de ce e asa de greu ? Habar n-am . Pe forumurile din strainatate asemenea concursuri se desfasoara in acest mod , totul este inteles fara probleme . Noi romanii , suntem mai ''speciali'' .

 

 

 

 

sa fie altfel decat un duel standard. Rezultat: unul dintre participanti (12.5% din participanti) a postat exact ce postase la un duel. Semn prevestitor: negativul a fost exact acelasi ca unul de la un duel anterior, amestecand lucrurile si mai tare.

 

1. Am propus din start sa fac mai multe concursuri in incercarea sa fie un rezultat diferit decat ce de la duel . Fiind primul concurs facut de mine am folosit cadrul bine cunoscut ( Duel ) cu criteriile mele de jurizare diferite . Cum am mentionat mai sus intr-un exemplu cu fructe , nu a inteles nimeni ce am vrut ( din punctul meu de vedere... sau de ureche ) si sunt destul de sigur ca multi nu au citit regulamentul in totalitate sau cu atentie . Am vazut care sunt problemele cu un astfel de cadru de concurs si la urmatoare va fi altfel .

Referitor la backing track : Am ascultat cateva dueluri , dar sunt 102 ... Scuze ca nu le-am ascultat pe toate si am cautat eu ceva de capul meu si s-a nimerit sa fie folosit la duel odata deja ( nici asta nu stiu de ce e problema ) .

 

 

 pentru ca evident ZKD a avut alte obiective.

 

Sincer nu inteleg ce inseamna asta . Ce obiective am avut .

 

 

 

O mica concluzie : urmatorul concurs facut de mine va fi facut in alt cadru - fara backing track , si va fi mult mai strict la reguli .

 

 

Acum nu arat cu degetul spre nimeni in mod special : Pe RGC nu am asistat cam la nimic decat la treburile mele de la Mica Publicitate o buna vreme deoarece : Am vazut ca oricine care chiar face ceva , un concurs , o chitara , un amp , un album , un studio , cu cele mai bune intentii , vin tot feluli de oamenii cu masca anonimatului cu frustrari si neimpliniri ( si de multe ori invidie ) care au gasit un forum unde pot fi destepti si atotstiutori . Rezultatul e de obicei ca cei care fac ceva nu prea mai activeaza pe forum ceea ce pentru ei este ok , ei fac in continuare de ceea ce s-au apucat si evolueaza iar trolii raman la locul lor , trolli in continuare . Printre toti acesti oameni am intalnit unii care chiar fac ceva sa nu doar bat in tastatura fara sens si scop , pentru ei doresc sa fac cateva mici concursuri + ca am facut cativa prietenii foarte buni . Vreau sa activez mai mult in ciuda trollismelor si frustrarilor  doarece exista un numar mic de oameni care merita .

 

 

Cu concursul acesta am terminat , vreau sa va reamintesc de un proverb romanesc iar unul de la Churchill 

 

''Vorba multa e saracia omului''

“You will never reach your destination if you stop and throw stones at every dog that barks.”

 

Ne vedem la urmatorul concurs , pentru unii , daca se poate , fara coji de seminte va rog .

Edited by TheZKD
Link to comment
Share on other sites

Felicitari la toti participantii ,cat si lui TheZDK .Mie mi-au placut toate abordarile postate .( pana si a mea ..hehe ) .Este cate o improvizatie  cum zicea The ZDK "less is more "  cine cat si cum a reusit este OK important este ca sun mai multe abordari si precis fiecare a tras concluzii ptr viitoare  abordari ..

 

Pentru cei avansati   provocarea este  sa improvizeze "real time " one take , cea ce nu inseamna o scuza !!! dimpotriva  .

 

De exemplu cate improvizatii diferite "onetake"  poti face pe un BT ..acest lucru implica experienta indelungata .

Adica ar fi ca si o cantare live din prima pe o scena in care sa incerci sa canti ceva "cap coada " sa sune bine sa se incardeze in stil dar sa fie totusi aparte etc etc ...

 

La cei mai la inceputuri  conteaza foarte mult "abordarea , idea " ce face de fapt  mai mult decat giubuslucurile tehnice copiate de ici colo ,la ei important este sa aiba rabdare sa inregistreze de zeci de ori sa mixeze "idea"  , peste un timp vor potea sa cante si ontake  din prima ...dar la inceput trebuie pas cu pas "babeste" ...

 

Oricare incepator poate sa fie cel mai muzical dintre toti participantii , dar trebuie sa ia parte la "jamsesion" cu curaj ,altfel nu are cum sa se autoevalueze nu are cum sa vada care au fost greselile de interpretare , rezolvare a formei ..etc ..

 

The ZDK  ..  are un rol "complicat"  , si-a asumat si jurizarea ce intotdeauna naste controverse .Nu are cum sa-i placa toate abordarile ,toate genurile , etc ..dar trebuie si el  sa se obisnuiasca si el cu acest rol .

 

Sa posteze tot BT-uri simple ptr viitoarele "TheZDK Challange" sa se faca promovare mai buna sa incurajeze chitaristii mai tineri  sa participe sau pe cei mai retrasi  dar care au experienta si canta foarte foarte bine cat si pe cei care cu greu ajung sa-si faca timp ptr a se inregistra ...

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Cosu unpinned this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.