www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

DDR Problem


Geiger
 Share

Recommended Posts

Guest anghelescu

vezi sa fie toate la aceeasi frecventa.de regula daca de ex 2 sunt la 400 si 1 la 266 le recunoaste decat pe alea la 400.

Link to comment
Share on other sites

descarca de pe net programelul MEMTEST (e gratuit) si scrie-l pe o disketa formatata in dos (de boot). seteaza din BIOS - "first boot: floppy disk" da-i restart si dupa ce booteaza de pe floppy urmeaza instructiunile. lasa fiecare bank de memorie pana al atestul 4-6, daca n-ai erori e ok.

 

de regula, ca sa le recunoasca trebuie sa le setezi exact in bios ca latenta, perioata etc. (de pilda 2-2-2-4T), sau (2,5-3-3-8T), iar frecventa trebuie specificata (166, 200 etc.), n-o lasa by SPD (asta in cazul in care ai toate mem de aceeasi frecventa. apoi, vezi ca placa ta are un jumper care seteaza memoria 100/ Auto. Pune-l pe Auto. La fel si pt procesor...

 

Daca nu ai mem de aeeasi frecventa, lasa pe AUto, sau SPD pt frecv. dar incearca sa definesti diverse latente si perioade. de regula merge.

Link to comment
Share on other sites

mi se pare ca era o regula in care trebuia sa le pui in ordine descrescatoare a cantitatii; adica slot1 >= slot2 >= slot3 >= slot4

btw: vor rula toate dar la frecventa cea mai mica posibila si daca e in concordanta cu fsb (de exemplu daca am un dimm de 400 si un dimm de 333, iar fsbul este pus la 133, ambele vor rula la 266, nu 333)

 

incaerca sa pui fiecare memorie pe rand si vezi care iti face fite

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
mi se pare ca era o regula in care trebuia sa le pui in ordine descrescatoare a cantitatii; adica slot1 >= slot2 >= slot3 >= slot4

btw: vor rula toate dar la frecventa cea mai mica posibila si daca e in concordanta cu fsb (de exemplu daca am un dimm de 400 si un dimm de 333, iar fsbul este pus la 133, ambele vor rula la 266, nu 333)

 

incaerca sa pui fiecare memorie pe rand si vezi care iti face fite

da, la cea mai mica, my bad.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.