www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Basul Nostru Virtual


Recommended Posts

Salutare și bun regăsit pe 2015!

 

Mă tot frămîntă o chestiune, de ceva timp: cum pot face basul virtual să sune cît mai bine? De aceea m-am gîndit să deschid acest subiect în care să discutăm despre diverse programe de bas (exclusiv virtual, deci pentru a cînta piste MIDI, din tastatură sau controller), precum și trucuri, sfaturi și alte unelte folosite pentru a obține un sunet bun cu un bas virtual.

 

Ce înseamnă un sunet bun, depinde de fiecare, precum și de genul muzical abordat. Totuși cred că am putea întreține această discuție, iar cea mai bună metodă cred că este exemplificarea. Adică, pe lîngă discuții, sfaturi, explicații, ar prinde excelent dacă ați posta și un exemplu, propriu sau în orice caz, edificator pentru ce povestiți.

 

Din păcate, nu pot contribui eu primul, pentru că nu am nimic bun în acest moment. Însă pot spune că folosesc Logic Pro X, care conține Bass Amp Designer, inclusiv cu simular de DI Box și am mai cumpărat recent Bass Grinder, de la Audio-Assault. Cînd, în general, muzică rock-metal, deci pentru așa ceva m-ar interesa.

 

Vreau să cred că se poate obține un ton decent de bas și cu instrumente virtuale și poate chiar fără a cheltui sute de euro pe plugin-uri precum Trilian, AmpleSound etc. Așadar, vă rog, postați aici ideile, sfaturile și mai ales, exemplele voastre.

 

Mulțumesc.

 

P.S. Aș aprecia dacă ați păstra comentarii gen "mai bine-ți iei un bas real" pentru voi.

Edited by Adi M
Link to comment
Share on other sites

Dar cu chitara electrică, cu ajutorul unui preset gen "Octaver", din softurile de chitară, ai încercat ?

 

.

 

Am încercat, desigur. Mai demult, e adevărat, acum mi-ai amintit să revin, mulțumesc. E drept că, probabil, va trebui să cînt eu, nu să mă mai mulțumesc cu pistele MIDI, pentru rezultate optime, dar...cum ziceam, am să mai încerc. E interesant cum apar mereu sugestii absolut evidente, pe care nu știu de ce le-am neglijat.

 

folosesc YouRockGuitar ca si controller, iar ca soft-Trilian.

 

 

Salut,

 

Poti folosi Trilian si fara sa platesti sutele/miile de euro...

 

Știu și nu încerc să fac pe hiper-corectul, dar în general, mă gîndeam să încerc să obțin maxim din ce am (ieftin sau gratuit), abia apoi să decid dacă echipamentul mă limitează sau priceperea mea. De exemplu, știți, probabil, cîtă lume obține rezultate remarcabile cu plugin-urile LePou. Doar că la bas efectiv nu știu multe variante, ca să am ce testa :)

 

Am descoperit absolut întîmplător Trilian, nici nu mai știu cum, dar mi s-a părut un monstru, pentru că oferă toate tipurile de bas, librăria are vreo 20 GB, nu poți cumpăra sau descărca doar chitara bas electrică, să zicem. Interesant să-l descopăr aici la chitariști pe care îi respect :) Înseamnă că o fi "standardul" în domeniu, gen Superior Drummer, AmpliTube? :)

Edited by Adi M
Link to comment
Share on other sites

Dar cu chitara electrică, cu ajutorul unui preset gen "Octaver", din softurile de chitară, ai încercat ?

 

.

 

 

Am încercat, desigur. Mai demult, e adevărat, acum mi-ai amintit să revin, mulțumesc. E drept că, probabil, va trebui să cînt eu, nu să mă mai mulțumesc cu pistele MIDI, pentru rezultate optime, dar...cum ziceam, am să mai încerc. E interesant cum apar mereu sugestii absolut evidente, pe care nu știu de ce le-am neglijat.

 

Nu mi se pare fezabil, poate doar asa, de fun.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu mi se pare fezabil, poate doar asa, de fun.

 

Huh ? 

 

[ FEZÁBIL, -Ă, fezabili, -e, adj. Care se poate face; realizabil, posibil. ]

 

Eu am reușit ! Mi-am făcut linie de bas cu un Les Paul și un octaver !

 

LE : Shit, am șters folderul ! Am vrut să-ți atașez o linie de bas, dar am șters tot folderul. Am făcut un soundcheck la un Viotubeamp și am tras linia de bas cu electrică. Nu rămâne decât să mă crezi pe cuvânt ! :)

 

Și, că veni vorba de fun... it's way more fun dând în corzi, decât trăgând de mouse și de tastatură ! ;)

  .

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Huh ? 

 

[ FEZÁBIL, -Ă, fezabili, -e, adj. Care se poate face; realizabil, posibil. ]

 

Eu am reușit ! Mi-am făcut linie de bas cu un Les Paul și un octaver !

 

LE : Shit, am șters folderul ! Am vrut să-ți atașez o linie de bas, dar am șters tot folderul. Am făcut un soundcheck la un Viotubeamp și am tras linia de bas cu electrică. Nu rămâne decât să mă crezi pe cuvânt ! :)

 

Și, că veni vorba de fun... it's way more fun dând în corzi, decât trăgând de mouse și de tastatură ! ;)

  .

 

Aș fi curios, sincer, de ce poți obține (tu, sau oricine vrea să încerce sau a încercat deja varianta cu pitch shift). 

 

Acum probez și eu și, să fiu sincer, nu mi se pare prea rău. Sigur, la experiența mea, orice mi se pare acceptabil, rămîne să mai studiez. Dar ai dreptate, e mai interesant să cînți din chitară decît din calculator, mai poți improviza, mai articulezi ce și cum vrei. Doar că trebuie să mai înveți încă o partitură, dacă faci un cover :)

Edited by Adi M
Link to comment
Share on other sites

Nu-mi dau seama ce vrei să faci cu pitch shift-ul aici !

 

.

 

Pedala Octaver nu face un amestec, o armonie între linia principală, ce cînți tu și încă 1-2-3-4 la diverse octave mai sus sau mai jos de a ta? Or pentru a transforma chitara în bas vrei doar semnalul "wet", cu o octavă mai jos, nu armonizat, corect?

 

Eu obțin sunet de bas acum cu un plugin de pitch shift cu -12 semitonuri, deci care dă semnalul de input cu -12 semitonuri = o octavă mai jos. Alternativ, am folosit o simulare de pedală whammy, setată pe poziția "călcîi" tot timpul, tot așa, cu -12 semitonuri.

 

Pitch shift = schimb înălțimea notelor.

Edited by Adi M
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am folosit Scarbee (J/P/MM) o perioada, are atit variante amped cit si DI, pe care le-am trecut printr-unul din emulatoarele de

amp de bass - Bass Designer din Logic, MarkBass de la Overloud si preferatul meu all time - GK Amplification Pro. Emularile

din Amplitube sint si ele foarte bune, atit cele Ampeg cit si cele GK.

 

Apoi mi-am luat un bass, era foarte frustrant sa il fac din clicks, neavind controller MIDI. Cint cu el direct in interfata audio, prin

emulare de cabinet Ampeg 8x10 si de poweramp PP cu 6L6 de la Two Notes. Putina compresie la final si aia e.

 

 

Păi "nu te pui": (1) că exemplul oferit nu e cu un bas virtual, despre alea ai numit doar niște VST-uri și (2) că nu ți-ai luat chiar orice bas :P

 

Glumesc, desigur. Mulțumesc de răspuns, MarkBass și GK nu le-am probat pînă acum.

 

Eu acum tot experimentez cu pitch shift și să cînt din chitară, mai probez cu amplificatoarele din Logic, atît cele de bas, cît și cele de chitară imitație de Fender par a suna cel mai normal, precum și BassGrinder și simulatorul de Fender Bass 100 din ReValver 4.

 

Deocamdată, să fiu sincer, nu mi-e prea clar ce ar trebui să obțin, nu m-am concentrat niciodată pe basul dintr-o melodie care îmi plăcea. Acum deja caut tutoriale de mix pentru bas în metale. Cînd obțin ceva acceptabil (cel puțin pentru mine), promit să postez.

 

Dar una peste alta, varianta asta cu pitch shift nu mi se pare prea rea. Ce cred că va suna mai bine este un mix, probabil undeva 20%-80% între semnalul de chitară și cel coborît la octavă, să mai sporească din dinamică, să se audă și pana (că n-am de gînd să cînt fingerstyle). Probez zilele astea și revin.

Link to comment
Share on other sites

Si eu fac parte dintre cei care au inceput cu bass virtual si au sfarsit prin a-si lua unul real (desi deja stii asta, Adi, nu mai e nevoie sa-ti zic :)).

 

Strict legat de partea de bass virtual, am folosit ca VSTi Cakewalk Bass, iar pentru tot ce inseamna amplificare (ma intereseaza atat tonuri clean, cat si distorted) am tot oscilat intre preseturile de bass din Guitar Rig 5 si cele din Amplitube Ampeg SVX; uneori le-am si combinat intre ele. De multe ori folosesc si pluginul TSE 808 pe post de overdrive in fata ampului.

 

Insa personal cel putin nu am reusit sa fac bassul din VSTi sa sune ca unul real, sau cel putin macar decent. Sunt unele nuante pe care, orice i.ai face, VSTi-ul nu le poate reproduce (slide-urile, spre exemplu). Nici varianta cu pitch shift/octaver sau alte chestii de genul nu m-a incantat prea tare, n.am obtinut decat un ton prea "gras", iar notele nu erau deloc bine definite). Asa ca in final am trecut pe bass real, si chiar nu.mi pare rau.

 

My 2 cents :D.

Link to comment
Share on other sites

De fapt, informatia utila din postul meu era doar despre Scarbee. Care e o suita de samplere de bass. Intra MIDI, iese audio.

Se incarca in Kontakt. Au Fender J si P, MusicMan StingRay si Rickenbacker. In variantele amped (cred ca folosesc un Ampeg

ca referinta) si DI. Eu preferam DI pentru simplul motiv ca varianta amped suna intr-un singur fel, chiar daca foarte bine. Ce

iesea din Scarbee mergea in ampsim de bass. Problema mea la momentul respectiv a fost lipsa unui controller MIDI - trebuia

sa programez toata partitura, inclusiv articulatiile, din mouse - cam sculptam in bob de orez pentru citeva note.

 

Am înțeles, mulțumesc. Deși, sincer, aveam impresia că esența postului tău era GK, pe care l-ai numit preferatul tău all time. Acum am recitit și am înțeles că Scarbee era trecut apoi prin GK ș.cl. (citisem "întrecut" inițial).

 

Eu nu vreau, în momentul de față, să iau în calcul cumpărarea unui bas. Îmi amintesc de niște exemple destul de lăudate (unele, chiar aici pe forum, de la Vlad, căruia i-am uitat ID-ul de rgc) care-și făcea basul cu pitch shift. Cel puțin la nivel de hobby - home recording, la care sînt și voi rămîne, încă nu mă dau bătut și vreau să văd ce pot obține din asta.

 

Oricum, lista de alternative pentru MIDI propuse aici pe topic se mărește, ceea ce e bine. Și mulțumesc încă o dată celor care au contribuit.

Link to comment
Share on other sites

Mă încăpățînez să nu-mi cumpăr bas. Și nici soluția cu pitch shift nu-mi mai place, plus că tehnica de bas mi se pare substanțial diferită de cea de chitară, fie cu pana, fie cu degetele.

 

După îndelungi căutări, am descoperit Kontakt (știu, trebuia să-l fi știut) și am cumpărat pentru el Scarbee Rickenbacker și Jay Bass, precum și AmpliTube Ampeg SVX. Sînt foarte mulțumit de ce obțin și mai ales de potențial.

 

Am să revin cu niște mostre, cînd voi înregistra și mixa ceva decent :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu neapărat ceva decent, da' măcar să nu placă la nimeni  :clown:

 

Am revenit, cu 2 înregistrări oarecum schematice, dar care arată potențialul setup-ului, pe care vreau să-l exploatez cît mai mult în viitorul apropiat. Înregistrările astea merg "ca idee", ca primă impresie, pentru care pe mine mă mulțumesc.

 

Scuze, de pe acum:

1. Am cîntat prost, sloppy, nu tocmai pe timp mereu;

2. Tobele sînt cu un preset simplu și doar o compresie după;

3. Basul e tot mai mult cu preseturi: Jay e Scarbee J, după Fender Jazz, trecut apoi prin Ampeg SVX, EQ și comp, iar Ricky e Scarbee Rickenbacker trecut prin TSE808, BassGrinder și EQ, comp.

4. "Mastering" = am adăugat un preset de "Modern Rock" din Logic și atît :)

 

Oricum, cred că sună binișor și cu siguranță mult mai bine decît ce am obținut pînă acum, din alte surse. Jay e cam "plat" în mixul meu, nu se prea evidențiază, bubuie ici-colo, iar Ricky e cam agresiv și parcă nu prea bubuie, mai mult zgîrie :))

 

În fine, repet, ca primă impresie, eu sînt mulțumit.

asylum_jay2.mp3

asylum_ricky3.mp3

Link to comment
Share on other sites

Hai ca suna destul de "realist" in ricky if u ask me(ok, ca se poate si seta altfel, bla bla). Ai atins si problema mea cu topicul acesta...mi-am vandut controllerul midi, si vroiam acum sa iau ori bass ori alt controller...cred ca POATE sa iau alt controller :lol:  pentru ca i like cica "playing" piano...desi sentimentul unui bass fizic real nu se compara cu nimic, vibratia fizica a corzii in el, ma omoara incet :D asa ca totusi mi-e greu sa decid

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hai ca suna destul de "realist" in ricky if u ask me(ok, ca se poate si seta altfel, bla bla). Ai atins si problema mea cu topicul acesta...mi-am vandut controllerul midi, si vroiam acum sa iau ori bass ori alt controller...cred ca POATE sa iau alt controller :lol:  pentru ca i like cica "playing" piano...desi sentimentul unui bass fizic real nu se compara cu nimic, vibratia fizica a corzii in el, ma omoara incet :D asa ca totusi mi-e greu sa decid

 

Păi după cum probabil că te așteptai și cam cum e cazul peste tot în domeniul muzical (și nu numai), e cam fiecare cu gusturile și posibilitățile lui. În ce mă privește, eu prefer categoric un controller MIDI, pentru că oricum îmi trebuie unul pentru tobe (deși, dacă aș deschide un topic "tobele mele virtuale", iar ar fi destui apostoli ai tobelor reale), mai bag ici-colo un pian/o orgă sau alte instrumente virtuale și de ce să nu cînt și la bas pe clapă atunci?

 

Mai mult, tot din punctul meu de vedere, tehnica de bas diferă fundamental de cea de chitară, dacă vrei s-o faci cum trebuie, oricîți chitariști convertiți în basiști și invers mă vor contrazice. Așa că, tehnica de "clape" va fi numitorul comun :D Cum n-am de gînd să devin poli-instrumentist, cu un bătut în clape ies mai ieftin și mai comod pentru bas, tobe și pian decît cu cumpărarea unui bas, învățarea tehnicii de bas, plus tehnica de clape pentru tobe și ce-oi mai cînta.

 

Ca să nu mai spun că, odată cumpărat basul, începe GAS-ul și pentru ăla. O să vrei să-l îmbunătățești, personalizezi, să-ți iei amp, să cauți ampsim, să-l schimbi cu unul cu mai multe/mai puține corzi sau să-ți iei și de-ăla ș.a.m.d. Bine, n-a zis nimeni că nu există GAS și pentru softuri, dar acolo mai există "workarounds" ;)

 

Da, instrumentele virtuale n-or să sune niciodată ca acelea reale și nu o să se "simtă" la fel și la fel de adevărat este că niciodată un "chitarist la bază" n-o să scoată din bas, tobe sau orice alt instrument ce ar scoate un interpret dedicat. Dar asta e, îmi asum aceste limitări și, după cum am zis, gustul și posibilitățile mele (materiale și tehnice) mă îndeamnă fără ezitare către o clapă MIDI, pentru bas și toate celelalte instrumente în afara chitarei.

Edited by Adi M
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eu folosesc reason 5 si exista si un refill dedicat pentru bass. Poti opta dintre mai multe tipuri de bass. Merita incercat.

 

 

Mersi, dar deja m-am obișnuit cu Logic, n-aș schimba DAW-ul și n-aș da bani pe Reason, deși nu ești primul care mă face să mă gîndesc că merită încercat. Deocamdată, încep să obțin rezultate acceptabile cu niște instrumente în Kontakt.

Link to comment
Share on other sites

Hai ca suna destul de "realist" in ricky if u ask me(ok, ca se poate si seta altfel, bla bla). Ai atins si problema mea cu topicul acesta...mi-am vandut controllerul midi, si vroiam acum sa iau ori bass ori alt controller...cred ca POATE sa iau alt controller :lol:  pentru ca i like cica "playing" piano...desi sentimentul unui bass fizic real nu se compara cu nimic, vibratia fizica a corzii in el, ma omoara incet :D asa ca totusi mi-e greu sa decid

@Razvan_S .Da' cat a costat "kontroller"-ul tau ? Era   Midi Kontroller  si nu  "Midi keyboard " .?

ce cred eu:

Daca le are cineva cu pianul ii este mai usor sa faca linia de bas  ..inregisteaza  MIDI apoi ii pune ce sound de  bas vrea ..

Unii canta cu basul prin A->MIDI converter  apoi   pune ce sound vrea  usureaza mult , reduce timpul de lucru faptul ca poti interveni si corecta orice !!

 

Cu octaver ar trebui sa avem octaver super rapid si hifi , cele din procesoarele ieftine sunt cam slabute , si cele "software" ce am incercat   sunt slabe calitativ . Unele faze unde nu conteaza un atac rapid si doar un "huhait" pe joase merge ...cu unele  reglaje merg si mai pe inalte cu ceva caracteristica de coarda dar problema mare este "twang"-ul "divizat" ce apare ca si un "tracking al pitch-ului " adica " miorlaie " chiar daca nu lovesti tare coarda si nu intinzi incercand sa dai sunetul cat mai corect ...

 

Chitatra bas este OK dar trebuie sa inveti sa canti  " basistic " ...asa devin multi chitaristi basisti , se indragostesc de  chitara bas..problema este ca  trebuie la fel de mult exercitiu /invatare ca si ptr chitara ...

 

 

"...Deocamdată, încep să obțin rezultate acceptabile cu niște instrumente în Kontakt...."

 

ptr  demouri /studiu este OK , dar cand vrei sa faci piese ce sa sune profi si sa ai si diversificare si la MIDI ai nevoie de scule super cat mai  profi ...

ce din pacate costa bani multi .

Daca nu incerci sa imiti sculele reale poate poti avea rezultate mai bune ..dar asta este mai mult in cazul muzici electronice ..

 

Multe se pot inlocui prin /cu " MIDI synth " .

 

La basul ce il aud in postarile de mai sus ..numai la inceput se aude basul dupa care numai tobele si chitara ritm ...cred ca este din EQ   , compresiile repetate omoara /sterg caracteristica si dinamica initiala ...OK le mai reglerzi/setezi ..aceste postari o fi demouri test  facuta la repezeala ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Da, între timp s-au mai îmbunătățit lucrurile, dar nu mai postez un demo pînă nu sînt mulțumit de piesa în ansamblu. Atunci au fost oarecum orientative.

 

Și nu, nu încerc să fac ceva profi. Adică normal că mi-aș dori, dar sînt conștient de timpul, efortul și mai ales banii de care e nevoie, iar la nivelul meu de "chitarist de dormitor", fără trupă sau alte perspective, cred că mă pot mulțumi cu instrumentele Kontakt.

 

Nu-s chiar de colea nici instrumentele astea virtuale, cel puțin mie așa mi se pare: :)

Link to comment
Share on other sites

Da, între timp s-au mai îmbunătățit lucrurile, dar nu mai postez un demo pînă nu sînt mulțumit de piesa în ansamblu. Atunci au fost oarecum orientative.

 

Și nu, nu încerc să fac ceva profi. Adică normal că mi-aș dori, dar sînt conștient de timpul, efortul și mai ales banii de care e nevoie, iar la nivelul meu de "chitarist de dormitor", fără trupă sau alte perspective, cred că mă pot mulțumi cu instrumentele Kontakt.

 

Nu-s chiar de colea nici instrumentele astea virtuale, cel puțin mie așa mi se pare: :)

SF2  dinamic soundfont , instrumente inregistrate in studiouri profi , suna 100%  OK   cu cele  scumpe soundfontplayer-synth profi imiti si maniera de interpretare in limite destul de largi.

Un prieten de pe AP  are studio , este un baterist extraordinar compune muzica de film /clasica ...opera ...nu poti sa-ti dai seama ce este live si ce este "synth " realizat cu DAW sequencer  -soundfont player synth ..ce l-a costat ieftin 20000$   ( a cunparat soft-ul online   descarcand-ul este mult mai ieftin  plus sunt  promotii cand cumparatorul zice cat da el ...adica negociaza ..si iese mult mai ieftin dar era numai ptr teritoriu USA  oricum ptr noi amatori  si 1000$ este scump..)

 

am gasit

 

@ PhillyC

 

o piesa :

http://www.acidplanet.com/artist.asp?PID=907139&t=6666

 

toate piesele cu (w/ Lee Cusenbary   ....cantaretul ) apartin operei ..link la lista de piese

http://www.acidplanet.com/artist.asp?songs=40063&T=7627

 

batersit super plus mixerist profi ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc, mi-ai mai zis de soundfonts și am mai folosit, o să mai.

 

Acum, legat de amicii pe care-i prezinți, sînt din cu totul altă ligă. Eu vorbesc de pretențiile mele de chitarist de dormitor. Nu mă feresc să dau 2-300€ pe software și sample-uri, dar mixerist, inginer de sunet și alte echipamente în zona de preț de care vorbești sînt departe de mine.

 

Nu zic, îs utile sfaturile tale, însă pentru mine e mult, mult prea mult :)

Link to comment
Share on other sites

Am mai scris/postat 

 

player free ptr SF2   "rgc audio sfz+"

 

http://www.kvraudio.com/product/sfz-by-cakewalk

 

acest "rgc audio sfz+ " exista si free ,

http://www.vstcafe.com/2009/11/rgc-audio-sfz-professional-for-free.html

 

....mai mult exista unul tot rgc audio .SF2. player ... cu 8 canale ..acela trebuie cautat  ..."rgc audio sfz+   8 chanel" 

 

cauti "free vst " intre synth ..sunt multe free , nu toate functioneaza cu win7 ...trebuie incercate    poate intre timp au facut si **dll . ptr win7 

 

dar gasesti  si compresoare , reverb , ecou , saturator ...etc efecte foarte bune ...

Am fisierele aiurea peste tot cu migratia intre vechiul si noul PC   , migratie oprita deoarece sunt probleme cu Win7  nu functioneaza multe VST -uri asa ca raman cu un PC cu XP  iar ptr "viteza" folosesc  pe cel nou .

 

 

SF2 free soundfont  gasesti prin linkuri ...este un site mare dar nu stiu unde-i linkul

https://www.google.ro/search?hl=ro&q=drum+sample&meta=&gws_rd=ssl#hl=ro&q=sf2+files

 

cauti  site-uri ca  si acesta :

http://www.sf2midi.com/

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Mersi, cum am spus, mi-ai mai zis de soundfonts, tot de la tine știu, de cînd am cerut odată tonuri de cor. Am găsit și folosit cu succes și o să o mai fac.

 

Eu sînt pe Mac, dar am găsit un player bun de soundfonts (sforzando) și am și cîteva sample-uri.

 

Mulțumesc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.