www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Irish Tin Whistle ?


mahri726
 Share

Recommended Posts

Salut. Am vazut ca in afara tarii exista fluiere irlandeze. Se gasesc si la noi ? As dori sa achizitionez unul dar nu stiu unde pot găsi. Aici am găsit un fluier, dar nu sunt sigur daca e de tip tin

http://www.magazin-muzica-online.ro/instrumente-de-suflat/fluier/generation-fldni---fluier/pId7467/psId198/page1/sort0

 

Exista de alama si nichelate. Care sunt mai bune / au sunet mai plăcut ? Am mai avut un fluier de lemn, dar calitatea lui era foarte slaba. As dori un fluier care sa sune diferit de ce se găsește pe la tarabe.

Un exemplu

Tin Whistle - Lord Of The Rings:

Link to comment
Share on other sites

Acustica zice simplu de tot: nu conteaza din ce material e facut tubul, ca e metal sau ceramica sau lemn sau ce-o fi. (Spre exemplu tuburile unor orgi de biserica (cele mari, de ~17 m !!!) sint facute din carton sau din tabla sau din orice altceva se poate tehnic. Alamurile sint facute din alama doar pentru ca nu prea se pot face tubulaturi tronconice din alte materiale). Nu conteaza evident atita vreme cit tubul sau elementele lui in sine nu incep/e sa vibreze pe partiale superioare.

Prin urmare si un blockflote de dimensiuni mici, subtire adica, e ok. Poate si un fluier mic, daca vei cauta Ion Laceanu pe you tube vei vedea ce si cum.

Link to comment
Share on other sites

mahri, eu cred ca fluierul din link este ceea ce cauti; am si eu, nu exact din asta, insa are acelasi aspect, tubul metalic + capatul in care sufli din plastic, detasabil + gaurile care nu sunt toate de aceeasi dimensiune..

 

posho: "nu conteaza din ce material e facut tubul"...asta e f greu de crezut; acustica zice asta? nu cred. poate ca dimensiunile (lungime, diametru tub, pozitie gauri) vor da aceeasi frecventa la un tub de lemn si unul metalic, dar nu si acelasi timbru..

Link to comment
Share on other sites

ce ai gasit tu chiar e "tin whistle". Vezi si tu ca pana si in engleza are mai multe denumiri.

Uite aici gasesti si pe Senia 

http://www.senia.ro/700-510-flageolet-gewa-23370-3

are 2 showroomuri in bucuresti.

are in mai multe game si alama si nichelate si mai sunt si in stoc :)

(vezi ca tin inseamna tinichea = nichel)

Materialul conteaza intr-o oarecare masura, daca cauti pe wikipedia tin whistle ai acolo diverse exemple audio de fluiere cu mustiucul de platic, de lemn si de plastic tot fluierul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.