www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Propuneri Manuale/tutoriale Chitara Acustica


mosenache
 Share

Recommended Posts

Buna, 

 

Am inceput sa cochetez cu chitara acustica de mai multi ani dar pot sa spun ca tot la nivel de incepator am ramas. Tocmai pentru ca sunt asa de multe informatii pe internet, am vrut de toate si nu am facut nimic. Sau foarte putin. Mai exact stiu acordurile deschise, incep sa ma descurc mai bine la acordurile cu barre (E shape si A shape), un pic de strumming (deprind patternurile destul de repede ceea ce e datator de speranta) si un pic de fingerstyle patterns.

 

Ideea e ca in sfarsit m-am motivat sa exersez zilnic si mi-am cam stabilit tintele. As vrea sa merg spre partea de blues, imi place mult Eric Clapton, JJ Cale, BB King, Muddy Waters etc. Si iarasi ma atrage fingerstyle, mai nou am descoperit travis picking care mi se pare fabulos. 

 

Si ca sa nu mai repet greselile trecutului mi-am cautat cateva manuale pe care as vrea sa le studiez treptat in urmatoarea perioada. 

 

Rugamintea mea este daca imi puteti recomanda si voi ceva manuale/tutoriale care poate v-au folosit la inceput. Avand deja experienta poate discerneti mai bine ca mine care dintre ele sunt mai bine structurate. 

Link to comment
Share on other sites

Nu cu multa vreme in urma, cind eram incepator, am parcurs eMedia guitar method 1 de la cap la coada (software pe CD). Este chiar de incepatori, dar, ca orice metoda, daca te tii de ea, inveti lucruri bune si de baza.

Pentru strumming am studiat si http://www.amazon.com/Rhythm-Guitar-Essentials-Publishing-Acoustic/dp/1423464141 - Rhythm Guitar Essentials (manual si cd), din nou mi-a fost util.

 

Pe astea 2 le-am studiat, mai am destule de care nici macar nu m-am apucat, spre rusinea mea.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.