www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

"volumul" Și "intensitatea" Sunetului


Adi M
 Share

Recommended Posts

Am o întrebare de începător la care mi-aș dori să primesc răspunsuri cît mai "inginerești", fără trimiteri inutile la teorie științifică, ci cît mai aplicat și concret.

 

Așadar, cînd cînt și înregistrez în DAW (folosesc Logic Pro X, dacă e important), de multe ori am probleme cu indicatoarele de nivel la fiecare pistă. Cîntînd rock și plăcîndu-mi "să se audă tare", intru des pe roșu, ceea ce știu că nu e de bine, deci cobor nivelul.

 

Problema pe care o am și pe care nu o înțeleg este, însă: din ce cauză o pistă (de chitară, să zicem) se aude mult mai tare decît o alta (de tobe, să zicem), deși nivelul indicat de DAW nu justifică asta? Altfel spus, cum se poate și de ce se aude foarte tare o pistă care are un nivel indicat destul de scăzut (-7 -> -8 dB adesea)?

 

Atunci cînd intru pe roșu, la tobe, de exemplu, reduc nivelul volumul de master (al pistei de tobe) sau uneori introduc forțat un plugin de Gain pe care-l dau la -ceva. Dar cînd fac asta, pare că se aude mai încet, dar level meter-ul nu a coborît cu cît am coborît eu fader-ul sau cu cît zice Gain-ul.

 

Din ce control pot, deci, coborî nivelul level meter-ului? Pot face asta păstrînd "intensitatea", adică să scadă level meter-ul, dar să se audă (aproximativ) la fel de tare?

 

Scuze, probabil am scris niște aberații pe ici-colo, aș aprecia dacă nu m-ați lua peste picior și nici nu mă veți trimite la articole de matematică și fizică a undelor cărora să nu le văd aplicațiile concrete în problema mea.

 

Mulțumesc.

Link to comment
Share on other sites

Folosesti compresie? In mod normal in loc sa dai numai chitara jos ca volum, dai si restul in concordanta. Daca nu folosesti compresie o sa fie o chestie cumulativa ca volume. -10dBV e pentru lucrul comercial, , +4dBu e de studio. Deci pentru chestiuni comerciale 0 VU = -10dbV si la fel si la ala de studio 0 VU = +4dBu. Tot ce trece de 0 VU intra in plaja de headroom care nu e foarte mare(depinde ce echipament folosesti) si din asta da si mai usor in clipping. Dar repet e o chestie cumulativa, daca tu il tii mereu in pragul de 0 VU la cea mai mica schimbare de dinamica o sa-ti intre in clipping. Va trebui sa compresezi mult semnalul(cu un limiter) ca sa nu-ti intre in clip, cu sacrificiul dinamicii.

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Folosesti compresie? In mod normal in loc sa dai numai chitara jos ca volum, dai si restul in concordanta. Daca nu folosesti compresie o sa fie o chestie cumulativa ca volume. -10dBV e pentru lucrul comercial, , +4dBu e de studio. Deci pentru chestiuni comerciale 0 VU = -10dbV si la fel si la ala de studio 0 VU = +4dBu. Tot ce trece de 0 VU intra in plaja de headroom care nu e foarte mare(depinde ce echipament folosesti) si din asta da si mai usor in clipping. Dar repet e o chestie cumulativa, daca tu il tii mereu in pragul de 0 VU la cea mai mica schimbare de dinamica o sa-ti intre in clipping. Va trebui sa compresezi mult semnalul(cu un limiter) ca sa nu-ti intre in clip, cu sacrificiul dinamicii.

 

Încerc să folosesc compresie cît mai rar și mai lejer, iar limiter la fel, încerc spre deloc. Limiter-ul, din cîte am înțeles, nu numai că sacrifică dinamica, dar cred că ia și din "calitate", doar încearcă să înghesuie unda într-un interval pe care ea l-ar depăși, în mod normal. Compresorul îl înțeleg și-i văd rostul, dar pentru dinamică și "naturalețe", încerc să folosesc cît mai puțin.

 

Ce înseamnă "-10dbV e pentru lucrul comercial", că nivelul fader-ului de pe pistă să fie la -10 sau peak-ul semnalului efectiv să fie la -10?

 

Încerc, pe cît posibil, în general, ca nivelul pistei de output să fie pe la -2 sau -1; știu că dacă sînt pe 0, la cel mai mic "zvîc" întră în clipping și nu vreau.

 

E foarte posibil să nu fi înțeles mesajul tău corect, dar simt că nu mi s-a răspuns la întrebările principale, anume:

 

1. Pot reduce nivelul indicat, dar să se audă la fel de tare? Dacă da, cum?

2. De ce o pistă care indică -2, să zicem, sună (mult) mai încet decît una care indică, de exemplu, -10?

 

Problemele mele cam astea sînt. Mi-am făcut niște tonuri de chitară bune, care sună tare și plăcut, dar cînd le cînt cu tobe, sună mult mai tare decît tobele, deși sînt la nivel mult mai scăzut, iar dacă urc tobele, intră în clipping.

Mulțumesc.

Edited by Adi M
Link to comment
Share on other sites

2. De ce o pistă care indică -2, să zicem, sună (mult) mai încet decît una care indică, de exemplu, -10?

 

Ar putea sa fie in raza de bass si nu in raza de medii unde urechea umana are cea mai mare sensibilitate,

sau chiar sub 40Hz unde urechea nu mai aude, sau invers, peste 20kHz. Ca back-up(chiar e recomandat), taie peste si sub frecventele astea cu un egalizator ca sa fii sigur ca nu incarci masterul aiurea.

Cat despre prima intrebare: nivelul indicat efectiv iti releva cat de tare se aude. E ca si cum ai intreba cum pot sa fac sa arate vitezometrul mai putin, dar eu sa merg cu aceeasi viteza. De fapt intrebarea ar fi: ce pot sa fac sa se auda mai tare la acelasi nivel de linie(sau la masini cum pot sa fac sa para ca merg mai tare la aceeasi viteza: pune-i un spoiler :)) ), simplu: Invata sa folosesti compresorul ca lumea, foloseste niste preseturi de master(trebuie sa aiba) si incearca asa, dupa poti experimenta dupa bunul plac.

Edited by lefmir
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 


 

Ar putea sa fie in raza de bass si nu in raza de medii unde urechea umana are cea mai mare sensibilitate,

sau chiar sub 40Hz unde urechea nu mai aude, sau invers, peste 20kHz. Ca back-up(chiar e recomandat), taie peste si sub frecventele astea cu un egalizator ca sa fii sigur ca nu incarci masterul aiurea.

 

Am egalizator și tai ce încurcă, asta știam.

 

 


Cat despre prima intrebare: nivelul indicat efectiv iti releva cat de tare se aude. E ca si cum ai intreba cum pot sa fac sa arate vitezometrul mai putin, dar eu sa merg cu aceeasi viteza. De fapt intrebarea ar fi: ce pot sa fac sa se auda mai tare la acelasi nivel sonor(sau la masini cum pot sa fac sa para ca merg mai tare la aceeasi viteza: pune-i un spoiler :)) ), simplu: Invata sa folosesti compresorul ca lumea, foloseste niste preseturi de master(trebuie sa aiba) si incearca asa, dupa poti experimenta dupa bunul plac.

 

Asta răspunde la tot, cred. Da, am preseturi de master și am să le folosesc. O să studiez aprofundat și compresorul atunci :)

 

Mulțumesc mult, cred că mi s-a clarificat ce aveam nevoie.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.