www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Varianta Scurta A Nothing Else Matters


Claudiu Kiss
 Share

Recommended Posts

Salut! In orasul meu se organizeaza in fiecare an un fel concurs de talente si vreau si eu sa particip. Am cautat cateva idei de melodii la chitara si cea mai populara ar fi Nothing else matters, fiind una cunoscuta de multa lume. Multa lume de pe forumuri a sugerat "varianta scurta" a melodiei. Cum ar fi aceasta? Care parti ar trebui sa le cant si de cate ori fiecare? Si eventual daca aveti alte idei de piese pentru cazul in care ma calific in etapa urmatoare ar fi super. 

Link to comment
Share on other sites

hai, las-o jos, ca se-nvata-n brate! pai, cu compozitia, ne-om descurca noi, de bine, de rau, dar tu cu formele, de nicio forma!

in schimb, vad ca ai pretentii sa te prezinti la nush'ce concurs de talente iar tu nu ai nici macar niste cunostinte ELEMENTARE, de bun simt, despre forma unei piese. e cazul sa te mai intreb despre ce talent mai poate fi vorba in cazul de fata? 

de altfel, nu stiu de ce nu ma mai mira nimic, mai fiind unul pe aici, zilele trecute, care ne cerea sa-i dam NISTE PENTATONICE!!! probabil ca se bagasera pe la carefour si el nu prinsese... :facepalm:

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Serios? Nimeni nimic? Inafara de comentarii sarcastice cu compozitia nu va descurcati?

 

OFF: Va rog sa nu va simtiti niciunul jignit si sa incepeti sa injurati sau lucruri de genu'. Multumesc.

Jupane...in cazul tau...varianta scurta a compozitiei este pur si simplu : sarcasmul :) Edited by tudorzzz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Varianta scurta, corzi libere: Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,

 

pana te plictisesti.

Edited by lefmir
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Singura problema la Nothing else matters este ca... toti chitaristii incepatori incearca sa cinte asta. Daca vrei sa arati cuiva ca te stii la chitara, musai sa ai in repertoriu Nothing else matters (doar intro-ul, e suficient), Andri Popa, Wonderwall si eventual Smoke on the water. A devenit un cliseu si e pacat de piesa :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu n-am inteles niciodata de ce piesa asta trece drept o piesa de incepatori cand in realitate, cantata 1:1 cu varianta de studio, nu e nici pe departe usoara pentru un incepator, din contra are o gramada de tehnici care se deprind mai tarziu. Poate doar din cauza celor 4 corzi libere despre care vorbea lefmir, in rest...

 

@Claudiu Kiss: Cand iti alegi o piesa pe care o cunoaste toata lumea, ai grija sa o si interpretezi pe masura, altfel s-ar putea sa cam dai cu mucii in fasole. Cat despre 'varianta scurta', gasesti pe youtube cel putin 600.000 de cover-uri, unul din ele ma gandesc ca trebuie sa fie si 'varianta scurta' nu? Cauta-l si adu-l aici sa-l judecam :)https://www.youtube.com/results?search_query=nothing+else+matters+cover

 

P.S. Nu cumva voiai 'varianta usoara' in loc de 'varianta scurta'?!?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Varianta scurta, corzi libere: Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,Mi Sol Si Mi Si Sol, Mi Sol Si Mi Si Sol,

 

pana te plictisesti.

ba eu cred ca, pt. el, varianta scurta ar fi: Mi, Mi, Mi, Mi, Mi... iar varianta cea mai scurta ar daca n-ar mai canta nimic. in ultima varianta ar fi toata lumea castigata (inclusiv noi!) :1st: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu n-am inteles niciodata de ce piesa asta trece drept o piesa de incepatori cand in realitate, cantata 1:1 cu varianta de studio, nu e nici pe departe usoara pentru un incepator, din contra are o gramada de tehnici care se deprind mai tarziu. Poate doar din cauza celor 4 corzi libere despre care vorbea lefmir, in rest...

 

@Claudiu Kiss: Cand iti alegi o piesa pe care o cunoaste toata lumea, ai grija sa o si interpretezi pe masura, altfel s-ar putea sa cam dai cu mucii in fasole. Cat despre 'varianta scurta', gasesti pe youtube cel putin 600.000 de cover-uri, unul din ele ma gandesc ca trebuie sa fie si 'varianta scurta' nu? Cauta-l si adu-l aici sa-l judecam :)https://www.youtube.com/results?search_query=nothing+else+matters+cover

 

P.S. Nu cumva voiai 'varianta usoara' in loc de 'varianta scurta'?!?

 

Multumesc sam, in sfarsit un om cu bun simt :D . Ma descurc cu piesa, nu am nevoie de varianta usoara, doar ca nu voiam sa cant repetitiv aceeasi parte a piesei (cea care se canta in timpul versurilor, de exemplu) pentru ca nu as vrea sa plictisesc pe nimeni, si de-asta intrebam. Multumesc mult de sfat, o sa ma uit prin coveruri si o sa desprind eu ce am nevoie.

 

Io cand nu stiu ceva ma rog la Satana ca el raspunde si daca nu merg la biserica.

 

In nici un caz nu intreb pe forum. Pe forum sunt ingerii rai ai lui D-zeu.

 

Multumesc de sfat, cred ca ar merge mai bine daca m-as ruga la Satana.

Edited by Claudiu Kiss
Link to comment
Share on other sites

hai, las-o jos, ca se-nvata-n brate! pai, cu compozitia, ne-om descurca noi, de bine, de rau, dar tu cu formele, de nicio forma!

in schimb, vad ca ai pretentii sa te prezinti la nush'ce concurs de talente iar tu nu ai nici macar niste cunostinte ELEMENTARE, de bun simt, despre forma unei piese. e cazul sa te mai intreb despre ce talent mai poate fi vorba in cazul de fata? 

de altfel, nu stiu de ce nu ma mai mira nimic, mai fiind unul pe aici, zilele trecute, care ne cerea sa-i dam NISTE PENTATONICE!!! probabil ca se bagasera pe la carefour si el nu prinsese... :facepalm:

 

"tu cu formele, de nicio forma!" - De asta am pus si intrebarea, nu?

"e cazul sa te mai intreb despre ce talent mai poate fi vorba in cazul de fata?" - Probabil ca nu sunt un virtuoso la fel de mare ca si dvs, insa cred ca ma descurc cu cantatul. Intr-adevar ca nu ma descurc cu scrisul din cauza teoriei, dar cu tehnicile de chitara, parca mai merge. 

"de altfel, nu stiu de ce nu ma mai mira nimic, mai fiind unul pe aici, zilele trecute, care ne cerea sa-i dam NISTE PENTATONICE!!! probabil ca se bagasera pe la carefour si el nu prinsese..." - Probabil ca ati facut la fel, nu? Niste sarcasm pe aici pe acolo, o insulta, doua si tipu' o plecat. Era, poate, mult mai folositor pentru toata lumea sa ii explicati cam ce a spus defapt si de unde sa se documenteze despre tema respectiva. Da' mai bine alimenteaza-ti tu egoul batandu-ti joc de oameni nevinovati pentru ca asta este mult mai folositor, nu? Si spun nevinovati pentru ca nu toata lumea se naste cu teoria muzicala invatata, na, unii mai trebuie sa se documenteze si marea greseala pe care o fac este ca posteaza pe asemenea forumuri, unde dau de oameni ca si dvs si raspunsurile ca si cele de mai sus iti cam scad moralul, mai ales incepatorilor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@red: Am postat in sectiunea asta, nu pentru ca ma cred mare expert (caz in care nu ar trebui sa postez), ci pentru ca mi se pare o categorie mai specific adresata intrebarii mele (sau asa mi se parea cand am deschis topicul). Nu ma consider a fi mai bun decat nimeni, si cred ca inca sunt un incepator, dupa cum am vazut ca se descurca altii. Nu contest acest lucru.

Nu am reprosat nimanui ca nu imi da bunavointa, nu am spus "Xulescule, esti un retard pentru ca nu ai raspuns la topicul meu...". Cand am cerut bunavointa celor de pe forum, exact asta as fi dorit sa primesc, bunavointa. Nu voiam sa fiu intampinat de un perete de insulte si opinii in legatura cu ce vreau eu defapt si cat de bine ma pricep la chitara. Nu am cerut nimanui feedback despre talentul meu. Daca membrul respectiv a avut destul timp sa posteze un raspuns, era mult mai util daca era unul in care sa ma ajute, nu unul in care sa imi spuna ca nu ma pricep destul de bine la chitara si ca nu ar trebui sa pun intrebari sau lucruri de acest gen. Daca nu putea posta un raspuns folositor, mai bine isi folosea acel timp pentru altceva, cum ar fi dezvoltarea talentelor proprii.

Din nou, multumesc din suflet celor care m-au inteles si care m-au ajutat sa rezolv problema.

Si de asemenea doresc sa imi cer scuze pentru comentariul care l-am pus, era adresat direct, si nu doream si nu doresc sa jignesc pe nimeni cu el.

Edited by Claudiu Kiss
Link to comment
Share on other sites

@Claudiu Kiss: 

ce te-ai astepta tu sa ti sa raspunda, atunci cand singur recunosti ca esti un incepator si ca nu te pricepi sa citesti o partitura? o forma a piesei, mai scurta sau mai lunga, este data aranjamentul dat piesei respective, care se scrie intr-o paritura si in conformitate cu acea partitura, se poate interpreta ca atare. cum ai fi dorit sa ti se raspunda in cazul intrebarii tale, cand tu singur recunosti ca esti in stadiul de a nu putea folosi o partitura? @lefmir :respect: a avut bunavointa sa-ti raspunda, oarecum la nivelul tau, dar eu consider ca nu trebuie incurajata o astfel de cale si tu, oricum, dpdv al formei, tot n-ai avut in a alege o alta varianta a piesei alese de tine si asta, evident, nu din cauza lui. sa stii ca nu e nevoie sa citesti notele la prima vedere din partitura, fiind suficient, pt. cineva care doreste sa comunice in limbaj muzical si cunoaste piesa respectiva, doar sa analizeze tonalitatea in care trebuie interpretata si partile (forma) continute de varianta aleasa in partitura.

nu crezi ca ar fi mai bine, mai intai, sa inveti cate ceva la chitara, chiar daca inveti pe de rost, dar inveti singur si retii forma piesei? dupa aceea, in functie de parerea ta, n-ai decat sa tai si, in felul asta, sa scurtezi ceea ce crezi tu ca te reprezinta cand canti acea piesa.

si eu am invatat sa cant tot ca amator, dupa ureche, o gramada de piese, dar am dat intotdeauna importanta formei alese, atunci cand am cantat-o. oricum, inainte de a invata cum si cu ce se "mananca" o piesa muzicala, nu m-am prezentat, nici sub aspectul simplu al participarii, la vreun concurs. 

sfatul meu pt. tine si pt. altiii ca tine este sa parcurga un anumit stadiu de studiu, inainte de a se apuca macar sa ceara sfaturi.

numai de bine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@StratMan: Te rog, nu ma intelege gresit. Nu am spus niciodata ca nu pot sa citesc o partitura, sau ca nu stiu piese la chitara. Pot sa cand piese cap-coada, pot canta Nothing else matters, Master of puppets, One si cateva altele carora le-am dedicat timp (nu o lua ca si lauda sau ceva, doream doar sa iti faci o idee cam unde ma plasez cu aptitudinea la chitara). Sunt incepator, dupa cum ziceam, in comparatie cu altii: Keith Merrow, Kirk Hammett, Yngwie Malmsteen si altii asemenea, nu am spus ca nu pot cant o piesa. Si imi pare rau pentru deranjul cauzat prin topicul meu. Doream doar sa stiu cum sa scurtez piesa, ce parti ar trebui sa cant, nu cum sa fie mai usor de cantat, dupa cum a spus sam, pentru ca nu am vrut sa cant 6 minute aceleasi parti repetitiv. Multumesc mult pentru sfaturi, o sa ma apuc sa ma documentez mai mult in legatura cu teoria muzicala.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.