www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Epiphone Ej-200Ce !


Vlad :)
 Share

Recommended Posts

Servus ! Vreau sa imi spuneti cate ceva despre acest Epiphone EJ-200CE. Am fost la guitarshop, l-am incercat si mi-a placut din toate punctele de vedere.Acum vreau sa imi spuneti voi niste chestii, de exemplu : Cat de bun este lemnul de artar ? Nu am avut in posesie niciodata o chitara din lemn de artar. Multi fug de Epiphone. Nu stiu ce sa spun de faptul ca are doua doze, pentru chestii diferite (aici intervine electronica). Vanzatorul mi-a spus cateva chestii (de bine), dar ca sa isi vanda si omul marfa nu putea sa de rau. De aceea va intreb pe voi. Tin sa mentionez ca sunt fan Takamine de fel, dar totusi simt nevoia de o schimbare.

 

 

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Daca imi permit, chestia cu lemnul de artar mi se pare irelevanta. Spatele chitarei este din laminat, nu lemn solid, asa ca tipul de lemn conteaza mai putin spre deloc. Ce conteaza mai mult, de exemplu, este forma de jumbo care inseamna basi mai pronuntati decit la un dreadnought sau concert/auditorium size. Acolo unde si spatele este solid, mai poti sa discuti despre diferentele de sunet intre mahon si palisandru s.a.m.d.

 

La urma urmei, este o electroacustica solid top la un pret care mie mi se pare rezonbabil pentru ce ofera. Partea electronica mi se pare un plus. Am si eu o chitara Epi echipata cu acelasi sistem de doze + Esonic2 si intotdeauna mi-a placut cum suna amplificat. Ai grija unde bagi cablul, iesirea principala este cea pe care se fixeaza si cureaua, daca nu o sa auzi doar doza magnetica si s-ar putea sa fii dezamagit :) Practic, eu intotdeauna folosesc iesirea de mono si "mixerul" de doze cam 75% piezo si 25% magnetic.

 

Acestea fiind spuse, am pus la vinzare pe forum verisorul ei, un Epi Masterbilt all-solid la pret apropiat de pretul unui EJ200 nou :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut ! Nu iti pot da un sfat, insa am una de vreo cateva saptamani si m-a vrajit. Daca imi spunea cineva acum un an ca o sa imi cumpar Epiphone, i-as fi spus ca e nebun :)  EJ 200 m-a convins sa imi iau si un Lel Paul ... Plus Pro :)

EJ 200 este extraordinar de frumos si atent lucrata !!! .. Conform aprecierii mele. Mentionez ca nu sunt profesionist :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.