www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Riscant?


Axel Goia
 Share

Recommended Posts

Piezo-ul vine sub saddle.Macar cu potentiometru de volum la care sa am acces,in interiorul soundhole-ului.(asta ca sa nu mai gauresc chitara)

Ma uitam la ceva de genul : [url=http://www.fishman.com/product/ag-series-1]

Sau asta cu preamp.http://www.fishman.com/products/view/matrix-infinity-1

Edited by Axel Goia
Link to comment
Share on other sites

Pai,de dat gauri cu bormasina,de taiat etc ma pricep de pe la 12 ani,bunicul meu fiind tamplar si avand un atelier in Galati.

Chitara...meh,nu e chiar ''top-range''dar, nici 100-200€. (Practic de aia am vrut e-acustica)

Iar de dus la un lutier,nu prea am unde p-aici. Singura modalitate ramane ''DIY''.

Si de ce sa nu se auda toate corzile? Ce poti face gresit?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut,ma gandeam,cam ce riscuri ar fi sa instalez un piezo(bridge) intr-o chitara. Practic,trebuie largita o gaura de la strap button si facute inca 3 gauri pentru egalizator.

eu zic ca e foarte riscant lagitul gaurii de la strap buton, eu am facut la o acustica cu foarte mare atentie dar a crapat dea lungu cutiei de rezonanta :( eu zic sa intrebi un lutier unde ar fi mai ok sa gauresti, toate chitarile acustice o structura de rezistenta in ele, daca le tai sau gauresti nu-i a buna...

Link to comment
Share on other sites

am si eu in chitara acustica ( acum neutilizate ) doua piezo  din/de la telefoane ...

 

Problema !:

 

Cum acestea capteaza vibratiile corpului sub calus si intr-un punct de pe cotp (montate  in interior )   capteaza si feedback-ul foarte puternic ...asa ca live nu se poate canta cu un sound bun , trebuie sa tai cu EQ  frecventa pa care vuieste /fluiera /rezoneaza copul

problema chhiar si daca canti singur ( fara trupa unde apar sunete puternice in zona rezonantei si de la alte instrumente ) .

 

Din aceasta cauz am cumparat doza ptr montat sub corzi  in calus  ce capteaza puternic corzile direct de la calus si nu este atat de sensibila la rezonanta corpului .

 

Ptr inregistrat sunt OK si cele din telefon  dar live nu sunt OK .

dar acasa poti inregistra cu microfon asa ca ...

 

Cu piezo din telefoane lipite de corp are sound mai "apropiat ": ca si dinamica de cel inregistrat cu microfon , cu doza din calus  semnalul este mai asemanator cu cel al chitarei electrice.

Ma refer la atac mai ales la "strumming" ce da acel feel de cantat la acustic   adica nu "latra" coarda ciupita /acordul  deoarece atacul corzii este mult atenuat  ..din atac ramene acel plescait al penei pe corzi si nu "twang"-ul "electric" .

Link to comment
Share on other sites

am si eu in chitara acustica ( acum neutilizate ) doua piezo  din/de la telefoane ...

 

Problema !:

 

Cum acestea capteaza vibratiile corpului sub calus si intr-un punct de pe cotp (montate  in interior )   capteaza si feedback-ul foarte puternic ...asa ca live nu se poate canta cu un sound bun , trebuie sa tai cu EQ  frecventa pa care vuieste /fluiera /rezoneaza copul

problema chhiar si daca canti singur ( fara trupa unde apar sunete puternice in zona rezonantei si de la alte instrumente ) .

 

Din aceasta cauz am cumparat doza ptr montat sub corzi  in calus  ce capteaza puternic corzile direct de la calus si nu este atat de sensibila la rezonanta corpului .

 

Ptr inregistrat sunt OK si cele din telefon  dar live nu sunt OK .

dar acasa poti inregistra cu microfon asa ca ...

 

Cu piezo din telefoane lipite de corp are sound mai "apropiat ": ca si dinamica de cel inregistrat cu microfon , cu doza din calus  semnalul este mai asemanator cu cel al chitarei electrice.

Ma refer la atac mai ales la "strumming" ce da acel feel de cantat la acustic   adica nu "latra" coarda ciupita /acordul  deoarece atacul corzii este mult atenuat  ..din atac ramene acel plescait al penei pe corzi si nu "twang"-ul "electric" .

Sincer sa fiu,nu am avut probleme.

Feedback-ul il ai doar cand e volumul dat tare sa-nteleg,nu?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.